چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - October 21 2020
کد خبر: ۱۰۳۰
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۵
سازمان ملل متحد با عدم تصمیم گیری در رابطه با رد درخواست صدور روادید به حمید ابوطالبی نماینده جدید ایران در سازمان ملل توسط آمریکا عملا پای خود را از این قائله بیرون کشید.
 در پی رد درخواست جمهوری اسلامی ایران برای صدور روادید به حمید ابوطالبی، به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل، از سوی آمریکا، تهران به کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل متحد شکایت کرد.

معرفی حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد، از سوی حسن روحانی رییس جمهوری، از ابتدای سال جاری تبدیل به تنشی تازه در مناسبات ایران و آمریکا شد.

پس از معرفی حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد انتشار گزارش هایی توسط برخی رسانه های آمریکایی از جمله بلومبرگ و طرح این ادعا که ابوطالبی از جمله دانشجویان تسخیر کننده سفارت آمریکا در تهران در سال 1358 بوده است که 54 تن از کارکنان و دیپلمات های آمریکایی را 444 روز به گروگان گرفتند، منجر به بروز حساسیت هایی نسبت به این معرفی شد.

این در حالی است که ابوطالبی با رد این ادعا اعلام کرده بود که «من در «13 آبان» آن سال و زمان اشغال، اصلاً در تهران نبودم.» ابوطالبی به گفته خودش در جریان گروگان گیری تنها مدتی نقش مترجم را برعهده داشته است.

با این حال کنگره آمریکا با تصویب طرحی با هدف مقابله با ورود افرادی به آمریکا که به زعم آنها تروریست بوده اند و ارسال آن به کاخ سفید با هدف امضای رییس جمهور به منظور تبدیل شدن به قانون و در نهایت امضای اوباما پای این طرح، ممنوعیت ورود ابوطالبی به آمریکا وجه قانونی به خود گرفت.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران درخواست روادید برای ابوطالبی به منظور حضور در سازمان ملل متحد کرده است و نه حضور در آمریکا و ایران معتقد است آمریکا به استناد موافقتنامه مقر بین آمریکا و سازمان ملل در 26 ژوئن 1947 ، موظف است برای ابوطالبی روادید صادر کرد.

بی توجه ای به این موافقتنامه جمهوری اسلامی ایران را به شکایت از آمریکا در کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل متحد واداشت. وظیفه کمیته ۱۹ نفره «روابط با کشور میزبان» بررسی مسائلی مانند صدور ویزا، مهاجرت و موارد امنیتی است.

«کمیته روابط با کشور میزبان» سازمان ملل متحد، دیشب با رسیدگی به شکایت ایران به گفته‌های دو طرف گوش داد اما تصمیمی نگرفت.

نیکلاس امیلیو، سفیر قبرس در این سازمان، کسی که در حال حاضر رهبری کمیته «روابط با کشور میزبان» را بر عهده دارد، دوم اردیبهشت ماه به خبرنگاران گفت که موضوع در دستور کار این کمیته باقی می‌ماند و «ما در صورت نیاز به آن باز می‌گردیم.»

در این جلسه نمایندگی ایران را غلامحسین دهقانی، معاونت نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل متحد برعهده داشته و از سوی آمریکا هم رزماری دیکارلو، معاون نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد حضور داشته است.

خانم دیکارلو در این جلسه گفته است کشورش به تعهداتش به عنوان میزبان در برابر سازمان ملل متحد پای‌بند است اما نمی‌تواند نگرانی خود را از موضوع اعطای روادید به آقای ابوطالبی نادیده بگیرد چرا که برای آمریکا قابل تحمل نیست به کسی مصونیت دیپلماتیک بدهد که خود در نادیده گرفتن مصونیت دیپلماتیک دیپلمات‌های آمریکایی (در جریان گروگان گیری سفارت آمریکا در تهران) نقش داشته است.

آقای دهقانی، نماینده ایران هم در این جلسه ضمن طرح "مشکل کلی صدور ویزا" برای دیپلمات‌های ایرانی توسط آمریکا که به گفته او از "دیرباز و در موارد متعدد" روی داده و صدور آن بارها با تاخیر‌های طولانی مدت صورت گرفته، مخالفت با صدور ویزای آقای ابوطالبی را نقض آشکار تعهدات آمریکا به عنوان دولت میزبان در برابر سازمان ملل متحد دانست و از کمیته حقوقی دفتر دبیرکل این سازمان درخواست کرد تا با توسل به مواد حقوقی و قانونی آمریکا را به تابعیت از تعهداتش وا دارد.

دهقانی اعلام مخالفت آشکار کاخ‌سفید با درخواست ویزای حمید ابوطالبی را همچنین در تعارض با به رسمیت شناختن استقلال و حق تصمیم‌گیری کشورها در انتخاب نمایندگان خود در مقر دائمی سازمان ملل متحد دانست.

یکی از حاضران در این جلسه که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری آسوشیتد‌پرس گفته است در این جلسه بلاروس، کوبا و کره شمالی در دفاع از ایران سخن گفته‌اند.

در هر حال دیشب با عدم تصمیم گیری سازمان ملل متحد درباره رد درخواست روادید برای ابوطالبی عملا شکایت ایران بی نتیجه ماند.
منبع: فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر: