شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - July 11 2020
کد خبر: ۱۰۰۴۲
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
روزنامه گاردین انگلستان نوشت؛ سفر هیات های اروپایی به تهران نشان می دهد که رهبران آمریکا نمی توانند اروپایی ها را متقاعد کنند که تا پیش از رای کنگره در تاریخ 17 سپتامبر (26 شهریور) از سفر به تهران بپرهیزند.
گاردین نوشت؛ هنوز مرکب امضای توافق وین میان ایران و 1+5 خشک نشده بود که چرخ های یک هواپیمای آلمانی، پر از نخبگان اقتصادی این کشور، در تهران به زمین نشست. در مسابقه ورود به تهران در میان وزرای اقتصاد و گروه های کسب و کار خارجی، این نخستین پرواز بود.

هتل های بزرگ تهران پر از مسافران اروپایی است و در رستوران های مد روز این شهر، میز نایاب است، زیرا خارجی ها برای مذاکره با شرکای احتمالی ایرانی خود میزها را بسرعت از هم می قاپند. این در حالی است که هنوز معلوم نیست باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بتواند بر مخالفان توافق هسته ای در کنگره این کشور پیروز شود. 

جریان ورود بازدیدکنندگان از تهران، آخرین نشانه از وجود شکافی به بزرگی اقیانوس اطلس میان آمریکا و اروپا است. اروپایی که در آن مخالفت های کمتری با توافق هسته ای دیده می شود.
باراک اوباما و جان کری وزیر امورخارجه این کشور به مخالفان توافق هسته ای با ایران هشدار داده اند که در صورت مخالفت با این توافق، دیگر قادر نخواهند بود یک تحریم چند ملیتی بر ایران تحمیل کنند.

پنج کشور دیگر گروه 1+5 که به پیشرفت مذاکرات کمک کرده اند نیز به کنگره آمریکا گفته اند که دیگر به پای میز مذاکره باز نخواهند گشت و این سفرها نیز درستی این پیش بینی را نشان می دهند.

جو کیسر مدیر اجرایی شرکت زیمنس آلمان ماه گذشته به تلویزیون این کشور، گفت: ما اینجا با یک کشور حدودا 80 میلیون نفری صحبت می کنیم که به تولید نفت، بهداشت و درمان نیاز دارد، کشوری که می خواهند به جایگاه قبلی خود در تجارت نفت و گاز برگردد. در اینجا فرصت های زیادی وجود دارد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: