شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۰۱۵
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۲
همایش فناوری هسته ای با حضور عباس مجدآبادی، متخصص هسته ای کشورمان در سالن پرفسور حسابی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول برگزار شد.
عباس مجدآبادی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کشور در این همایش به تشریح ارزش انرژی هسته ای پرداخت و گفت: در 60 سال آینده انرژی های حاصل از زغال سنگ و سوخت های فسیلی از بین خواهد رفت و به همین دلیل باید به دنبال منابع انرژی جدیدی باشیم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: یک گرم اورانیوم می تواند معادل 2.5 تن زغال سنگ در نیروگاه ها تولید انرژی کند و برق یک هزار لامپ 100 ولت در 10 روز و حتی برق مورد نیاز این واحد بزرگ دانشگاهی را به را حتی تامین کند که حجم بیشتر آن قابلیت های زیادی دارد.

مجدآبادی با بیان اینکه نیروگاه های فسیلی به سه میلیون تن زغال سنگ نیاز دارند که خروجی 4 تا 7 میلیون تن پسماند و تولید و پراکنده کردن حدود 200 تا 300 هزار تن مواد جامد در فضا از پیامدهایی است که با وجود حدود 50 نیروگاه در کشور باید حجم عظیمی از آلودگی ها را تحمل کنیم ، اظهار کرد: بهترین راه حل استفاده از نیروگاه هسته ای است که تنها یک تن پسماند دارد و با مدیریت قابل کنترل است.

مجد آبادی یادآور شد: دانش هسته ای در استریل کردن لوازم پزشکی، مواد پلاستیکی و مواد غذایی، پرتو افزایی محصولات نقش بسیار مهمی دارد و در شرایط کنونی استفاده از آن اجتناب ناپذیر است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: تولید رادو داروها از دیگر مزایای دانش هسته ای است و نجات جان هزاران بیمار سرطانی و کاهش میلیون ها دلار هزینه درمان از دیگر مزیت هایی است که ما را به سمت برخورداری از این دانش هدایت می کند.

وی با اشاره به اینکه مشکل قبل با انرژی هسته ای ایران، کاهش درآمدهای حاصل از این انرژی است، افزود: با دانش هسته ای می توان در فسیل شناسی و عمق شناسی و تعیین سن جانوران و فسیل ها اقدام کرد که انجام این فعالیت ها در سال های اخیر در کشور موجب کاهش چشمگیر هزینه ها شده است.

تحول در کشاورزی با دانش هسته ای
این استاد هسته ای اذعان داشت: در کشاورزی با بکارگیری روش های هسته ای قادریم اصلاح گیاهان زراعی و باغی را انجام دهیم، آفات و بیماریهای مهم نباتات را کنترل و خسارت آن را کاهش دهیم و در یک مورد حدود 350 میلیارد تومان از ضایعات سیب زمینی در کشور جلوگیری کنیم.

مجدآبادی خاطر نشان کرد: افزایش کیفیت و مقدار گیاهان دارویی با استفاده از علم ژنتیک، صرفه جویی در مصرف کود و سم با عقیم کردن حشرات زیان رسان و کاهش میزان و هزینه سمپاشی در مزارع و باغات از دیگر دستاوردهای دستیابی به انرژی هسته ای است و این دانش آنقدر برای انسان ها مزیت و سود اقتصادی دارد که کسی به فکر حواشی منفی آن نمی رود.

برگزاری همایش فناوری‌هسته‌ای‌در‌گلستان
نام:
ایمیل:
* نظر: