سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - March 31 2020
کد خبر: ۱۰۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۹
لرد 'نورمن لامونت'، رییس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران ضمن ابراز امیدواری از گسترش مناسبات تجاری میان ایران و انگلیس خاطرنشان ساخت که یک هیات اقتصادی انگلیسی قرار است در ماه اکتبر به منظور رایزنی و گسترش روابط تجاری میان دو کشور، راهی تهران شود.
لرد لامونت، عضو مجلس اعیان و نایب رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران گفت: اتاق بازرگانی انگلیس و ایران قرار است در ماه اکتبر هیات اقتصادی را به ایران اعزام کند که 'ریچارد دالتون'، سفیر پیشین انگلیس در تهران، ریاست این هیات را بر عهده خواهد داشت.
وی افزود: در این هیات اقتصادی قرار است نمایندگانی از بخش های نفت و گاز، مالی و بالاخص بخش های خدماتی حضورداشته باشند.
رییس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران بابیان این که اقتصاد انگلیس توانمندی های بسیاری در بخش های خدماتی دارد، خاطرنشان ساخت: خدمات بخش مهمی از تجارت بین المللی است و من فکر می کنم که بخش های خدماتی آینده اقتصاد جهانی خواهد بود. 
لرد لامونت بابیان این که وی این هیات اقتصادی را همراهی نخواهد کرد،افزود: دوست دارم که به ایران بروم و احتمالا سال آینده میلادی سفری را خواهم داشت. اما امیدوارم که این سفر آغاز سفرهای بسیاری باشد که ما به ایران خواهیم داشت.
وی همچنین گفت: طی یک دهه گذشته به دلیل کاهش مناسبات سیاسی، شرایط سختی را پشت سر گذاشته ایم؛ در این مدت تجارت [میان انگلیس و ایران] سیر نزولی داشته و به دنبال آن روابط ما نیز کاهش پیدا کرد؛ ازاین رو اتاق بازرگانی [انگلیس/ایران] با مشکلات مالی مواجه شده است. 
لرد لامونت بابیان این که ‘سطح روابط تجاری انگلیس با ایران در دوره یاد شده نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین بوده است’ افزود: اما اکنون فرصت هایی بسیار خوبی وجود دارد و به دلایل مشخص این وظیفه ما است تا از این فرصت ها استفاده کنیم.
وی ادامه داد: اکنون باکمال خرسندی اعلام می کنم که شمار افرادی که جدیدا به اتاق بازرگانی انگلیس و ایران پیوسته اند رو افزایش بوده است.
این سیاستمدار انگلیسی با ابراز خوشبینی نسبت به اجرایی شدن توافق وین گفت: من بر این باور هستم که این توافق دیر یا زود اجرا خواهد شد؛ اما در این میان ما باید سیاست ها را پشت سرمان بگذاریم. چراکه ما می توانیم مکمل های خوبی در بخش تجاری باشیم.
وی افزود: انگلیس و اروپا ظرفیت های بسیاری در بخش فناوری، تخصص و محصولات باکیفیت دارند که به رغم احترامی که برای محصولات چینی قائل هستم اما فکر نمی کنم که با محصولات وفناوری های اروپایی قابل قیاس باشند. 
لامونت در پاسخ به این سووال که چنانچه رییس جمهوری آتی آمریکا، توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک را نپذیرد، موضع لندن، بالأخص در بخش اقتصادی چه خواهد بود گفت: من فکر می کنم برای رییس جمهوری آتی آمریکا درصورتی که بخواهد توافقی را که از سوی کنگره تائید شده و قسمت هایی از آن نیز اجرایی شده است را لغو کند، کار خطرناکی خواهد بود. 
این سیاستمدار انگلیسی افزود: بااین حال دولت انگلیس نسبت به اجرایی شدن توافق وین اشتیاق فراوانی دارد و درصورتی که آمریکا بخواهد تغییری در سیاست هایش اجرا کند، فکر نکنم اتفاقی به غیراز سرخوردگی رخ دهد. ما سیاستمان را بر این اساس تنظیم کرده ایم و امیدوارم که همچنان باقی بماند. 
وی همچنین در بخش دیگری از این گفت وگو به روابط جمهوری اسلامی ایران و غرب اشاره و عنوان کرد که پس از انقلاب اسلامی در سال 57، مناسبات ایران با غرب رو به سردی رفت.
لامونت درعین حال ایران را کشوری وسیع و توانمند و با جمعیتی قابل توجه توصیف کرد و گفت: من فکر می کنم که اکنون زمان زیادی گذشته است و ایران باید روابطش را با سایر کشورها عادی کند.
وی ادامه داد: همان طور که آقای روحانی رییس جمهوری ایران گفته است، ایران و غرب اشتراکات زیادی از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم - همچون داعش - دارند و اکنون ایران نقش مهمی را در خاورمیانه ایفا می کند.
این سیاستمدار انگلیسی ادامه داد: البته ما نباید متوقع باشیم که یک شبه روابط گسترش یابد، اما من امیدوارم که در طول زمان این مساله اتفاق بیفتد.
لامونت همچنین به نقش گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران در اصلاح دیدگاه سیاستمداران انگلیسی نسبت به ایران اشاره کرد و گفت: ما می دانیم که در انگلیس سوءتفاهم هایی نسبت به ایران وجود دارد که البته به همان میزان نیز در ایران (نسبت به لندن)چنین است؛ ازاین رو ما در این گروه تلاش می کنیم تا نظر سایر اعضاء پارلمان انگلیس را نسبت به ایران جلب کنیم و با آن ها در این خصوص جلساتی داشته باشیم. 
وی افزود: ما در ماه مارس گذشته میزبان شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران بودیم و در ابتدای سال 2014 میلادی نیز جک استراو، جرمی کوربین و من به ایران سفر کردیم؛ از این رو گروه پارلمانی دوستی انگلیس و ایران می تواند در ابعاد گسترده تر نقش مهمی را در بهبود روابط دو کشور ایفا کند.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: