سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - March 31 2020
کد خبر: ۱۰۷۲۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴
رئیس‌جمهور کشورمان امسال علاوه بر شرکت و سخنرانی در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل، روز شنبه هفته آینده در نشست سران توسعه پایدار ملل متحد سخنرانی می‌کند.
اجلاس سه روزه سران توسعه پایدار از 3 تا 5 مهرماه برگزار می‌شود و حسن روحانی روز شنبه در این اجلاس سخنرانی می‌کند. قرار است در این اجلاس سند دستور کار "توسعه پس از 2015" پس از دو سال مذاکره که در روز 11 مردادماه 1394 با اجماع کلیه کشورها در مقر سازمان ملل متحد به تصویب رسید مورد بررسی قرار گیرد.

دستور کار توسعه پس از 2015، یک سند مذاکراتی جدی است که کشورهای در حال توسعه نقش بارزی در مباحث محتوایی و لحاظ کردن نظرات خود در آن داشته‌اند.

پیش از این غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل ضمن تایید حضور و سخنرانی حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان در اجلاس توسعه پایدار به ایسنا گفت که "ایران سند دستور کار "توسعه پس از 2015"را مبنای خوبی برای گسترش همکاری‌های بین‌المللی در سه بعد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می‌داند و در چارچوب مصالح ملی، قوانین داخلی و موازین بین‌المللی به تحقق اهداف آن کمک خواهد کرد."

وی ادامه داد که این سند دارای 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی مربوط به توسعه پایدار است و به لحاظ شکلی سند دارای یک مقدمه و چهار فصل اعم از اعلامیه، اهداف اصلی و فرعی، ابزارهای اجرایی (ابزارهای لازم برای تحقق اهداف فوق) و پیگیری و بازبینی است. هم‌چنین جمهوری اسلامی ایران در جلسات مربوط به توسعه پایدار مشارکت کرده و پیشنهادهای علمی را برای تحقق اهداف دستور کار توسعه ارائه خواهد کرد و در سطح ملی یک کمیته مسئولیت تحقق اهداف فوق را در چارچوب موازین ذکر شده دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، آخرین بار اجلاس توسعه پایدار 15 سال پیش در سال 2000 با عنوان "هزاره سوم" برگزار شد که سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت ایران در آن شرکت کرد.

در مقدمه سند توسعه پس از 2015 که به تصویب کشورهای عضو سازمان ملل رسیده است مفاهیمی از جمله مردم، سیاره ما، بهروزی و سعادت، صلح و مشارکت مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است. هم‌چنین تقویت صلح جهانی، تأکید بر ریشه کن کردن فقر در کلیه اشکال خود به عنوان بزرگترین چالش جهانی و به ثمر رساندن اهداف باقی‌مانده از اهداف توسعه هزاره و تأکید بر توازن میان ارکان سه‌گانه توسعه پایدار یعنی ابعاد اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی و بسیج منابع و ابزارهای لازم برای اجرای این دستور کار از طریق مشارکت جهانی از نکات مورد تاکید در بخش آغازین این سند است.

سند توسعه پس از 2015 اعلام می‌کند که افراط گرایی و تروریسم مانع تحقق فرآیندهای مربوط به توسعه پایدار است و اذعان می‌کند که در نتیجه چالش‌های فوق فرآیندهای توسعه یا متوقف شده یا سیر قهقهرایی طی می‌کند.

هم‌چنین این اعلامیه بر چالش‌هایی نظیر کاهش منابع طبیعی و تأثیرات معکوس تخریب محیط زیست شامل بیایان‌زایی، خشکسالی، تخریب زمین، کمبود آب شیرین و کاهش تنوع زیستی تأکید می‌ورزد و از مسأله تغییر اقلیم به عنوان یکی از چالش‌های موثر در دستیابی به توسعه پایدار نام می‌برد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: