سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - July 14 2020
کد خبر: ۱۰۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۷
رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه گفت که توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص سایت پارچین باید منتشر شود.
 اد رویس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه در واکنش به برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی وظایف آژانس طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در اقدامی مداخله‌جویانه بیانیه‌ای را منتشر کرد و در آن خواستار انتشار متن توافق ماه ژوییه ایران و آژانس شد.

در این بیانه که در پایگاه اینترنتی رسمی کمیته روابط خارجی قرار گرفته، آمده است: آن چه ما می‌توانیم بگوییم این است که این ترتیبات بازرسی با ایران به میزان زیادی از رویه‌های تثبیت شده متفاوت است. آن‌ها تفاوت زیادی با رویه‌های معمول و ادعاهای دولت باراک اوباما دارند. تنها یک راه برای حل این مساله وجود دارد، این که آن را ثابت کنید. دولت اوباما و تمام کشورهایی که در این توافق همکاری دارند به‌علاوه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید تمام جزییات این سند بازرسی را منتشر کنند.

رویس با وجود تاکید همیشگی ایران و آژانس بر لزوم حفظ محرمانه ماندن جزییات توافقات میان دو طرف در ادامه بیانیه خود آورده است: کنگره آمریکا نیز خواهان اطلاع از جزییات این توافق است اما دولت اوباما و متحدان مذاکره‌کننده‌اش نمی‌خواهند آن را منتشر کنند. برای ایران نیز توافق کنونی بر سر پارچین یک نمونه به وجود می‌آورد تا در بازرسی‌های احتمالی از دیگر مکان‌ها بخواهد از همین رویه استفاده کند. آیا ما انتظار داریم که ایران خواسته‌ای کم‌تر از این داشته باشد.

بر اساس این گزارش، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اوایل ماه جاری نامه‌ای به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا فرستاد و در آن به شدت نسبت به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرد و گفت که ایران احتمالا در آینده نیز از این توافق به عنوان نمونه‌ای برای بازرسی از دیگر سایت‌ها استفاده خواهد کرد.

 این در حالی است که مقامات آمریکایی از زمان توافق ایران و آژانس بر سر یک نقشه راه برای حل مسائل باقیمانده در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در 14 ژوییه بارها تاکید کرده‌اند که این توافقی جانبی و محرمانه نیست اما میان ایران و آژانس حاصل شده و یک توافق فنی معمول و متداول است.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت که این یک توافق میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و آمریکا در جایگاهی نیست که بخواهد درباره ی جزییات آن صحبت کند.

هفته‌ی گذشته خرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی منتشر و در آن مدعی دستیابی به پیش‌نویس سند توافق اخیر ایران و آژانس شد. این خبرگزاری در گزارش ادعایی خود بخش‌هایی از این پیش نویس را منتشر کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی در واکنش به این گزارش در بیانیه‌ای اعلام کرد که نقشه‌راه بین ایران و آژانس یک توافق بسیار محکم است.

آمانو در ادامه بیانیه خود تاکید کرد:‌ اظهارات مطرح شده مبنی بر این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسوولیت بازرسی‌های هسته‌ای را به ایران محول کرده است موجب ناخرسندی است. چنین اظهاراتی تصویری نادرست از روش‌ ما در انجام مسوولیت مهم راستی‌آزمایی ارائه می‌کند.

وی ادامه داد: ترتیبات جداگانه مربوط به نقشه راه مورد توافق میان ایران و آژانس در ماه ژوییه محرمانه بوده و برای منتشر نشدن آن تعهد حقوقی دارم. هم‌چنان که برای صدها ترتیبات صورت گرفته دیگر با سایر اعضای آژانس تعهد مشابهی دارم.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز مطالب منتشر شده در رسانه‌های خارجی در این زمینه را گمانه زنی دانست و گفت که آژانس تاکنون به تعهداتش در خصوص حفظ اسناد و اطلاعات محرمانه توافق دو جانبه با کشورمان پایبند مانده واقدامی که حاکی از نقض این تعهدات باشد صورت نگرفته است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: