جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - August 07 2020
کد خبر: ۱۰۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۹
معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی از تشکیل کارگروه‌هایی در سازمان برای ورود به حوزه‌ فن‌آوری‌های پیشرفته در راستای تجاری‌سازی این صنعت در عرصه‌های مختلف خبر داد.
اصغر زارعان در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گفته شده مسئولیت‌های جدیدی برای حوزه فن‌آوری‌های پیشرفته تعریف و افرادی منصوب شده‌اند؟ با تایید این مطلب اظهار کرد: با توجه به استراتژی بلندمدت و کوتاه مدتی که سازمان بر اساس برجام برای خود ترسیم کرده است و به دنبال ارتقاء سطح فن‌آوری هسته‌ای در حوز‌ه‌های مختلف است برای عملیاتی شدن این موضوع آقای صالحی افرادی را انتخاب و مامور کردند که مصوبات مذکور در این‌باره اجرایی شود. این کار شروع شده است از جمله در حوزه اثرگذاری صنعت هسته‌ای در سایر صنایع مثل سلامت.

وی در همین‌ رابطه به ساخت نسل اول ماشین سانتریفیوز توبولار در سال گذشته اشاره کرده و افزود: سانتریفیوژ توبولار دارای کاربردهای مختلف از کشت سلولی تا جداسازی فرآورده های خونی و دارویی است. این ماشین با توانایی دوران 18000 دور بر دقیقه برای اعمال نیروی جداسازی 20000 برابر شتاب گرانشی زمین طراحی و به تولید انبوه رسید. هم اکنون چند نمونه از این ماشین در خطوط تولید واکسن هپاتیت و داروی نوترکیب باکتریایی S.I. انستیتو پاستور تهران نصب و در حال کار است. دو نسل ماشین سانتریفیوژ اولترا و زونال که یکی از آنها در حال ساخت است و نیمه دوم سال تحویل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌دهیم و دیگری که بسیار های‌تک است و فقط در اختیار آمریکاست را امیدواریم بتوانیم اوایل سال 1395 برای 20 فروردین طراحی‌اش را تمام کنیم و در سه ماهه اول سال 95 تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دهیم.

معاون صالحی گفت: از سر ریز دانش و فعالیت های هسته ای و با بهره گیری از تخصص های بالا، فناوری های پیشرفته اکتسابی، دانش و تجربه های مجموعه های داخلی صنعت هسته ای توانسته ایم در سایر حوزه های صنعتی کشور به ویژه حوزه های سلامت، بهداشت و محیط زیست، پروژه‌هایی را تعریف و اجرا کنیم.

زارعان افزود: پروژه ساخت دستگاه اولترا سانتریفیوژ با استفاده از مهندسی معکوس پیگیری شد که عمدتاً برای مقاصد تحقیقاتی – آزمایشگاهی با زمان پایین فرآوری محصول به کار می رود. این دستگاه با دور مورد نیاز در دقیقه فعالیت خواهد کرد.

دبیر کمیته امنیت فناوری صنعت هسته ای اظهار کرد: دستگاه دیگر، زونال سانتریفیوژ است که عموماً برای تولید انبوه دارو و واکسن به کار می رود . این دستگاه قابلیت اعمال با گریز از مرکز و دور بالا با روتوری با حجم حدود 1.2 لیتری را داراست. قطعات دوار ماشین یعنی کپ‌ها طراحی مکانیکی شده و موتور نیز طراحی الکتریکی شده است و نقشه تولیدی کل ماشین در حال استخراج است.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: با توجه به تاثیر سوء آلودگی هوا بر سلامت هم‌وطنان، پروژه دیگری به منظور ساخت دستگاه تصفیه هوای داخل وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس ها شروع شد. این سیستم طوری طراحی و اجراء شده است که بتواند با هر دو نوع آلودگی یعنی آلودگی ناشی از ریزگردها و آلودگی شیمیایی هوا مقابله کرده و هوایی سالم را برای تنفس مهیا سازد. این سیستم در واقع با گردش هوا در داخل کانال و عبور آن از فیلترهای مختلف و از مقابل لامپ ماوراء بنفش و دستگاه یون ساز هوا را تصفیه می کند. سیستم مانیتورینگ و اتوماسیون می تواند با استفاده از سنسورهای مختلف میزان آلودگی و ذرات معلق را اندازه گیری کند و بر اساس میزان آلاینده های موجود در هوا عملکرد فن سانتریفیوژ فیلترها، لامپ ماوراء بنفش و یون ساز را کنترل می کند. یک نمونه از این دستگاه تولید شده است و در مرحله بهینه سازی طرح آن هستیم.

زارعان در ادامه افزود: هم‌چنین در جهت ارتقاء فن‌آوری‌های وابسته به صنعت مثل آب سنگین هم برای تجاری‌سازی و کیفیت‌بخشی به آن، شرکت‌های دانش بنیانی را در دست ایجاد داریم تا این امور را عملیاتی کنیم. به همین منظور آقای صالحی کارگروه‌هایی را ایجاد کردند تا آنها در حوزه تجاری‌سازی به صورت ویژه کار را دنبال کنند.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ماشین جدیدی را با دور متعارف برای تولید دارو برای بیماری سرطان سفارش گرفتیم.

زارعان هم‌چنین درباره احداث جاده اختصاصی فردو گفت: جاده قبلی قدیمی و پر پیچ و خم است و تصادف‌های زیادی در آن منجر به فوت صورت گرفته بود بنابراین تصمیم گرفتیم که جاده ایمن جدید ایجاد کنیم.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: