جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - July 03 2020
کد خبر: ۱۰۷۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۲
وزیر کشور سابق فرانسه و رییس بنیاد res publica درباره روابط ایران و فرانسه گفت: دو کشور هیچگاه با یکدیگر درگیری نداشته اند و دلیلی هم برای این موضوع وجود نداشته است و امروز پرونده هسته ای ایران راه حل رضایت بخشی پیدا کرده است .
 ژان پی یر شونمان در بررسی سیاست خارجی فرانسه در جمع برخی از دانشجویان و مدیران در مرکز مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: من موضع رسمی کشورم را بیان نمی کنم و یک سیاستمدار مستقل هستم و تلاش خواهم کرد تا به بیان موضوعات بپردازم .
وی ادامه داد:فرانسه از سال 1945 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است و در فرانسه حس شهروندی و وطن پرستی قوی وجود دارد .
وزیر کشور سابق فرانسه با بیان اینکه دو برداشت متفاوت از اروپا وجود دارد، اظهارداشت: برخی فکر می کنند اروپا باید جایگزین ملت شود و برخی دیگر معتقدند اروپا باید کنفدراسیونی از ملتها باشد ولی ساختار اروپا بسیار عجیب است .
شونمان با اشاره به اتفاقات اوکراین گفت: بحران اوکراین اگر در برابر یک انتخاب اروپایی و روسی قرار نمی گرفت می توانست شرایط بهتری داشته باشد چرا که در این مسئله منافعی برای اروپا و روسیه وجود دارد و در واقع امریکا در مسئله اوکراین، روسیه را به حاشیه راند تا اروپا را از طریق سیاست تحریم و مجازات بهتر کنترل کند.
وی با بیان اینکه باید با روسیه به شراکت نزدیک تری برسیم، افزود: اروپا، امریکا نیست و متشکل از 30 کشور است و نمی توانیم اروپا را بدون توجه به دموکراسی مد نظر قرار دهیم .
وزیر کشور سابق فرانسه گفت: امریکا قدرت سلطه جو و غالب امروز جهان است که پس از جنگ جهانی چنین وضعی بوجود آمد و روابط فرانسه با امریکا یک رابطه مسئله دار بوده که همواره با مشکلاتی همراه بوده است چرا که فرانسه یک ملتی دارد که متعلق به همه جوامع غربی است و ارزشهای خود را دارد .
شونمان با اشاره به اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قدرت منطقه ای است، گفت: جنگ عراق بحران عمیقی را در روابط فرانسه و امریکا ایجاد کرد چرا که فرانسه موافق حمله به عراق نبود و امروز امریکا شکست خود را در منطقه پذیرفته است. متاسفانه امریکایی ها اشکال جدیدی از سلطه را در جهان خلق کرده اند .
وی افزود: امریکایی ها به دلیل داشتن سیستم های اطلاعاتی و نظامی قوی و اعمال سیاست های مجازات وتحریم از طریق قوانین فرامرزی شرکتها را به پرداخت غرامت وادار می کنند و شرکتهای فرانسوی نیز از این موضوع مستثنی نبودند و از نقطه نظر ما این نقض آشکار حقوق بین المللی است که تحت عنوان سوء استفاده از موضع برتر انجام می دهند .
وزیر کشور سابق فرانسه خاطر نشان کرد: ما به دنبال پاسخ های مناسب از سوی امریکا در چارچوب سازمان جهانی تجارت و اتحادیه اروپا و به دنبال مجازات های مشابه در مورد امریکا هستیم؛ اگر چه خیلی سخت است چرا که 28 کشور اروپایی امنیت خود را مدیون امریکا می دانند ولی همبستگی منافعی که بین ملتهای اروپایی وجود دارد، راهی به سوی تعمیق روابط است .
شونمان با بیان اینکه فرانسه کشوری دموکراتیک است ، گفت: فرانسه در کنار ارتباط با کشورهای بزرگ به قدرتهای نوظهور نیز توجه دارد و جمهوری اسلامی ایران با داشتن چهار میلیون دانشجو و منابع غنی، از جمله قدرتهای نوظهور منطقه ای است .
وی افزود:فرانسه نیز مخالف اشاعه سلاح هسته ای است و این موضوع به نفع ایران است چرا که اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد دیگر کشورهای منطقه نیز خواهان دستیابی به آن هستند؛ هر چند ایران همواره تاکید کرده که به دنبال سلاح هسته ای نبوده است .
وزیر کشور سابق فرانسه خاطر نشان کرد: منافع همه در این است که تنش های موجود در سوریه ، یمن و افغانستان و عراق کاهش یابد وباید راه حلهای خود را به تدریج پیدا کنیم و لازمه آن توافق کلی و همگانی بین بازیگران جهانی ومنطقه ای است تا با هوشمندی موضوعات مدیریت شود و از هم پاشیدگی جلوگیری شود .
شونمان درباره دیدگاه فرانسه نسبت به اوضاع سوریه گفت: وقتی انقلاب های عربی بوجود ما خیلی تعجب کردیم. برخی معتقد بودند که بشار اسد سرنوشتی مانند بن علی و مبارک خواهد داشت ولی اینکه یک عده انقلابی حرکت کنند کافی نیست و کشورها باید به دموکراسی مدرن دست یابند و این دموکراسی مدرن نیازمند آموزش است .
وی افزود: امریکایی ها انقلاب ها را با دموکراسی اشتباه گرفته اند و با نگاهی به انقلاب های عربی باید به این موضوع اندیشید که باید به دموکراسی ها در زمان های طولانی اندیشید و تنها با انقلاب نمی توان به نتیجه رسید .
وزیر کشور سابق فرانسه گفت: در خصوص سوریه موضوعات مبهم و پیچیده است چرا که با توجه به موقعیت استراتژیک آن، منافع بسیاری در این کشور حاکم است و از طرفی بسیاری از سوری ها و مردم سوریه موافق بشار اسد هستند ولی دخالتهای خارجی از سوی عربستان ، قطر و ترکیه باعث رقابت های منطقه ای شده است که نیازمند اجماع در این مورد هستیم .
شونمان درباره اینکه نقش فرانسه در زمان جنگ و کمک به عراق در زمان جنگ و اینکه امروز نیز فرانسه برخورد مشابهی را در کنار عربستان با ایران خواهد داشت ،گفت: پس از انقلاب امام راحل که از فرانسه به تهران آمدند موضوع گروگان گیری آمریکائی ها باعث بروز جنگ بین ایران وعراق شد و فرانسه دلیلی نمی دید که روابط خود را با عراق قطع کند و از نظر ژنرال دوگل سیاست فرانسه می بایست به گونه ای باشد که با کشورهایی که به سوی پیشرفت حرکت می کنند روابط حسنه داشته باشد .
وی افزود:اجاره هواپیماهای فرانسوی به عراق در اثر فشار عربها و کشورهای منطقه خلیج فارس که از عراق حمایت می کردند بود اگر چه من مسئولیتی در دولت آن زمان نداشتم ولی متاسف بودم از جنگ ایران وعراق که در نهایت در قطعنامه 1988 پایان یافت .
وزیر کشور سابق فرانسه گفت: در جریان جنگ کویت ائتلافی که از سوی امریکا تشکیل شد از دلایلی پیروی می کرد که عنوان نشد یعنی اگر مقصود آزادی کویت بود صدام حسین پیشنهاداتی کرد ولی امریکا به دنبال جنگ بود و کویت را بهانه قرار داد چراکه می خواست به دلایل منابع غنی نفت وگاز ونیاز کشورهای اروپایی و امریکایی به این منابع در منطقه حضور داشته باشد .
شونمان اضافه کرد: روابط فرانسه با اعراب پیچیده است و از طرفی تصمیمات عربستان سعودی نیز در بازار نفت تاثیر گذار می باشد اگر چه روی خوشی از ایدئولوژی سلفی عربستان نداریم و این سیاست عربستان صدماتی را به جهان وارد کرده و زمینه را برای تروریسم جهادی آماده کرده است .
وی افزود: تلاش می کنیم تا با فشار به عربستان سعودی این سیاست ها را ترک کند چرا که اشاعه این ایدئولوژی به جنبشهایی که از تروریسم حمایت می کنند کمک می کند و فرانسه می تواند برای سیاست عاقلانه تر فشار وارد کند .
وزیر کشر سابق فرانسه گفت: البته باید بین ایران وعربستان نیز توافقی حاصل شود و فرانسه در این میان می تواند نقش مهمی ایفاء کند .
شونمان اضافه کرد: به موضوعات خاورمیانه باید فراتر از آنچه وجود دارد نگاه کرد تا بتوانیم به سازش های سیاسی دست پیدا کنیم وایران نقش قابل توجهی را در این زمینه می تواند ایفاء کند چرا که در موضع برتری وقدرتمندتری قرار دارد وباید از این قدرت استفاده هوشمندانه کند .
وی درباره اینکه اروپا بعد از فروپاشی شوروی توانسته به عنوان یک قطب و بازیگر در عرصه بین المللی ظاهر شود ، گفت :امروز اروپا بازیگر ژئوپولیتیک عمده نیست و ساختارهای تصمیم گیری دور از اصول دموکراتیک هستند .
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: