چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۰۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
ژاپن به دنبال گسترش همکاریهای اقتصادی و توسعه مناسبات سیاسی با ایران بعد از توافقنامه وین، قصد دارد وزیر امور خارجه خود را روانه ایران کند.
خبرگزاری کیودو ژاپن امروز - شنبه - به نقل از مقامات دولتی این کشور اعلام کرد که سفر «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن در دستور کار مقامات این کشور قرار گرفته و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است این سفر اواخر ماه اکتبر (مهر - آبان) صورت بگیرد.

براساس این گزارش، ترتیبات لازم برای این سفر اتخاذ شده و مقامات دولتی ژاپن قصد دارند تحت هر شرایط ممکن این سفر را که در راستای گسترش همکاریهای سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد، انجام دهند.
کیودو در گزارش خود آورده است که در این سفر جمعی از مقامات اقتصادی ژاپنی نیز وزیر امور خارجه این کشور را همراهی می کنند تا در طول مدت حضور در ایران قراردادهایی در زمینه توسعه همکاریها در زمینه انرژی، امور زیربنایی و دیگر مسائل اقتصادی به امضا برسانند.

 انتشار خبر سفر « فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن به ایران در حالی منتشر می شود که وزارت امور خارجه این کشور روز گذشته - جمعه - از سفر یک هیات اقتصادی به تهران به منظور برگزاری نشست پیمان سرمایه گذاریهای مشترک دوجانبه سه روزه خبر داده بود.
این سفر قرار است به سرپرستی «ماساکی کانای» مدیر بخش خاورمیانه این وزارتخانه روز دوشنبه آینده و به منظور انعقاد یک توافقنامه سرمایه گذاری دوجانبه جهت بهره برداری از ظرفیت های تجاری بازار ایران برای شرکت های ژاپنی صورت بگیرد.

ژاپن که به لحاظ منابع طبیعی فقیر است، تلاش می کند با برداشته شدن تحریم ها، بار دیگر حضوری فعال در بازار ایران داشته باشد و با مشارکت گسترده در پروژهای نفتی کشورمان، نیازهای خود به مواد اولیه و انرژی را تامین نماید.
کیودو در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: به دنبال وضع تحریم های کشورهای غربی بر علیه ایران در حوزه انرژی، سهم نفت خام وارداتی ژاپن از ایران به کمتر از 5 درصد در سال 2014 کاهش یافت و ژاپن اکنون به دنبال آن است که سهم واردات نفت خام خود را به سطح قبلی که بیش از 10 درصد بود، بازگرداند.

گفتنی است، در سال 2005 این سهم 13.8 درصد بود که در سال 2014 به 4.9 درصد کاهش یافت.
ژاپن امیدوار است اتخاذ چنین تدابیری، روند فعالیت شرکت های ژاپنی را در ایران آسانتر کرده و در نهایت موجب افزایش صادرات خودرو و مشارکت بیشتر شرکت های ژاپنی در توسعه میادین نفتی ایران شود. 
بر اساس منابع خبری، توکیو همچنین تلاش دارد تا اواخر این ماه «کنتارو سونوارا» معاون پارلمانی وزیر خارجه را به منظور تسریع روند مذاکرات در خصوص معاهده سرمایه گذاری و بررسی جزییات مربوط به تشکیل کمیته مشترک، به تهران اعزام کن

«دایشیرو یاماگیوا» معاون وزیر اقتصاد و بازرگانی و صنایع ژاپن اولین هیات عالیرتبه ژاپنی بود که پس از کسب توافق وین، در اوایل مرداد ماه سالجاری به همراه مسئولان اجرایی شرکت های نفتی و بازرگانی این کشور به تهران سفر و با شماری از مقامات بلندپایه اقتصادی کشورمان از جمله «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت دیدار کرد.
ژاپن در سال 2007 میلادی تحریم هایی را علیه ایران در نظر گرفت و در سال 2010 میلادی در زمینه سرمایه گذاری در بخش نفت ایران محدودیت های بیشتری اعمال کرد.
ژاپن پیشتر اعلام کرده بود که به محض برطرف شدن محدودیت ها، فعالیت ها در میدان نفتی آزادگان که پیشتر در سال 2010 میلادی «اینپکس» شرکت دولتی ژاپن از آن خارج شده بود، از سر گرفته می شود.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: