سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - March 31 2020
کد خبر: ۱۰۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در دیدار وزیر و سناتور سابق فرانسوی گفت: توافق هسته ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5 باب جدیدی را برای رابطه با کشورهای غربی و به خصوص فرانسه باز خواهد کرد.
علی اکبر ولایتی روز شنبه در دیدار ژان پیر شونمان افزود: زمینه توسعه و روابط ایران و فرانسه فراهم است زیرا دو ملت نسبت به یکدیگر خوشبین هستند .
وی با بیان این که مردم ما نسبت به فرانسه ذهنیت خوبی دارند چرا که فرانسه پیش از انقلاب میزبان بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) بوده است، ادامه داد: این دیدگاه آزاد منشی فرانسه در خاطر تاریخی مردم ما باقی مانده است و امروز هم خواهید دید که با ملاقات مقام های دو کشور نتایج خوبی حاصل خواهد شد.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک اضافه کرد: یک سابقه استقلال نسبی در حوزه سیاست خارجی از فرانسه داریم و من با مقامات سابق فرانسه دیدارهای زیادی داشتم و به مواضع آنها آشنا هستم.
ولایتی یاد آور شد: فکر می کنم بعد از این که مذاکرات به این نقطه رسیده و توافق اولیه بین دو طرف انجام شده، باب جدیدی رابطه با کشورهای غربی فراهم شده است.
ولایتی درباره بحران های منطقه ای نیز گفت: ایران و فرانسه می توانند با هماهنگی در ایجاد صلح، رفع تنش در کشورهای سوریه ، عراق و یمن همکاری خوبی انجام دهند و این آمادگی در هر دو کشور وجود دارد.
وی به وجود وجوه مشترک در سیاست های منطقه ای بین ایران و فرانسه اشاره کرد و افزود: دو کشور به حفظ تمامیت ارضی کشورهای سوریه، یمن و عراق معتقدند و بر این باوریم که مشکلات این کشورها راه حل سیاسی دارد نه نظامی.

** سفر روحانی به پاریس در ماه نوامبر/ وزیر کشاورزی و هیات اقتصادی فرانسه فردا در تهران 
در ادامه این دیدار ژان پیر شونمان وزیر و سناتور اسبق فرانسه به توافق بین ایران و کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: توافقی که ایران به آن دست یافت موجب موقعیت بهتر برای توسعه روابط بین ایران و فرانسه می شود. 
وی با تقدیر از تیم مذاکره کننده و مسوولان جمهوری اسلامی ایران به دلیل دست یافتن به برنامه جامع اقدام مشترک، افزود: از سران کشورهای 5+1 که در این مذاکرات به توافقی مطابق معاهده عدم تکثیر سلاح های هسته ای دست یافتند نیز تشکر می کنم؛ چرا که این توافق به ما امکان خواهد داد تا بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم.
وزیر سابق دفاع فرانسه اضافه کرد: از مشکلات اقتصادی صحبت نمی کنم چرا که با آقای ولایتی در مورد موضوعات سیاسی، دیپلماتیک، سوریه، عراق، یمن، لبنان و همچنین وضعیت کشورهای آفریقایی مانند مالی و لیبی صحبت کردیم.
پیر شونمان ادامه داد: ایران و فرانسه دو کشور بسیار قدیمی هستند که تاریخ هزار ساله دارند و من می دانم که فرانسوی ها، ایرانی ها را تحسین می کنند. ما نسبت به ایران از زمان هخامنشی تا به امروز دیدگاه خوبی داشته ایم و باید تلاش کنیم تا این روابط ارتقا یابد.
وی با بیان این که فرانسه در اعمال سیاست خارجی خود متاثر از آمریکا نیست و مستقل عمل می کند، به سیاست های کشورش در قبال کشورهای عربی اشاره کرد و افزود: عرب ها همسایه ما هستند و ما یک سیاست خاصی نسبت به جهان عرب داریم که البته این سیاست ها علیه ایران نیست. 
وزیر سابق کشور فرانسه اظهار داشت: باید نقاط مشترک این سیاست ها را پیدا کنیم که به نفع صلح، منطقه و قطعا به نفع فرانسه هم خواهد بود چرا که ما مایل به جنگ نیستیم و توافق هسته ای این امکان را به ما می دهد که روابطمان بهتر شود.
پیر شونمان به سفر رییس جمهوری ایران در ماه نوامبر به پاریس اشاره کرد و گفت: فردا هم یک هیات اقتصادی به ریاست وزیر کشاورزی به ایران نیز می آیند.
وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم برای ایجاد صلح در جهان و منطقه مفید باشیم، بنابراین بهروزی و سعادت کامل را برای جمهوری اسلامی آرزو می کنیم و مطمئن هستیم برای منافع دو کشور، منطقه و حل مشکلات فراوان؛ دو کشور با یکدیگر می توانند خیلی کارها انجام دهند. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: