جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - August 07 2020
کد خبر: ۱۰۰۵۴
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۸
رییس سازمان انرژی اتمی ایران که در راس هیاتی در چین بسر می برد، امروز - پنجشنبه - با بازدید از چندین مرکز مهم تحقیقاتی و تاسیسات انرژی هسته ای چین روز پرکاری را در پکن پشت سرگذاشت.
علی اکبر صالحی که طی دیروز و امروز گفت وگوهای مشروحی با مسوولان بخش های مختلف انرژی اتمی در چین داشت، بازدیدهای وسیعی نیز از مراکز هسته ای این کشور به همراه هیات ایرانی انجام داد.
آنچه مهم است اینکه مقام های ذیربط چین برای بازدید هیات ایرانی به ریاست رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، تدارک گسترده ای دیده بودند و هیات ایرانی با اهتمام مسوولان چینی توانستند با جزییات قابل توجهی در باره فعالیت های این مراکز آشنا شوند.
صالحی و هیات همراه وی امروز از سه مرکز و موسسه انرژی اتمی چین بازدید کردند که از جمله آنها می توان به مرکز تحقیقات و طراحی اژدهای زرد (فن آوری های هسته ای نوین چین) اشاره کرد که یکی از جدیدترین بخش های انرژی هسته ای در این کشور به حساب می آید.
رییس سازمان انرژی اتمی همچنین توانست دیداری از موسسه انرژی اتمی چین موسوم به CIAE و رآکتور تحقیقاتی آب سنگین در پکن داشته باشد و در جریان جزییات فعالیت های آن قرار بگیرد.
رآکتور تحقیقاتی پکن با بهره گیری از امکانات آب سنگین، کارایی قابل توجهی برای تولید محصولات هسته ای چین داشته و قرار است از فن آوری بکار رفته در آنها در راکتور آب سنگین اراک استفاده شود.
وی همچنین پنجشنبه شب (به وقت محلی) با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار و با وی در باره مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همکاری های ذیربط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد که مشروح این خبر متعاقبا اعلام خواهد شد.
معاون رییس جمهور کشورمان همچنین در حاشیه بازدیدهای روز پنجشنبه خود، با رییس سازمان ملی تاسیسات هسته ای چین دیدار و در خصوص تبادلات و همکاری های دوجانبه با وی گفت و گو کرد.
در این ملاقات که مدیران عامل شرکت های مجری طرح های هسته ای چین نیز در آن حضور داشتند، علی اکبر صالحی علاقه جمهوری اسلامی ایران را به این همکاری ها با چین اعلام کرد .
وی گفت که ایران مایل است با در نظر گرفتن سابقه همکاری های دو کشور و توان فنی و مهندسی و همچنین تامین مالی پروژه های هسته ای جدید در ایران و با بهره گیری از نسل سوم فن آوری در این عرصه شاهد گسترش مناسبات دو طرف و اجرای طرح های مشترک باشد.
در این دیدار همچنین طرف چینی با توجه به امکان گسترش همکاری ها که در برگیرنده نیازهای داخلی و حتی صادرات مازاد تولیدات نیروگاه های هسته ای به کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران باشد، از شروع همکاری با سازمان انرژی اتمی ایران استقبال نمود.
همچنین مقرر گردید که طرفین در جریان این سفر و گفت و گوهای صورت گرفته، پیش نویس اسناد لازم برای شروع همکاری ها از جمله یادداشت تفاهم همکاری و قراردادهای تجاری ذیربط را توسط کارشناسان خود تهیه و در آینده نزدیک آن را برای امضای مسوولان سازمان انرژی اتمی دو کشور آماده سازند.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیروز - چهارشنبه - در راس هیاتی عالیرتبه متشکل از بهروز کمالوندی معاون بین الملل و امور حقوقی، اصغر زارعان معاون سازمان و دبیر کمیته امنیت فناوری هسته ای و پژمان رحیمیان مشاور رییس سازمان و تعدادی دیگر از کارشناسان این سازمان، وارد پکن پایتخت چین شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: