دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - September 27 2021
درباره ما
دوباره درباره ما
دوباره درباره خود می گوییم، بار اول زمستان 1392 در آغاز به کار پایگاه خبری- تحلیلی امید هسته ای ایرانیان، که هستیم و چه هستیم را گفته و با خویش و مخاطبان عهد و پیمانی منعقد کردیم؛ دوباره می گوییم که «امید ملی ایرانیان» همان رسم و راه امید هسته ای ایرانیان را دارد (با همان نشانی اینترنتی www.Inhnews.ir) البته در افقی  گشوده تر، مرامنامه امید هسته ای را حذف نکرده و هم اینجا نگاهش خواهیم داشت؛ اما حال که به لطف خداوند، ایستادگی و نشاط ملی و سعی و مجاهدت دست اندرکاران صنعت هسته ای و مذاکره کنندگان و در سایه هدایت های مقام معظم رهبری، موضوع و چالش هسته ای ایران و غرب به سرانجام و چارچوب مشخص رسیده و صنعت بومی هسته ای در مسیر خود قرار گرفته است. الزامات و افق های جدیدی پیش روی ملت ایران گشوده شده است که به آنها نیز خواهیم پرداخت، الزاماتی که بیشتر حوزه دیپلماسی و روابط با همسایگان و دیگر کشورها و تعاملات جهانی در دوره مهم پسا برجام را شامل می شود.
موضوع و صنعت هسته ای کماکان در کانون توجه این پایگاه خواهد بود، منتها ما مدت ها بود که از امید هسته ای به امیدی بزرگتر که امید ملی در وجوه مختلف آن است رخت برکشیده بودیم و بهتر آن دیدیم که لوگوی خود را با این عزیمت تنظیم نمایم، تا دیپلماسی و دیگر موضوعات تنها مهمانی ذیل لوگوی هسته ای نباشند، بلکه خود بخشی از خانه و به نوعی صاحب خانه و جزو اصلی کار باشند.
همکاران متعهد و با تجربه «امید ملی ایرانیان» در حوزه سیاست خارجی و هسته ای خود را تنها وامدار ملت بزرگ ایران دانسته ، به صورت مستقل در تعامل سازنده  با نهادها و مجامع و مراجع علمی و رسمی خواهند بود؛ جمع ما خود را نیازمند یاری و همراهی همه اندیشمندان و دست اندرکاران و صاحب نظران می داند و سخت به این همراهی دلبسته و امیدوار است.
در «امید ملی ایرانیان» از وجوه مختلف امید و ایستادگی خواهیم گفت، از دیپلماسی و هسته ای و هر آنچه وجه تمایز و مزیت ملت بزرگ ایران در عرصه جهانی است؛ در این مسیر از اعتماد و امید به ملت، از بی اعتمادی به دشمن و دلایل آن و از تلاش برای نجات و رونق اقتصاد، احیاء اخلاق و تعامل سازنده با جهان خواهیم گفت. و هر روز از قول لسان الغیب دعا می کنیم که در این راه بلند، همت و همدلی بدرقه کار و راهمان باشد.
 همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس/ که دراز است ره مقصد و من نو سفرم
                                                                                                                      *  *   *
در آغاز این راه درباره ی پایگاه خبری امید هسته ای ایرانیان گفته بودیم:


به رسم وعادت مالوف ابتدا باید در پیشگاه مخاطبان گرامی در فضای مجازی، هدف از برپایی و ارایه پایگاه خبری – تحلیلی امید هسته ای ایرانیان را معرفی و تبیین کنیم و که هستیم و چه هستیم را بی تکلف پاسخ گوییم.

جمعی هستیم از فرزندان آب و خاک ایران اسلامی دلبسته به امید و آرمان های انقلاب شکوهمند 1357. بر این باوریم که در سایه مجاهدت یک ملت و راهنمایی های داهیانه مقام معظم رهبری حقوق، دانش و فعالیت های صلح آمیز هسته ای در ایران نهادینه شده و آنچه ملت برای آن ایستادگی کرده و در راهش شهید تقدیم کرده است، امروز نه یک نهال که نهادی استوار و غیرقابل مذاکره و چشم پوشی است.

ما قدردان تلاش و فعالیت دانشمندان جوان هسته ای کشور و سیاستمداران و مذاکره کنندگان در همه ادوار و دوره های گذشته و کنونی هستیم و شادمانیم که ایران اسلامی در طراز کشورهای برخوردار از انرژی صلح آمیز هسته ای قرار گرفته و با پافشاری بر حق مسلم خود پنجره ای تازه را پیش روی ملت های جهان گشوده است؛ چشم اندازی که در آن ملت انقلابی ایران شعار " انرژی هسته ای آری، سلاح هسته ای نه" را به قیمت مجاهدت علمی و مقاومت و ایستادگی در جهان به منصه ظهور رسانده است و این تازه ابتدای یک راه طولانی و پر از امید و نشاط پیش روی مردم ایران برای برخورداری کامل از حقوق خویش در حوزه استراتژیک انرژی هسته ای است.

ایرانیان، امروز کمابیش می دانند که شرق و غرب با اعطای تکنولوژی های استراتژیک به صورت در بسته و وابسته به ایران و کشورهای مشابه ایران مشکل چندانی ندارند؛ اما این که یک ملت انقلابی بدون دعوت قدرت های بزرگ همراه با مانع تراشی آنها، با ممارست و رعایت همه قوانین و قواعد بین المللی در چنین عرصه هایی مولد و سازنده باشد، از ارزش، و حلاوتی خاص برخوردار است که خود یکی از نشانه های غرور ملی است.

آمده ایم از این حلاوت بگوییم، از راه های طی شده و افق های پیش رو؛ پرچم مان هم سفید است .

معتقدیم نظام با درایت و ظرافت در طول سالهای گذشته فعالیت ها، چالش ها و مذاکرات هسته ای را به درستی پیش برده است و این عرصه نه محل نزاع و اختلاف جناحی که تجلی اجماع و کسب نتیجه مطلوب بوده و انشاالله خواهد بود، از این منظر نیازمند نظر، نقد و حضور همه جریان ها و سلایق دلسوز در امید هسته ای ایرانیان هستیم.

امید هسته ای ایرانیان می خواهد از ورای چالش و غبارهای سیاسی خارجی و گاه داخلی به صورت شفاف به ذات فعالیت های صلح آمیز هسته ای، آنچه حاصل شده و آنچه باید تحقق یابد بپردازد.

در این مسیر و برای دست یابی به اهدافی که پیش رو داریم با همه نهادهای ذیربط تعامل خواهیم داشت و دست یاری به سمتشان دراز می کنیم اما در وهله اول پیام رسان و پاسخ گو در پیشگاه ملت شریف ایران هستیم. تعهد اول ما به ملت است و انقلاب و نظام؛ از این رو خود را مستقل می دانیم.

می خواهیم شفاف تر از قبل نشان دهیم که بعد از توافق ژنو فعالیت های صلح آمیز هسته ای در چه ابعاد و گستره ای در جریان است.

در این جهت طبعا نیازمند بازگویی و بازخوانی مفاهیم و مبانی پایه در حوزه انرژی هسته ای و وضعیت و جایگاه حقوقی و فنی آن در جهان نیز هستیم. می خواهیم امید ها و انتظارات و افق ها را ترسیم کنیم و در حوزه دیپلماسی نشان دهیم همراهی و پوشش تلاش تیم مذاکراتی جدید برای کاستن از دامنه تحریم ها با حفظ اصول و حقوق اساسی کشور با پذیرش داوطلبانه اقدامات اطمینان بخش نزد بهانه گیران غربی، به معنای نفی تلاش های صورت گرفته قبلی نیست؛ چراکه اگر تاکتیک ها در مقاطعی متفاوت بوده اما جهت گیری کلی و استراتژی ها ثابت بوده و آنچه به دست آمده یکی از قابل توجه ترین دستاوردهای کشور در چالش های سنگین خارجی و بین المللی است و مگر نه آن که بحران هسته ای بعد از جنگ تحمیلی را می توان سنگین ترین چالش بعد از انقلاب دانست؛ چالشی که نظام و دولت ها به شکلی آن را اداره کرده اند که امروز از دل آن جوانه های فراوان امید پیش روی ملت قرار گرفته است؛ امیدی که از برخورداری انرژی پاک، برخورداری از چرخه سوخت و ساخت نیروگاه های اتمی و تولید رادیو دارو ها تا به کرسی نشاندن اراده و خواست به حق و قانونی یک ملت در عرصه جهانی و پیشرفت در این زمینه ها را در بر می گیرد.

می خواهیم با کمک صاحب نظران و دست اندرکاران و اقشار مختلف، شفاف و عیان نشان دهیم که ایرانیان امروز به پیشرفت های خود در عرصه هسته ای به عنوان یک غرور ملی می نگرند و مردم ایران توسعه فن آوری صلح آمیز را حق مسلم خود دانسته، آن را اعمال کرده، و با اجماع و همدلی و رعایت استانداردها و برخی اقدامات اطمینان بخش در چارچوب حقوق خویش، قصد و امید دارند هرچه بیشتر و بهتر در ابعاد متنوع این عرصه پیش بروند. ما فرزندان و خادمان ملت، این امید را پاس داشته و از آن خواهیم گفت.

انشاالله.