سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
پیام مونیز به روسای جمهور بعدی آمریکا؛
کد خبر: ۱۰۸۴۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
نخستین هشدار مونیز ناظر به معادلاتی است که هم اکنون در قبال توافق هسته ای تنظیم شده و در حال چین اش است. وزیر انرژی ایالات متحده عملا به مخالفان فعلی توافق هسته ای پیام داده است که چه آنها بخواهند یا نخواهند، توافق با ایران اجرایی خواهد شد،ضمن اینکه سه بار رد شدن بررسی توافق در سنای آمریکا (که به واسطه جلب حمایت42سناتور از توافق نهایی صورت گرفت) جایی را برای مانور مخالفان توافق باقی نخواهد گذاشت.
وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا که طی ماه های اخیر نقش پررنگی درنشست های مشترک موافقان و مخالفان توافق هسته ای در این کشور داشته است، اخیرا در خصوص توافق صورت گرفته میان ایران و گروه 1+5 و آینده آن به نکات قابل تاملی اشاره کرده است.مونیز در این خصوص به شبکه سی بی اس آمریکا می گوید: "صادقانه بگویم که توافق هسته ای با ایران در حال پیگیری و پیشرفت است و روال طبیعی و رو به جلوی خود را طی می کند. ظرف یک سال و نیم آینده ابعاد و ویژگی های توافق مشخص خواهند شد. کاملا صادقانه بگویم عقب کشیدن از توافق (توسط رئیس جمهور بعدی آمریکا) گامی بسیار احمقانه خواهد بود."

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه پایگاه خبری امید هسته ای، وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا دو نکته مهم را در این گفت و گو مورد تاکید قرار داده است که نخستین مورد به زمان حال و دومین آن به "زمان آینده" تعلق دارد.

نخستین هشدار مونیز ناظر به معادلاتی است که هم اکنون در قبال توافق هسته ای تنظیم شده و در حال چین اش است. وزیر انرژی ایالات متحده عملا به مخالفان فعلی توافق هسته ای پیام داده است  که چه آنها بخواهند یا نخواهند، توافق با ایران اجرایی خواهد شد،ضمن اینکه سه بار رد شدن بررسی توافق در سنای آمریکا (که به واسطه جلب حمایت42سناتور از توافق نهایی صورت گرفت) جایی را برای مانور مخالفان توافق باقی نخواهد گذاشت. از این رو سنگ اندازی افرادی مانند جان مک کین، لیندسی گراهام، تد کروز و تام کاتن درمسیر اجرایی شدن توافق هسته ای نمی تواند مانع از این موضوع شود.

طی روزهای اخیر بسیاری از جمهوری خواهان اذعان کرده اند که با توجه به استفاده دموکرات ها از حربه فیلی باستر دیگر امکان جلوگیری از اجرای توافق نیز وجود نخواهد داشت. همچنین طرح شکایت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از اوباما نیز در نهایت به علت قدرت اجرایی وسیع رئیس جمهور در ایالات متحده راه به جایی نخواهد برد. از این رو اجرایی شدن برجام موضوعی است که موافقان و مخالفان توافق هسته ای در آمریکا آن را به عنوان یک موضوع واقعی و حقیقی پذیرفته اند. البته در این میان لابی آیپک در صدد است آخرین تلاش های خود را برای جلوگیری از اجرایی شدن توافق به کار بندد اما دیگر در عمل گزینه ای برای آیپک و هواداران جمهوریخواه و حتی دموکرات وی (افرادی مانند بن کاردین، باب منندز و چاک شامر) باقی نمانده است.

دومین نکته ای که مونیز به آن اشاره کرده است، مربوط به نقش رئیس جمهور بعدی ایالات متحده در وتوی توافق هسته ای با ایران است. اکثر کارشناسان و تحلیلگران مسائل بین المللی معتقدند با توجه به نقش 5 کشور دیگر ( به جز آمریکا ) در مجموعه 1+5 در شکل دهی و ترسیم معادله فعلی، ایالات متحده آمریکا حتی اگر بخواهد نمی تواند به صورت یکجانبه توافق را نقض کند. به عبارت بهتر، اگر رئیس جمهور بعدی آمریکا بخواهد به صورت یکجانبه توافق را لغو کند، به دلیل مخالفت دیگر اعضای 1+5 و عدم همراهی چین، روسیه و تروییکای اروپایی قادر به جلب رضایت کمیته مشترک در خصوص رای گیری دوباره در شورای امنیت سازمان ملل متحد و استفاده از حق وتوی خود برای جلوگیری از رفع تحریم های خود علیه ایران نخواهد بود. اما حتی اگر آمریکا بتواند کار را به شورای امنیت کشانده و در آنها با رای وتوی خود توافق را ابطال کند، دیگر قدرت وضع دوباره تحریم ها علیه ایران را نخواهد داشت زیرا غیر از پکن و مسکو، اتحادیه اروپا نیز در پروسه وضع دوباره تحریم های اقتصادی علیه ایران با ایالات متحده همراه نخواهد شد.

از این رو هرگونه تقابل رئیس جمهور بعدی آمریکا با توافق هسته ای صورت گرفته و اقدام در جهت ابطال آن، مترادف با انزوای واشنگتن در میان شرکای بین المللی خود خواهد بود. از این رو ارنست مونیز وزیر انرژی ایالات متحده و دیگر صاحب نظرات مسائل بین المللی این اقدام دولت بعدی واشنگتن را مصداق عینی حماقت و خودکشی سیاسی در نظام بین الملل قلمداد می کنند.

لازم به ذکر است که طی روزهای اخیر سخنان زیادی در میان نامزدهای حزب جمهوریخواه در خصوص مخالفان مطلق با توافق هسته ای با ایران بیان شده است اما پس از اعلام اجرایی شدن توافق، جب بوش و دونالد ترامپ و دیگر نامزدهای حزب جمهوریخواه سعی دارند با احتیاط بیشتری در خصوص نحوه مواجهه خود با توافق هسته ای سخن به میان بیاورند.

ضمن آنکه نامزد اصلی حزب دموکرات یعنی هیلاری کلینتون نیز حمایت خود را از توافقنامه موجود و اجرایی شدن آن اعلام کرده است. برنی ساندرز نامزد دیگر حزب دموکرات و جو بایدن( معاون اوباما که احتمال نامزدی وی در انتخابات وجود دارد) نیز حمایت خود را از برجام  اعلام کرده اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: