دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - July 06 2020
کد خبر: ۱۰۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
وزیر امور خارجه آلمان در یادداشتی تأکید کرد که ایران باید در حل مسأله سوریه مشارکت داشته باشد.
فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان در یادداشتی با عنوان "بن‌بست سوریه را پایان دهید" به بحران کنونی در این کشور و پیامدهای جنگ داخلی آن پرداخت و نوشت: بیش از چهار سال است که سوریه با یکی از مرگ‌آورترین جنگ‌های عصر ما نابود شده است. اگر فردی در جامعه بین‌الملل تاکنون بر این باور بوده است که این جنگ می‌تواند نادیده گرفته شده و به راه خود ادامه دهد، حوادث چند هفته اخیر ثابت کرد که نمی‌تواند چنین باشد.

در چند ماه اخیر شمار زیادی از پناه جویان سوری که تعدادشان رو به افزایش است به مرزهای اروپا روی ‌آورده‌اند تا بتوانند از حملات نیروهای داعش در امان بمانند. در این میان داعش نیز همچنان در حال پیشروی است.

اشتاین مایر در ادامه نوشت: بیایید با این موضوع مواجه شویم. تاکنون تمام تلاش‌های جامعه بین‌الملل برای یافتن راه‌حلی دیپلماتیک به شکست انجامیده است. اختلاف میان غرب و روسیه مانع از آن شده است که شورای امنیت سازمان ملل بتواند تصمیمی قاطعانه اتخاذ کند.

اما برخلاف آنچه تاکنون اتفاق افتاده، توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دریچه‌ای جدید را برای منطقه ایجاد کرده است که می‌تواند فرصتی برای پایان دادن به بن‌بست سوریه باشد. کانال‌های جدیدی از گفت‌وگو و مکالمه باز شده است. هم جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و هم سرگئی لاوروف همتای روسی‌اش با مقامات کلیدی کشورهای حاشیه خلیج (فارس) دیدار کرده‌اند و عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان نیز اخیراً به مسکو سفر کرده است.

وزیر امور خارجه آلمان در یادداشت خود که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده است ابراز تأسف کرد: اما نشانه‌های نگران کننده‌ای مبنی بر از بین رفتن این فرصت برای دستیابی به پیشرفت در مسأله سوریه وجود دارد. گزارشات حاکی از آن است که روسیه علیرغم حصول توافق هسته‌ای همکاری کمتری از خود نشان داده و کشورهای همسایه بشار اسد نیز پیش‌شرط‌های جدیدی را برای مذاکرات صلح سوریه ارائه کرده‌اند. اگر جهان اجازه از دست رفتن این فرصت تاریخی را بدهد غیرقابل بخشش خواهد بود.

اکنون زمان آن است که راهی را برای گردهم جمع کردن تمام طرف‌ها دور میز مذاکره پیدا کنیم که این کار باید با حضور بازیگران منطقه‌ای کلیدی شامل ایران و عربستان به علاوه ترکیه باشد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این اظهارات وزیر امور خارجه آلمان که گفته است باید از ظرفیت ایران در حل بحران سوریه استفاده شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره برای یک فعالیت جدی و بین‌المللی به منظور مبارزه با افراط و تفریط و تروریسم اعلام آمادگی کرده و در این ارتباط پیش قدم بوده است.

وی با انتقاد از برخی از سیاست‌های دوگانه برخی از کشورها در مبارزه با افراط و تروریسم ادامه داد: برخی از سیاست‌ها به گسترش افراط و تروریسم دامن زده است .

ظریف دراین راستا خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر با توجه به این که اروپا با بحران پناهندگان از مناطقی که توسط داعش مورد تهدید قرار گرفته‌اند چه در شمال آفریقا و چه خاورمیانه روبرو شده است مشکل این منطقه را حس می‌کند و متوجه شده چه بحران انسانی عظیمی در منطقه به خاطر برخی سیاست‌ها رخ داده است.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: ما از درک جدید همکاران اروپایی‌مان از مشکل به وجود آمده در منطقه استفاده می‌کنیم و این آمادگی را داریم که در هر تلاش جدی برای پایان یافتن بحران در یمن ، سوریه، لیبی و نقاطی که افراط آنها را تهدید می‌کند با جامعه‌ بین‌المللی همکاری و همراهی داشته باشیم.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: