جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - December 03 2021
کد خبر: ۱
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۶
مصر کشور محوری در منطقه و جهان عرب است و در میان کشورهای عربی و آفریقایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

امیدهسته ای:محمد حسنین هیکل در یادداشتی به روابط فرهنگی گسترده میان دو ملت ایران ومصر وضرورت نزدیکی میان دو کشور بزرگ اسلامی ایران ومصر ونیز موضوع هسته ای ایران وآینده ی مصر پرداخته است.

محمد حسنین هیکل تصریح نمود:" رابطه ی نزدیکی میان انقلاب 25 ژانویه ی مصر[که به سقوط نظام حسنی مبارک رئیس جمهور برکنار شده ی مصر انجامید] وانقلاب اسلامی ایران وجود دارد.

وی افزود:"روابط مصر با ایران از زمان حسنی مبارک تیره بوده وبا دخالت آمریکا واسرائیل - با وجود تمایل دو کشور ودو ملت ایران ومصر- این تیرگی حفظ شده وحتی افزایش یافته است وبرخی کشورهای عربی نیز خواهان عدم برقراری روابط سازنده ودوستانه میان دو ملت بوده اند".

هیکل در ادامه می نویسد:" نظام جدید مصر باید به دنبال نزدیکی بیشتری با ایران باشد. باید بدانیم که مصر کشوری محوری در منطقه وجهان عرب است و در میان کشورهای عربی وآفریقایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است".

هیکل در ادامه با اشاره به موضوع هسته ای ایران ودشمنی ایران با اسرائیل می گوید:"دشمنی با ایران همچنان ادامه دارد وآمریکا این دشمنی را مدیریت می کند؛ اما در عین حال نمی خواهد از راه حمله ی نظامی این مشکل را حل کند. از سوی دیگر ، اسرائیل نیز خواهان آن است که تنها دولتی در منطقه باشد که از فناوری هسته ای برخوردار است. به مصلحت اسرائیل نیست که کشور دیگری در منطقه ی خاور میانه( از جمله ایران) به فناوری هسته ای دست یابد".

نام:
ایمیل:
* نظر: