چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - May 12 2021
کد خبر: ۱۰۷۲۷
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۵
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز یکشنبه برای سفری یکروزه به تهران سفر کرده بود، صبح روز دوشنبه پس از دیدارهایی پربار با رییس جمهور، وزیر خارجه، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و اعضای کمیسیون برجام مجلس به وین بازگشت.
در این سفر آمانو در چارچوب نقشه‌راه و تعهداتی که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قالب این تفاهم‌نامه پذیرفته‌اند، مذاکراتی سازنده را در خصوص ابعاد و روند اجرایی شدن نقشه‌راه با مقامات ایرانی برگزار کرد. در این دیدارها مسئولان کشور ضمن تاکید بر مختومه شدن پرونده طولانی اتهامات علیه ایران، خواستار نظارت منصفانه آژانس بر اجرای توافق برجام و روابط طرفین بر مبنای اساسنامه آژانس و توافقات پادمانی شدند.
آمانو در بخشی از این سفر با حضور در برجام ضمن ابراز خرسندی از گسترش همکاری میان ایران و آژانس و انجام توافق برجام و امضاء نقشه راه میان ایران و آژانس تصریح کرد: اجرای پروتکل الحاقی درباره ایران بدون هیچ تبعیضی خواهد بود. مدیرکل آژانس در پاسخ به نگرانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از درز اطلاعات محرمانه کشور، گفت: آژانس به مسائل محرمانه احترام می‌گذارد چرا که آن را جدی تلقی می‌کند. ما رژیمی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه داریم که به آن پایبند هستیم و آن را جدی می‌دانیم.
آمانو تأکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرکت گام به گام، منظم و رو به جلویی در بررسی برنامه‌های مرتبط با ایران در نظر گرفته است و تلاش می‌کند، با بی‌طرفی و تأکید بر حقایق گزارش خود را منعکس کند.
آمانو همچنین در حاشیه سفر خود به دعوت ایران از سایت پارچین بازدیدی تشریفاتی انجام داد. در این بازدید آن بخش هایی از سایت و مناطق نزدیک به سد، جاده ای که در نتیجه سیلاب های گذشته نشست کرده است و همچنین ماشین آلاتی که آنجا بود و تبلیغات منفی شده بود که ایران در آنجا در حال انجام تغییرات است، مورد بازدید قرار گرفت.
به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی این اقدام برای خنثی کردن تبلیغات مطرح شده در این زمینه در چند سال گذشته موثر و خوب بود .
بالاخره یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که با استقبال کمالوندی، معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شده بود، با بدرقه ایشان صبح روز دوشنبه 30 شهریورماه از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی عازم وین شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: