چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
معاون نخست وزیر صربستان:
کد خبر: ۱۰۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
معاون نخست وزیر و وزیر مخابرات، تجارت و گردشگری صربستان با اشاره به علاقه کشورش به گسترش همکاری با ایران گفت: برای ما مهم است که تحریم ها علیه ایران بزودی برداشته می شوند. زیرا صربستان و ایران به طور سنتی دو کشور دوست هستند و مطمئنا تحریم ها تاکنون مانع تشدید همکاری ها بودند.
راسیم لیاییچ روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بلگراد افزود: ' حال که عملا این موانع وجود ندارند، دو کشور باید از امکاناتی که دارند برای ارتقای روابط و همکاری استفاده کنند.
'این بدان معنی است که باید از سیاست مذاکرات که راه همکاری های اقتصادی را هموار می کند، استفاده کرد'.

وزیر تجارت صربستان افزود: 'باید چارچوب قانونی را ببینیم و در صورتی که نیاز باشد مکمل هایی را برای اجرایی کار کردن همکاری های ایجاد کنیم تا مبنای قانونی برای همکاری های گسترده به وجود آید و اقدام دیگر ارتباط دادن تاجرین و بازرگانان دو کشور به یکدیگر است'.
لیاییچ که تنها عضو مسلمان دولت صربستان است، ادامه داد: 'ما دو برنامه بزرگ تا پایان امسال داریم که یکی دیدار هیات اقتصادی ایران از صربستان در بین 16 الی 19سپتامبر (25 تا 27 شهریور) است تا تاجران دو کشور با امکانات و ظرفیت های تجاری دو کشور آشنا شوند و علاوه بر مشخص شدن امکانات و ظرفیت های طرفین، محور همکاری نیز مشخص شود. 

' چهاردهمین کمیسیون مشترک اقتصادی صربستان و ایران نیز پایان امسال در تهران برگزار می شود و در آن روابط و نیازهای دو کشور و بخش هایی که صربستان و ایران می توانند همکاری های خود را گسترش دهند، مورد بررسی قرار خواهند گرفت و این امکان وجود دارد که توافق نامه هایی نیز به امضا برسد.

' بنا بر این در نشست های بلگراد و تهران پس از مشخص شدن شاخه های همکاری می توان دیدار نمایندگان شرکت ها را با شرکای خود در بخش های دولتی و خصوصی ارتباط داد'. 
وی با بیان اینکه 'در طی دیدارم از تهران گسترش همکاری دو کشور را در 6 بخش خودروسازی، انرژی، راه و ساختمان، داروسازی، کشاورزی و گردشگری تعریف کردیم'، گفت:
انتظار می رود در هیات اقتصادی ایران که سپتامبر به صربستان خواهند آمد، افزون بر نمایندگان بخش های اشاره شده، نمایندگانی از بانک های ایرانی و وزارت ورزش و جوانان حاضر باشند. البته بزودی ترکیب هیات ایرانی بطور دقیق مشخص خواهد شد.

لیاییچ ادامه داد: ورزش یکی از شاخه هایی است که همکاری در سطح گسترده ای را در آن انتظار داریم و در مجموع روابط دو کشور تاثیر مثبتی دارد. اکنون ورزشکاران ما در ایران فعال هستند و در بسیاری از باشگاه های ورزشی و همچنین تیم های ملی ایران مربی داریم.
وزیر جهانگردی صربستان همچنین به صنعت گردشگری به عنوان یکی از زمینه های همکاری بین دو کشور اشاره کرد و افزود: ' اولین گام برای همکاری های گردشگری امضای توافق نامه است، ما پیشنهادمان را در اختیار طرف ایرانی قرار دادیم و از طرف ایرانی پیشنهاد و همچنین توافق نامه را انتظار داریم که در آن امکانات همکاری در زمینه گردشگری تعریف شده باشد.

' در طی سفر به تهران در گفت و گو با مقامات ایرانی هم عقیده بودیم که گردشگری زمینه ای است که تاکنون از آن استفاده نشده و باید گفت که امکانات گردشگری در صربستان برای ورود گردشگران ایرانی از جمله مراکز تفریحی چشمه های معدنی، کوهستانی و رودخانه دانوب وجود دارد که گردشگران را به خود مجذوب می کنند'.
لیاییچ با تاکید به اینکه صربستان تمامی شرایط برای گردشگری مذهبی را نیز دارد، تاکید کرد: ' ما خواهان شرکت تاجران ایرانی در مراحل خصوصی سازی در صربستان در زمینه های هتل داری و مراکر تفریحی چشمه های معدنی هستیم و در این باره آنها را به پیوستن در این پروسه ها دعوت کردیم. مطمئنا طرف های ایرانی نیز علاقه مند به ورود گردشگران ما به ایران هستند.

' ما همچنین در باره این موضوع گفت و گو کردیم که خبرنگاران صربستان برای تهیه گزارش از امکانات گردشگری ایران به این کشور سفر کنند و همچنین خبرنگاران ایرانی نیز برای کسب گزارش در باره امکانات گردشگری به صربستان سفر کنند تا اینکه تا به این طریق شهروندان دو کشور بهتر با امکانات گردشگری یکدیگر آشنا شوند.

معاون نخست وزیر صربستان گفت: امیدوارم که ما در آینده بتوانیم به طور گسترده امکانات و ظرفیت های گردشگری صربستان را در بازار ایران معرفی کنیم. علاوه بر این باید اشاره شود که صنعت گردشگری می تواند موجب گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های تجاری و اقتصادی شوند، زیرا که گردشگران بهترین مروج کشورهایی هستند که در آن اقامت داشته اند'.
وی افزود: انتظار دارم که در آینده بسیار نزدیک توافق نامه ای را در زمینه گردشگری به امضا برسانیم که در آن اساس و امکانات و جهت های توسعه همکاری های دو کشور در این زمینه تعریف شوند.
معاون نخست وزیر و وزیر گردشگری، تجارت و مخابرات صربستان به امضای توافق نامه در وین بین ایران و 6 کشور بزرگ اشاره کرد و گفت: ' فکر می کنم این اقدام گام بسیار مهم نه فقط برای ایران، بلکه برای تمامی جامعه بین المللی است. در اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس دیدیم که گفت که ایران بیش از حد بزرگ است که بتوان آن را در انزوا قرار داد.
' ایران کشوری با امکانات و ظرفیت های وسیع است و لغو تحریم ها این فرصت را پیش می آورد تا این امکانات به شکلی گسترده توسعه یابند'.

لیاییچ گفت: ما شاهد سفر هیات های بزرگ از کشورها از جمله ایتالیا و آلمان به ایران، بلافاصله پس از اعلام لغو تحریم ها بودیم و آلمانی ها به روشنی بیان کردند که هدف آنها ارتقای سطح تبادل کالا با ایران از سطح کنونی 2.5 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار است.

' به نطر می آید که صربستان با جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست سنتی خود که کوزوو را به رسمیت نشناخته و هرگز روابط خود را با صربستان قطع نکرده است، فرصت خوبی برای ادامه توسعه همکاری ها دارد، زیرا ما هیچ مساله باز سیاسی نداریم، اما مهم این است که اکنون گام های مهمی را برای همکاری برداریم'.

لیاییچ گفت: ما اکنون توافق نامه ای بین شرکت واگن سازی گوشا با یک شرکت ایرانی برای تحویل واگن به ایران داریم که فکر می کنم ارزش آن حدود یک میلیون و 300 هزار یورو است. این گامی بسیار مهم است و فکر می کنم که نمونه خوبی برای دیگر شرکت ها باشد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: