چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۰۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۰
محمد جواد ظریف در دیدار وزیرخارجه جمهوری چک گفت: تحریم ها نتایج معکوس برای غرب به همراه داشته و غرب از تحریم ها ضرر کرده است.
 در دیدار دکتر وزیر امور خارجه کشورمان و لوبو میرزائو رالک روابط دوجانبه و موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این دیدار دکتر ظریف با تشریح عرصه های همکاری های جدید جمهوری اسلامی ایران با اروپایی ها اظهار کرد: اروپایی ها رنج ها و مشکلات زیادی را از تحریم ها تحمل کرده اند و پویایی تحرک در مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپا نشانگر این است که فرصت های از دست رفته هر چه سریع تر می بایست باز شناسی گردد.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نتایج تحریم ها یادآور شد: تحریم ها و فشارها نتایج معکوس برای غرب به همراه داشته است و اینک نگرش اروپایی ها مبتنی بر واقع بینی بوده و در حال باز سازی آثار و پیامدهای منفی تحریم ها برآمده اند و فواید توافق برجام برای همگان روز به روز آشکار تر می شود. 
وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین زمینه های اقتصادی دو کشور تاکید کرد: زمینه های تجاری و اقتصادی فراوانی بین دو کشور وجود دارد و در بخش های اقتصادی، صنعتی، تجاری، انرژی، حمل و نقل می بایست راه های توسعه مناسبات را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم. 
ظریف گفت : همچنین باید مکانیزم های لازم در زمینه های بانکی و قرارداد همکاری متقابل اجتناب از مالیات مضاعف برای ایجاد تسهیل مراودات مالی و اجرای پروژه های بخش های دولتی و خصوصی را تسهیل کنیم .
وی در این ملاقات همچنین اظهار کرد: در زمینه های سیاسی نیز فرصت های مناسبی برای ارتقای مناسبات دو کشور بروز کرده و همکاری های سیاسی و پارلمانی برای حرکت به جلو، چشم اندازی مطلوب دارد .
وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص همکاری های علمی و فرهنگی دو کشور گفت: ما آمادگی داریم در عرصه های مطالعات ایرانشناسی و دیگر حوزه های تخصصی در دانشگاه های چک و در زمینه های صنایع دستی و برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و میراث فرهنگی در پراگ همکاری های فی ما بین را گسترش دهیم.
ظریف با اشاره به نگرانی های فزاینده تروریسم و مهاجرت ناشی از بحران های منطقه خاطر نشان کرد: ما در خصوص رویکردهای تروریستی و افراطی گری و مهاجرت ناشی از بحران های سوریه نگرانی مشترک داریم و خواستار تلاش های نزدیک برای پایان دادن به این مشکلات هستیم .
لوبو میرزائو رالک وزیر امور خارجه چک نیز در این دیدار با اشاره به موفقیت در توافق ایران با 1+5 اظهار کرد: ما به جمهوری اسلامی ایران برای موفقیت در توافق ایران و 1+5 تبریک میگوییم و بسیار خرسندیم مقامات عالیه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برجام نظرات مثبت و سازنده دارند .
وزیر امور خارجه چک با تبیین اهداف سفر خویش به تهران خاطرنشان کرد: با ایران مناسبات خوبی در گذشته داشته ایم و ایران را شریک تجاری مهم چک می دانیم و در حال حاضر با یک هیات اقتصادی 60 نفره به منظور بحث و تبادل پیرامون ارتقاء ظرفیت های اقتصادی دو کشور به تهران آمده ایم و امیدواریم با همتایان ایرانی خود راه های افزایش مناسبات دو کشور را شناسایی کنیم .
لوبو میرزائو رالک با تشریح آثار توافق بر عرصه های بین المللی و منطقه ای اظهار کرد: توافق ایران با 1+5 عرصه های مختلفی از گشایش را در صحنه بین المللی و منطقه ای به ویژه درارتباط با نقش سازنده ایران در برقراری ثبات منطقه ای به وجود آورده است .
وزیر امور خارجه چک با تبیین ظرفیت های متنوع بین تهران و پراگ گفت: ظرفیت های خوبی برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی داریم و می بایست از مرحله فعلی به سمت اهداف بزرگ در مناسبات دوکشور حرکت کنیم.
وی همچنین گفت که در سفر به اصفهان ظرفیت های هنری، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ایران را از نزدیک در مجموعه میدان نقش جهان اصفهان و در رایزنی های با تجار این شهر مشاهده کردیم .
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: