سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - July 07 2020
کد خبر: ۱۰۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
وزیر امور خارجه آمریکا درباره‌ روند بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین گفت که از این فرایند رضایت داریم.
جان کری وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان در پاسخ به سوالی درباره روند دسترسی آژانس به سایت پارچین گفت: ما از این فرایند که می‌توانیم از طریق آن به پاسخ برسیم راضی هستیم.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: ما قادر خواهیم بود یکپارچگی اقدامات را در این روند حفظ کنیم. اگر آنها (ایرانی‌ها ) آنطور که ما انتظار داریم در زمینه دسترسی‌های مناسب شرایط را فراهم نکنند و توافق انجام شده را نقض کنند تمامی گزینه‌ها در دسترس آمریکا قرار خواهد داشت.

کری در این گفت‌وگو که پیش از برگزاری نشست ویژه کشورهای اطراف قطب شمال در شهر آنکوییچ انجام شد، اظهار کرد: هیچ بخشی از این توافق بر اساس اعتماد نیست. حتی یک بخش و یک عنصر از این توافق هم بر اساس اعتماد نیست. همه این توافق بر یک روند راستی آزمایی مناسب و بر اساس دسترسی‌های لازم است.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از برگزاری این نشست که محور آن مسایل مربوط به تغییرات جوی است به فیلادلفیا سفر خواهد کرد و آنگونه که خود گفته قرار است درباره‌ی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 سخنرانی کند.

 ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همزمان با حصول توافق هسته‌ای در وین بر سر یک نقطه راه برای حل تمام مسائل باقیمانده در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای حال و گذشته ایران به توافق رسیدند.

بر اساس این نقشه راه ایران دسترسی‌هایی را برای آژانس به منظور یافتن پاسخی برای سوالاتش درباره‌ سایت پارچین فراهم کرده است. ایران قرار است خود نمونه برداری‌های محیطی را از این سایت انجام دهد.

غرب و آمریکا که ادعا می‌کنند ایران در برنامه هسته‌ای گذشته‌اش به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای بوده است خواهان انتشار متن توافق اخیر ایران و آژانس هستند . این در حالی است که ایران بارها تاکید کرده است فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا در واکنش به انتشار یک گزارش ادعایی از سوی خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره‌ پیش نویس متن این توافق ضمن رد این گزارش گفت که توافق میان ایران و آژانس یک توافق بسیار محکم است.

وی با اشاره به بیانیه‌ای تاکید کرد:‌ ترتیبات جداگانه مربوط به نقشه راه مورد توافق میان ایران و آژانس در ماه ژوئیه محرمانه بوده و من برای عدم انتشار آن تعهد حقوقی دارم همچنان که برای صدها توافق صورت گرفته با سایر اعضای آژانس تعهد مشابهی دارم.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس نیز در پاسخ به این گونه اخبار گفت که ایران و آژانس به محرمانه ماندن محتوای توافق متعهد هستند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: