شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - July 04 2020
جلسه کمیسیون ویژه برجام با تیم مذاکره کننده هسته ای؛
کد خبر: ۱۰۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی به نقل از عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: ما در مذاکرات از موضع قدرت و تهاجمی وارد شدیم و پُرقدرت عمل کردیم.
حسین نقوی حسینی جلسه امروز این کمیسیون با اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را تشریح کرد.
وی اظهار داشت: عراقچی در این جلسه بیان کرد که پشتوانه توانمندی های صلح آمیز هسته ای و توانمندی نظامی در کنار قدرت و نفوذ رهبری مقتدر و مقاومت ملت ایران ما را در مذاکرات در موضع قدرت قرار داد.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس گفت: در این جلسه ابتدا پیرامون نحوه بحث مجددا صحبت شد و مقرر گردید ابتد آقای عراقچی توضیحاتی ارائه کنند. عراقچی در این جلسه گفت که ما هیچ گاه مجلس را نامحرم ندانستیم ولی گوش های نامحرم بیرون هستند.
وی افزود: عراقچی با اشاره به تاریخچه فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت که غربی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علی رغم قراردادهایی که با آنها داشتیم، با ما همکاری نکردند و به همین جهت خودمان شروع به کار کردیم تا اینکه روس ها در پروژه بوشهر همکاری هایی را با ما شروع کردند.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: عراقچی هم چنین اذعان داشت بعد از تحولاتی که پس از 11 سپتامبر در منطقه شروع شد و اتفاقاتی که در افغانستان و عراق رخ داد، فضای شدیدی نیز علیه ایران شکل گرفت و آمریکایی ها سردمدار فضاسازی علیه ایران بودند. جمهوری اسلامی برای مقابله با چنین فضاسازی، مسیری را انتخاب کرد که با مدیریت مقتدرانه آن را به ثمر رساند. 
وی گفت: عراقچی بیان کرد که انتخاب مذاکره از همان ابتدا مسیری بود که جمهوری اسلامی (در دولت های مختلف) برگزید و در ابتدای مذاکرات، غربی ها هدف توقف فعالیت های هسته ای ایران را دنبال می کردند و به همین جهت در سال های 82 الی 84، تجربه تلخی را پشت سر گذاشتیم ولی تجربه ارزنده ای بود و ما را متوجه اهداف اصلی غربی ها شدیم.
نقوی حسینی همچنین خاطر نشان کرد: عراقچی در ادامه تشریح کرد که به همین جهت جمهوری اسلامی مصمم شد تا اول توان هسته ای خود را افزایش دهد و وارد باشگاه دارندگان توان هسته ای بشود و هزینه های آن را هم البته بدهد. 
وی اضافه کرد: عراقچی بیان کرد که لازمه دستیابی به چنین هدفی، افزایش توان علمی، تکنولوژیکی در حوزه های نرم افزار و سخت افزار را می طلبید و بالاخره کار سخت و شبانه روزی ما آغاز شد تا به توان بالایی از دانش و تکنولوژی هسته ای دست پیدا کنیم.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلسافزود: عراقچی در اظهارات خود تاکید کرد که البته غربی ها هم سراغ فشارهای بین المللی و تحریم ها از طریق دولت ها به صورت یک جانبه و شورای امنیت، اتحادیه اروپا و روز به روز حلقه تحریم ها تنگ تر شد و ما به ازای آن دست ما از نظر توان هسته ای پر شد و به نقطه ای رسیدیم که جا پای ما محکم شد و امکان مذاکره با قدرت فراهم شد. چون به همه زوایای علمی و تکنولوژِیکی هسته ای و غنی سازی دست یافتیم و تأسیسات آن را هم ساختیم و مستقر کردیم.
وی گفت: عراقچی بیان کرد که درصد غنی سازی را تا 20% بالا بردیم، دانشمندان خوبی را تربیت کردیم، مواد لازم غنی شده را تهیه کردیم، امکانات آن را هم فراهم کردیم، هزینه های آن را هم پرداخت کردیم و تحمل کردیم.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: