سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - July 14 2020
کد خبر: ۱۰۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶
جان کری در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که تحریم ها کارایی خود را از دست داده اند و آمریکا دیگر قادر به ادامه این تحریم ها نیست و اعمال فشارها نتوانست برنامه هسته ای ایران را متوقف کند.

آمریکا و دیگر متحدان این کشور طی سال ها با اعمال تحریم های شدید اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران که در دوران صلح علیه هیچ کشوری اتخاذ نشده بود و با به نصف رساندن درآمدهای ارزی کشور از طریق کاهش صادرات نفتی و نیز به وجود آوردن مشکلات دیگر برای کشورمان به دنبال به زانو درآوردن ایران و ایجاد بی ثباتی سیاسی واقتصادی و توقف برنامه هسته ای کشورمان بودند. آنها در مجموع هدفی جز تضعیف ایران ودر نهایت حمله ی نظامی نداشتند. اما آمار و مستندات به خوبی موید این مهم هستند که دشمنان ایران در هیچ کدام از این برنامه ها و هدف گذاری های خود به موفقیت نرسیدند.

پس از حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و با روی کارآمدن دولت یازدهم، مذاکرات ایران و گروه 1+5 با دیپلماسی دقیق تیم سیاست خارجی دولت فشرده تر از گذشته تداوم یافت و با مذاکرات نفس گیری که در طی 2 سال صورت گرفت غرب تسلیم ایران شد و حق غنی سازی اورانیوم و حق برخورداری از انرژی هسته ای ایران را پذیرفت. از زمره دستاوردهای مهم مذاکرات هسته ای و توافق میان ایران و گروه 1+5 می توان به این مساله اشاره کرد که آمریکا و متحدان این کشور در مسیر تضیعف کشورمان شکست خوردند و اکنون می بینیم که ایران تنها کشوری در خاورمیانه است که غنی سازی می کند، حق استفاده از انرژی هسته ای را داراست و این حق را همه دنیا پذیرفته اند، هرچند ایران بارها و بارها ثابت کرده بود که برنامه های هسته ای اش، صلح آمیز است و غرب نیز این مساله را به خوبی می دانست، با این حال به دنبال بهانه جویی بود تا ایران را از توسعه صنعت هسته ای خود بازدارد، امری که هرگز محقق نشد. در این رابطه با یکی از کارشناسان مسائل سیاسی گفت و گویی انجام دادیم که بخش هایی از آن در ادامه می آید:

یک کارشناس مسایل سیاسی در خصوص وضعیت اقتصاد کشورمان در سال های اخیر به خبرنگار امیدهسته ای گفت: مردم ایران سال ها فشار و تحریم های گوناگون را تحمل کردند تا از این منظر تسلیم خواست دشمنان ایران نشوند و می بینیم که در این نبرد پیروز شدند. یکی از دستاوردهای سال های اخیر به عنوان دستاورد مثبت تحریم ها این بود که دولت مردان ومردم نقاط آسیب پذیر اقتصاد ایران را رصد کردند تا با برنامه ریزی درست و دقیق در صدد رفع آن ها برآیند.

سید فرهاد سجادی، کارشناس مسایل سیاسی در ادامه ی سخنان خود به شکست آمریکا در اجرای طرح تضعیف ایران از طریق تحریم و اعمال فشار اشاره کرد و گفت: هدف آمریکا و متحدان این کشور از وضع تحریم های فلج کننده تضعیف و به زانو در آوردن ایران و ورشکستگی اقتصادی و بی ثباتی سیاسی ودر نهایت حمله نظامی بود، اما جهانیان مشاهده کردند که به مدد درایت تیم مذاکره کننده هسته ای و ایستادگی و مقاومت ملت ایران، آمریکا شکست خورد.

وی همچنین اظهار کرد: جان کری در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که تحریم ها کارایی خود را از دست داده اند و آمریکا دیگر قادر به ادامه این تحریم ها نیست و اعمال فشارها نتوانست برنامه هسته ای ایران را متوقف کند.

سجادی افزود: مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 خواستار این بودند که دولت و نظام ضمن حفظ دستاوردهای هسته ای به تعامل با دنیا بپردازند و تاکید کردند که ایرانی ها جنگ طلب نیستند و با کسی سر جنگ ندارند واهل تعامل وگفت وگو هستند این خود نشان دهنده شکست بیشتر تحریم های آمریکا بود که نتوانست مردم ایران را به عقب نشینی وادار کند.

وی در ادامه گفت: البته به خاطر تحریم ها آسیب های جدی به اقتصاد ایران وارد شد و متاسفانه اقشار آسیب پذیر به شدت متضرر شدند، اما عاملی که اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داد بیشتر تحریم ها نبود بلبکه مدیریت ناکارآمد ادوار گذشته بود که باعث افزایش و تشدید این مشکلات شد.

سجادی تاکید کرد: البته تحریم ها لایه های پنهانی اقتصاد ایران را آشکار کرد و متاسفانه برخی روش های مدیریتی نقصان و ضعف ها را تشدید کرد.

وی خاطر نشان کرد: وضعیت اقتصاد پساتحریم ایران نیاز به بررسی دقیق دارد تا در مسیر توسعه گام برداشته شود، اکنون خطری که وجود دارد تزریق مستقیم پول ها ومنابع آزاد شده به اقتصاد وتبدیل آن به ریال است که همانند گذشته صرف واردات بی رویه کالا های مصرفی شود، این امر به مراتب پیامدهای زیان آوری نسبت به اعمال تحریم های گذشته خواهد داشت.

سجادی در ادامه گفت: البته خوشبختانه دولت واقتصاد دانان متوجه این خطر شده اند که این پول ها نباید مستقیما وارد چرخه شوند و به خوبی می دانند پول های مذکور باید صرف ورود تکنولوزی رونق تولید وکسب وکار و تحول در نظام سلامت ورفاه مردم شود تا بهترین نتیجه در این حوزه حاصل شود، وی خاطر نشان کرد: بند 11 سیاست های اقتصاد مقاومتی صریحا به بهره گیری از روزآمدترین تکنولوزی ها اشاره دارد ودولت را موظف به سرمایه گذاری در امر تکنولوزی می کند.

این کارشناس سیاسی در پایان گفت: امیدواریم نقصان ها وآسیب هایی که در اقتصاد وجود دارد، سریعا برطرف شوند که اگر کشور در آینده با چالش ها وبحران روبرو شد، از این مرحله گذر کرده باشد و بتواند سریعا مسائل جدید را سازمان دهی وبرطرف کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: