يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
کد خبر: ۱۰۷۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
سفر یک روزه یوکیا آمانو به تهران به پایان رسید ، سفری که نتیجه آن تاکید بر ضرورت نظارت منصفانه آژانس بر اجرای برجام، مختومه شدن اتهامات بی اساس علیه برنامه هسته ای کشورمان و اعتماد سازی دوجانبه بود.
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حاصل ماهها مذاکره میان مذاکره کنندگان ایرانی با نمایندگان گروه 1+5 در حالی وارد فازهای جدید اجرایی می شود که مهلت کشورها در بررسی این برنامه از طریق نهادهای نظارتی همچون قوه مقننه در حال اتمام است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی یکی از ارکان اصلی اجرایی شدن این توافق به شمار می رود به طوری که در مقطع فعلی مقوله رفع تحریم های ایران با نحوه همکاری های ایران و آژانس گره خورده است و طی سالهای آینده نیزهمکاری های ایران و آژانس رکن اصلی توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 به شمار خواهد رفت.

در همین راستا یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی طی مذاکرات هسته ای منجر به برجام و همچنین در ماههای گذشته تلاشهای گسترده ای را برای سامان دادن به این همکاریها داشته است.
در این بین و تا آنجا که به ایران و آمریکا به عنوان طرفین اصلی توافق هسته ای مربوط است آمانو تلاش کرده دیپلماسی خود را گسترش دهد به طوری که وی در جریان بررسی برجام در کنگره آمریکا حضور یافت و به سوالات نمایندگان و سناتورهای آمریکایی پاسخ داد هر چند وی در کنگره و در راستای حفظ بی طرفی و اعتماد سازی برای سازمان متبوع خود، از ارائه محتوای توافق محرمانه ایران و آژانس به کنگره خودداری کرد.
از سوی دیگر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور انجام وظایف محوله به خود در 3 ماه گذشته، دو بار با حسن روحانی رییس جمهور و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ملاقات هایی داشته است .

علاوه بر این وی با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان ظرف مدت یک هفته، دو بار ملاقات کرده و در جریان سفر روز گذشته نیز علاوه بر دیدار با رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان به کمیسیون بررسی برجام مجلس شورای اسلامی رفت تا پاسخگوی بخشی از دغدغه های نمایندگان ملت در بهارستان باشد.

** آژانس بر اجرای برجام نظارت منصفانه داشته باشد
دیدار با روحانی یکی از برنامه های دیروز آمانو در تهران بود و رییس جمهورکشورمان از وی خواست در قبال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آژانس نیز بر اجرای برجام نظارت منصفانه داشته باشد
رییس جمهوری در این دیدار وظایف آژانس را مهم و پیچیده در عرصه فنی، حقوقی و سیاسی توصیف کرد و با بیان اینکه همه ما به دنبال استقرار صلح، امنیت، اعتماد ملت ها و کشورها به یکدیگر هستیم افزود:ما علاقمند هستیم افکار عمومی جهان به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتماد کنند، زیرا اعتماد به این نهاد مهم به مردم جهان آرامش می دهد.

رییس شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در 12 سال گذشته روابط گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته و همواره تلاش کرده این مناسبات، خوب، منظم و قانونی باشد، ادامه داد: توقع ما از آژانس بیش از آن چیزی نیست که در اساسنامه آن آمده است و ما به دنبال خواسته ای بیش از قرارداد پادمان فی مابین ایران و آژانس نیستیم.

روحانی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی از یک طرف بر فعالیت هسته ای کشورها نظارت می کند تا انحرافی در مسیر برنامه های صلح آمیز آنها ایجاد نشود و از طرف دیگر تلاش می کند تا کشورها از فناوری های پیشرفته صلح آمیز در عرصه هسته ای بهره مند شوند و ما امیدواریم این نهاد با انجام وظایفش، حرکتش را در ماه های آینده در زمینه کمک به پیشرفت علمی کشورها از جمله ایران افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ اعتقادات دینی و مذهبی و در چارچوب دکترین نظامی خود هرگز در پی دستیابی به هیچ یک از سلاح های کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود، تصریح کرد: خوشبختانه حقانیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران در طول سالیان گذشته و نظارت ها و بازرسی های سرزده آژانس بین المللی انرژی اتمی، آن را اثبات و بر این نکته تأکید شده است که ایران هرگز انحرافی از برنامه صلح آمیز خود نداشته است.
این در حالی است که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دیدار با روحانی ضمن ابراز خرسندی از گسترش همکاریهای ایران و آژانس اظهار امیدواری کرد، گزارش کارشناسان آژانس در زمینه PMD هر چه سریع تر در چارچوب برجام، پس از توافق با اعضای کشورهای مذاکره کننده در شورای حکام ارایه شود.

** باید اتهامات بی اساس علیه ایران مختومه شود
دیدار با ظریف یکی دیگر از برنامه های روز گذشته یوکیا آمانو در تهران بود. در این دیدار که صبح یکشنبه برگزار شد دو طرف پیرامون ابعاد و روند اجرایی شدن نقشه راه مورد توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تبادل نظر کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طی سالهای گذشته همکاری خوب و فعالی در مسیر شفاف سازی برنامه هسته ای خود داشته است گفت: انتظار می رود با پایان مذاکرات پرونده طولانی اتهامات بی اساس در خصوص ابعاد غیرصلح آمیز برنامه هسته ای ایران مختومه شود.

ظریف با تاکید بر اراده جدی ایران برای تداوم همکاریهای دوجانبه ابراز امیدواری کرد روند همکاریهای آتی ایران و آژانس برخی گمانه های منفی در افکار عمومی کشورمان نسبت به این نهاد تخصصی بین المللی و جایگاه حرفه ای آن را بطور کامل مرتفع سازد.
آمانو هم در این دیدار ضمن توصیف برجام به عنوان آزمونی برای دیپلماسی جهانی، سفر خود به تهران را در مسیر تقویت همکاری فی مابین توصیف کرد.

** آمانو در کمیسیون برجام 
آژانس بین المللی انرژی اتمی نقش مهمی در اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و 1+5 دارد و در این راستا لزوم حفظ بی طرفی از ارکان ایفای چنین نقشی است در این راستا آمانو که با توافق هسته ای وظیفه مهمی بر دوش گرفته در جریان بررسی توافق هسته ای در کنگره آمریکا حضور یافت و گزارشی از وظایف خود به کنگره ارائه کرد. با این حال همانطور که انتظار می رفت وی از ارائه محتوای توافق محرمانه ایران و آژانس به اعضای کنگره خودداری کرد تا در همان ابتدای کار بی طرفی آژانس متبوع خود را خدشه دار نکرده باشد.

با این حال آمانو در راستای جلب اعتماد ایران روز گذشته در کمیسون ویژه بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حضور یافت تا به نگرانی ها و دغدغه های نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ داده باشد.
وی در کمیسیون برجام با بیان اینکه آژانس رژیمی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه دارد و به آن پای بند است، تصریح کرد که آژانس به مسایل محرمانه احترام می گذارد و آن را جدی تلقی می کند. 

** بهترین فرصت در شش سال گذشته برای حل و فصل مساله هسته ای
آمانو در کمیسیون برجام تصریح کرد که از 6 سال گذشته، اکنون بهترین فرصت پیش آمده تا بتوانیم مسئله هسته ای ایران را حل و فصل شود و با همکاری کامل ایران می توان اعتماد جامعه بین الملل را نسبت به مقاصد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران جلب کرد.
وی در کمیسیون برجام با اشاره به سابقه طولانی همکاری های ایران و آژانس بر نقش فنی و مستقل سازمان متبوع خود تاکید و تصریح کرد که با استفاده از نیروهای متخصصی که اینس ازمان در اختیار دارد می تواند وظایف خود را به درستی انجام هد.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس توافق ماه جولای ایران و گروه 1+5 یوکیا آمانو را به عنوان مسئول فعالیتهای مرتبط با این توافق انتخاب کرده است و آنطور که آمانو در کمیسیون برجام گفت مسئولیت وی در این زمینه راستی آزمایی فعالیت های ایران است.

** قدمهای چشمگیری از نقشه راه ایران و آژانس برداشته شده 
وی در حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نقشه راه توافق شده ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت و این را هم گفت که تا الان قدم های چشمگیری از این نقشه راه که بسیار محکم و دارای برنامه زمان بندی است برداشته شده است .
یکی از مهمترین چالشهای تعاملات ایران و آژانس در گذشته طرح مکرر مسائلی بود که از سوی ایران پاسخ داده می شد به نظر می رسد توافق برجام شرایطی ایجاد کرده است تا بالاخره این تکرار مکررات مختومه شود همانطور که در گزارش اخیر آمانو در باره برنامه هسته ای ایران قید شده بود که پروسه سوال و پاسخهای ایران پروسه بی پایان نیست. وی در کمیسیون برجام هم بر این نکته تاکید کرد و وعده داد مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس را تا پایان سال میلادی به اتمام برسد.
آمانو در کمیسیون برجام خاطرنشان کرد ایران طبق برجام ایران به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد گفت: این اقدام از طرف ما مثبت تلقی خواهد شد و کمک می کند تا اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران محقق شود.
وی تصریح کرد بیش از 120 کشور در حال حاضر پروتکل الحاقی را اجرا می کنند و این موضوع در قبال ایران بدون هیچ تبعیض یا مورد ویژه و استثنایی اجرا خواهد شد.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در خصوص علت تامین نکردن سوخت 20 درصد راکتور تهران گفت: آژانس در آن سال (که ایران تقاضا داد)، تلاش خود را برای تسهیل این موضوع انجام داد اما متأسفانه این توافق بموقع حاصل نشد و نتوانستیم از این طریق با کمک کشورهای دیگر موضوع را حل و فصل کنیم؛ باید تاکید کنم که کشورهای دیگر موافقت نکردند و این موضوع ارتباطی با آژانس ندارد و امیدوار هستم بعد از توافق اجرایی، این کار در راستای همکاری های فنی صورت بگیرد.
در این نشست رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام با اشاره به نقش و جایگاه قوه مقننه و کمیسیون برجام مهمترین پایه تعامل را اعتماد دوجانبه عنوان کرد و گفت: ملت ایران و نمایندگان آنان بر این باورند که آژانس بین المللی به وظایف ذاتی خود تاکنون عمل نکرده است.
زاکانی با بیان اینکه آژانس برای کسانی که پادمان را قبول کنند، متکلف شده خدماتی را ارائه کند، تاکید کرد: اما ایران از حداقل خدمات آژانس محروم بود و مصداق فاجعه آمیز این موضوع زمانی رخ داد که بیماران ایران نیاز به رادیودارو داشتند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری فاجعه سال 1386 در کشور گفت: در این سال، در حالی که بیماران ایران نیاز به رادیودارو داشتند، کشور بلژیک رادیو دارو را قطع کرد؛ من به عنوان متخصص پزشکی هسته ای می دانم که مدت های مدیدی 130 مرکز هسته ای کشور تعطیل شده بود.
رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام همچنین اظهار کرد: زمانی سوخت 20 درصد راکتور تهران رو به پایان بود و وضعیت نامطلوبی داشت اما آژانس در آن زمان به ما کمکی نکرد و مجبور شدیم خودمان سوخت را تامین کنیم.
** بازدید تشریفاتی از پارچین
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان سفر یک روزه خود به ایران، به عنوان میهمان جمهوری اسلامی، یک بازدید تشریفاتی نیز از پارچین به عمل آورد. 
این بازدید از این جهت حائز اهمیت است که طی هفته های گذشته حاشیه های شیطنت آمیزی از سوی برخی رسانه های غربی درخصوص ساخت و ساز در سایت پارچین ایجاد کرده بود.اگر چه این اقدام رسانه های غربی را می توان در راستای آخرین تلاشهای لابی صهیونیسم برای ضربه زدن به توافق ایران و گروه 1+5 عنوان کرد با این حال این بازدید ضمن نشان دادن حسن نیت ایران نقشه های لابی صهیونیسم را نقش بر آب کرد. در این راستا یوکیا آمانو در این بازدید، از برخی نقاط کارگاهی این مجموعه بویژه روند تعمیر و بازسازی جاده دسترسی به سد ماملو در جوار پارچین که در اثر بارندگی های اخیر نشست کرده است نیز دیدن کرد.
در هر صورت همانطور که مقامات کشورمان روز گذشته در دیدار با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتند نظارت منفصانه بر اجرای برجام در قبال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ،ضرورت مختومه شدن اتهامات بی اساس علیه برنامه هسته ای کشورمان و ضرورت اعتماد سازی دوجانبه برای گسترش همکاریها از مهمترین مطالبات ایران از سازمان بین المللی انرژی اتمی است، سازمانی که به گفته مدیر کل آن فنی و مستقل است و از توان کارشناسی لازم برای اجرای توافق برجام برخوردار است.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: