سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - July 14 2020
کد خبر: ۱۰۰۸۶
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲
وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای آزادی امیر حکمتی را خواستار شد.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم‌زمان با گذشت چهار سال از زمان بازداشت امیر حکمتی، تبعه ایرانی - آمریکایی بیانیه‌ای را منتشر کرد و در آن ضمن نادرست خواندن اتهامات وارد شده آزادی وی را خواستار شد.

امیر حکمتی 32 ساله یک شهروند آمریکایی است که چهار سال پیش به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت و در ابتدا به مجازات اعدام محکوم شد. اما حکم وی بعدتر به 10 سال زندان تقلیل یافت. ادعا می‌شود وی در سال 2011 به بهانه ملاقات با مادربزرگش به ایران سفر کرده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه بیانه خود آورده است: ما بار دیگر از ایران می‌خواهیم تا با رویکردی بشردوستانه امیر حکمتی را آزاد کند. روز شنبه (امروز) چهارمین سال بازداشت وی است. خانواده او به وی نیاز دارند. آن‌ها می‌خواهند که عزیزشان به خانه، جایی که به آن تعلق دارد بازگردد.

کری هم‌چنین مدعی ناعادلانه بودن اتهامات حکمتی شد و با بیان این‌که «این یک مرحله سخت است که هیچ خانواده‌ای دوست ندارد با آن مواجه شود» در بیانی مداخله‌جویانه مدعی شد: خانواده امیر حکمتی در مواجهه با این بی‌عدالتی مقاومت قابل توجهی را از خود نشان داده‌اند. همان‌طور که رییس‌جمهور اوباما اخیراً گفته است ما تا زمانی که امیر حکمتی به خانه باز نگشته است دست از تلاش برنمی‌داریم. من نیز به رییس جمهور برای بازگرداندن امیر به خانواده‌اش می‌پیوندم.

وزیر امور خارجه آمریکا علاوه بر این، آزادی دو شهروند آمریکایی بازداشت شده دیگر در ایران به‌علاوه رابرت لوینسون، مأمور پیشین پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) را که واشنگتن مدعی است در ایران ناپدید شده خواستار شد.

رابرت لوینسون، مأمور پیشین اف‌بی‌آی آمریکاست که به ادعای واشنگتن هشت سال پیش در جزیره کیش در حالی که مشغول انجام مأموریت خود بوده ناپدید شده است. این در حالی است که مقامات ایران بارها این ادعا را قویاً رد و تأکید کرده‌اند که هیچ اطلاعی از لوینسون ندارند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: