چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - May 12 2021
در اجلاس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ایران مطرح شد
کد خبر: ۱۰۶۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰
نشست گرامیداشت روز جهانی "امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای" به اهتمام ایران و به نمایندگی از طرف کشورهای عضو عدم تعهد در حاشیه اجلاس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد.
 در این نشست که با حضور یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس ، زربو، رییس سازمان منع جامع آزمایشات هسته‌ای و نمایندگان کشورهای عضو عدم تعهد برگزار شد، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از طرف اعضای عدم تعهد بیانیه غیر متعهد‌ها را قرائت نمود.

در این بیانیه به ضرورت خلع سلاح هسته ای در کوتاه ترین زمان ممکن و اجرای تعهد کشورهای دارنده سلاح هسته ای بر اساس بند شش معاهد عدم تکثیر سلاح های هسته ای،NPT اشاره شده و گفته شده است که بسیج افکار عمومی جهانیان برای تحقق این امر ضرورتی اجتناب ناپذیر است . در بخش دیگری از این بیانیه غیر انسانی بودن تولید و استفاده از این سلاح ضد بشری تقبیح شده و از کشورهای دارنده سلاح هسته ای خواسته شده است که از مدرن سازی و تولید این نوع سلاح های ویرانگر خودداری نمایند.

نماینده اکوادور نیز از سوی گروه OPANAL آمریکای لاتین، ضمن محکوم نمودن مدرن سازی سلاح های هسته ای اعلام داشت که هزینه های سرسام آور این اقدام می تواند در جهت توسعه کشورهای نیازمند کمک بکار گرفته شود تا باعث افزایش صلح و ثبات در مناطق مختلف جهان شود. وی خلع سلاح فوری کشورهای دارنده را بر اساس تعهد پذیرفته شده از جانب آنان طبق ماده شش معاهده ان پی تی خواستار شد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: