سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - July 14 2020
کد خبر: ۱۰۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴
'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا، فردا (چهارشنبه 11 شهریور ماه) به ایالت 'پنسیلوانیا' سفر می کند تا در دفاع از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 سخنرانی کند.
به نوشته تارنمای وزارت خارجه آمریکا، 'مارک تونر' قائم مقام سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد، کری فردا چهارشنبه 11 شهریور ماه (2 سپتامبر) به شهر 'فیلادلفیا' مرکز ایالت 'پنسیلوانیا' سفر می کند تا درباره 'اهمیت توافق هسته ای ایران برای امنیت ملی ایالات متحده' سخنرانی کند.
گفته می شود کری در این سخنرانی که ساعت یازده صبح به وقت محلی در 'مرکز ملی قانون اساسی' این شهر برگزار خواهد شد، قرار است درباره مزیت ها و امتیازات توافق هسته ای 'وین' سخن بگوید و به پرسش های منتقدان در این زمینه پاسخ دهد.
با نزدیک شدن به زمان رای گیری کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای وین، تلاش های کاخ سفید بخصوص شخص باراک اوباما و جان کری برای بی اثر کردن مخالفت های جمهوری خواهان پرتعداد توافق در کنگره شدت گرفته، این سخنرانی نیز یکی از همین اقدامات است.
رسانه های آمریکایی در گزارش خود اعلام کردند که همزمان با نزدیک شدن به زمان تصمیم گیری کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای با ایران، حمایت از این توافق در کنگره در حال افزایش است.
با اعلام حمایت یک سناتور دموکرات دیگر از توافق وین که روز گذشته انجام شد، تعداد دموکرات های حامی توافق در سنا به 31 تن افزایش یافت. همزمان 75 قانونگذار پیشین آمریکا نیز توافق هسته ای با ایران را مورد تایید قرار داده و از کنگره خواستند آن را تصویب کند.
سناتور دموکرات جف مرکلی از ایالت اورگان به گفته صدای آمریکا یکشنبه 30 اوت حمایتش را از توافق اعلام کرد که به این ترتیب دموکرات ها را به دست کم 34 رای در سنا که برای حفظ وتوی آقای اوباما لازم است، نزدیک کرد.
سناتور مرکلی در یک بیانیه بلند بالا نوشت که تصمیم او به دور از تردید و احتیاط و نگرانی در مورد فعالیت های تهران صورت نگرفته و توافق دارای کاستی های بسیاری است ولی به باور او بهترین استراتژی موجود برای بازداری ایران ازدست یابی به سلاح اتمی است.
این رسانه افزود: در همین حال 75 تن از قانونگذاران پیشین آمریکا که تنها نام دو جمهوریخواه در میان آنها دیده می شود، در نامه ای به کنگره از قانونگذاران خواستند این توافق را که به گفته آنها بهترین راه حل جایگزین برای بازداری ایران از تولید سلاح اتمی است، تایید کنند و نقش نظارتی بر اجرای قوی توافق و حقیقت یابی فعالیت تهران ایفا کنند.
در حال حاضر درسنا با 100 کرسی، 31 نفر با توافق اعلام مخالفت کردند که دو تن از آنها سناتورهای دموکرات هستند، 31 دمکرات اعلام موافقت کردند و 38 نفر هنوز موضع خود را اعلام نکردند. گفته می شود تاثیرگذاری این موضع گیری بر مساله انتخابات نوامبر 2016 بر سر کرسی های کنگره یکی از دلایل عمده تردید در اعلام موضع است.
در مجلس نمایندگان آمریکا نیز 227 نماینده اعلام مخالفت، 81 نماینده اعلام موافقت کرده اند و 126 نماینده نیز هنوز مردد هستند.
نمایندگان دموکرات در سنا اکنون به کسب 34 رای برای حفظ وتوی رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده نزدیک می شوند و می کوشند با کسب دست کم 41 رای، نگذارند کار به مرحله وتو از سوی رئیس جمهوری برسد.
جمهوریخواهان که با 54 کرسی در سنا، اکثریت را در اختیار دارند برای انجام رای گیری روی توافق به دست کم 60 رای نیاز دارند. دو سناتور دموکرات به آنها پبوستند و 4 رای دیگر لازم است که بدون آبستراکسیون دمکراتها، رای گیری صورت بگیرد.
اگر این 60 رای در سنا فراهم شود، در آن صورت توافق با 51 رای در سنا و در مجلس نمایندگان با 218 رای می تواند رد یا تصویب شود.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: