چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۰۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۴
رئیس جمهوری در دیدار نخست وزیر سوئد، با تاکید بر اثرگذار بودن روابط ایران و اروپا برای تقویت امنیت منطقه، از توسعه همکاری های تهران - استکهلم بویژه در عرصه اقتصادی استقبال کرد و گفت: هیچ مانعی بر سر راه تعمیق و گسترش روابط همه جانبه دو کشور وجود ندارد.
 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این دیدار که عصر جمعه به وقت نیویورک در محل اقامت وی انجام شد، به توافق هسته ای میان ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: در ماه های اخیر شاهد تحول مثبتی در روابط اقتصادی دو کشور بوده ایم که این همکاری ها، با گسترش سرمایه گذاری توام با انتقال فناوری، می تواند بیش از پیش گسترش یابد.
رئیس جمهوری به امکانات و توانمندی های گسترده اقتصادی دو کشور نیز اشاره و خاطرنشان کرد: سفر هیات اقتصادی سوئد به تهران این فرصت را برای سرمایه گذاران سوئدی و بخش های خصوصی دو کشور فراهم می کند تا با ظرفیت ها و توانمندی های یکدیگر بیشتر آشنا شوند.
روحانی همچنین با قدردانی از ابراز همدردی نخست وزیر سوئد بخاطر درگذشت شماری از زائران کشورمان در مراسم حج، گفت: برای ما بسیار سخت و دردناک است که تعداد زیادی از حجاج عزیزمان به دلیل این فاجعه دردناک، نمی توانند به جمع خانواده های خود بازگردند.
رئیس جمهوری همچنین اهمیت مشارکت همگانی برای مبارزه با تروریسم در عرصه جهانی را یادآورشد و افزود: تعمیق روابط ما با کشورهای غربی و اتحادیه اروپا می تواند گام بزرگی برای تقویت امنیت منطقه باشد.
وی خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه تروریسم و آثار آن در یک نقطه ثابت نمی ماند که نمونه آن نیز بحث آوارگان است، گسترش این همکاری ها و روابط ، بیش از پیش اهمیت می یابد.

** ایران بازیگر مهم و تاثیرگذاری در منطقه است
«استفان لوفون» نخست وزیر سوئد نیز در این دیدار که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، با تاکید بر اینکه ظرفیت های گسترده ای برای ارتقای همکاری های تهران - استکهلم وجود دارد، به سفر قریب الوقوع وزیر صنعت کشورش به تهران اشاره کرد و گفت: سوئد بسیار علاقه مند است که روابط صنعتی و تجاری خود را با ایران به عنوان یک بازیگر مهم و تاثیرگذار در منطقه گسترش دهد.
نخست وزیر سوئد نیز تروریسم را مشکلی برای جهان دانست و اظهارداشت: مبارزه با تروریسم مستلزم تلاش مشترک است و سوئد علاقه مند به همکاری با ایران در این عرصه است.
وی سفر هیات تجاری سوئد به تهران را آغاز خوبی برای تعمیق همکاری های اقتصادی دو کشور خواند و گفت: آماده گشودن فصل تازه ای در روابط دو کشور در حوزه های مختلف هستیم.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: