سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۱۰۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۱
نشست هسته‌ای مادرید در مرکز اقتصاد جهانی و ژیوپولتیک دانشگاه مادرید با حضور خاویر سولانا مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین موسویان سخنگوی پیشین شورای عالی امنیت ملی و دیپلمات ارشد در موضوع هسته‌ای برگزار شد.
در این نشست خاویر سولانا با بیان این‌که " توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ مهم‌ترین خبر سال 2015 است" گفت: ایران با آزادی از قید تحریم‌ها در موقعیتی قرار می‌گیرد که بتواند نقش سازنده و تعیین‌کننده‌ای در منطقه ایفا کند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین معنی توافق هسته‌ای این است که قدرت‌های جهانی پذیرفته‌اند ایران یک قدرت منطقه‌ای است؛ حقوقی دارد، نقش و جایگاهی دارد و باید با ایران وارد گفت‌وگو و همکاری شد.

سولانا با اشاره به مسایل منطقه اظهار کرد: ایران و عربستان دو قدرتی هستند که باید برای حل بحران‌های جاری منطقه مذاکره و همکاری کنند چرا که بدون مذاکره و همکاری ایران و عربستان، بحران‌های جاری منطقه حل نخواهد شد. کنفرانس‌های ژنو 1 و 2 در مورد سوریه شکست خورده و همه فهمیده‌اند که بدون ایران و بشار اسد، نمی‌توان مساله سوریه را حل کرد. اکنون ایران باید نقش سازنده خود برای حل بحران سوریه را ایفا کند.

رییس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که قدرت‌های جهانی به تعهدات خود در مورد عاری سازی خاورمیانه عمل نمی‌کنند. دنیا باید برای عاری سازی منطقه خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی اقدام جدی کرده و پاکستان را هم فراموش نکند. هم‌چنین اروپا باید نفش فعال‌تری برای تحقق پروسه صلح فلسطین و اسراییل ایفا کند.

به گزارش ایسنا، حسین موسویان با اشاره به نقش و تاثیر ایران در تحولات منطقه تصریح کرد: ایران قبل از توافق هسته‌ای هم برای همکاری در حل بحران سوریه آماده بود. ایران برای حضور در کنفرانس‌های ژنو 1 و 2 اعلام آمادگی کرد اما آمریکا تحت فشار عربستان مانع شد.

وی خاطرنشان کرد: ایران تحت هیچ شرایطی نخواهد پذیرفت که گروه‌های افراطی تروریست تکفیری ‌ وهابی بر سوریه یا منطقه مسلط شوند. ایران موافق حل بحران‌های سوریه، یمن و بحرین بر اساس انتخاباتی آزاد و رای اکثریت با حفظ تمامیت ارضی، حذف تروریست‌ها، تامین حقوق اقلیت‌ها و مشارکت همه گروه‌ها در قدرت است.

وی ادامه داد: نتانیاهو مشکل پروسه صلح در خاورمیانه است نه ایران. دولت اوباما با تمام ظرفیت برای حل پروسه صلح بر اساس تشکیل دو دولت فلسطین و اسراییل وارد عمل شد و اکثر کشورهای جهان نیز همراه بودند. اما لابی صهیونیست و نتانیاهو به محض مشاهده جدیت آمریکا در ختم پروسه صلح و حل مساله هسته‌ای ایران، وارد پروسه تغییر حکومت در آمریکا و ساقط کردن اوباما شدند.

این دیپلمات پیشین کشورمان خاطرنشان کرد: از نگاه آمریکا و همه قدرت‌های جهانی، توافق هسته‌ای تمام راه‌های ساخت بمب هسته‌ای را بسته است، این ادعای درستی است. اما اگر این قدرت‌ها در مورد عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای صادق هستند، اصول توافق هسته‌ای با ایران را در کل خاورمیانه اجرا کنند تا خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای تحقق یابد.

موسویان با بیان این‌که مشکل ایران با آمریکا و غرب رفتار دوگانه و غیر صادقانه است اظهار کرد: برای مثال اوباما در 2009 در پراگ خواستار جهان بدون سلاح هسته‌ای شد. دو سال بعد هم تصویب کرد که 1000 میلیارد دلار برای بازسازی و نوسازی سلاح‌ها و تجهیزات زراد خانه هسته‌ای آمریکا در 30 سال آینده هزینه کند. ایران کدام را بپذیرد؛ ادعای جهان عاری از سلاح هسته‌ای یا بودجه 1000 میلیاردی برای توسعه نوسازی زرادخانه هسته‌ای در آمریکا؟

وی افزود: وقتی من خبر توافق هسته‌ای را شنیدم هم خوشحال شدم و هم ناراحت. خوشحال شدم از اینکه دیپلماسی پیروز شد و خطر یک جنگ جدید در خاورمیانه مرتفع شد. ناراحت شدم برای این‌که همین چارچوب را ما در سال 2005 (بهار 1385) پیشنهاد کردیم که به خاطر لجاجت آمریکا در مخالفت با حق غنی‌سازی ایران شکست خورد و 10 سال زمان بیهوده از دست رفت. در این 10 سال هم سهم پنجاه‌ درصدی اروپا در اقتصاد ایران به خاطر همراهی با آمریکا در تحریم‌ها به 15 درصد کاهش یافت.

موسویان هم‌چنین در سفر به اسپانیا با رییس‌جمهور پیشین این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

فیلیپ گونزالس که هم اکنون رهبر سوسیالیست‌های اسپانیا و معاون سوسیال بین‌الملل جهان است در این دیدار گفت: غرب در ایجاد بحران‌های جاری در خاورمیانه مقصر است. بحران آواره‌ها یکی از بحران‌هایی است که جهان با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کند. سیاست‌های جاری غرب هم متاسفانه به گسترش بحران‌های جاری خاورمیانه دامن خواهد زد. غرب از درک ریشه‌ای مشکلات فعلی خاورمیانه و ارایه راه‌حل واقع‌بینانه عاجز است.

وی گفت: با شرایط فعلی خاورمیانه تا 10 الی 15 سال دیگر در بحرانی عمیق به سر خواهد برد و تهدید جدی امنیت جهانی خواهد بود. تهدید گروه تروریستی داعش تهدیدی است علیه امنیت مرزهای تمام کشورهای جهان.

رییس‌جمهور پیشین اسپانیا با بیان این‌که آمریکا از واقعیات خاورمیانه اطلاع درستی ندارد اظهار کرد: سرباز آمریکایی وقتی وارد بصره می‌شد سراغ مک دونالد آمریکایی را می‌گرفت، تا این حد سربازان آمریکا از واقعیات عراق بی‌اطلاع بودند. سیاست‌های اشتباه ناتو و کشورهای متحد غرب در منطقه موجب فروپاشی لیبی شد. مصر جایگاه استراتژیک گذشته خود در جهان اسلام را از دست داده،‌ ترکیه با اشتباهات فراوان خود را دچار مشکلات کرده‌ و از این رو ایران امروز تنها کشور خاورمیانه است که قدرت و ظرفیت ایفای نقشی تعیین‌کننده جهت برقراری ثبات در خاورمیانه را دارد.

هم‌چنین حسین موسویان دیپلمات پیشین کشورمان در این دیدار گفت: اروپا در گذشته نقش بالانس بین آمریکا و ایران را ایفا می‌کرد و از ین رو حتی بعد از انقلاب سهم پنجاه درصدی در اقتصاد ایران داشت. از سال 1385 (2006) اروپا به آمریکا پیوست و تحریم‌های گسترده اقتصادی چند جانبه و بین‌المللی علیه ایران اعمال کردند.

وی ادامه داد: ایران ستون ثبات منطقه است و اروپا باید سریعا وارد "دیالوگ استراتژیک" با ایران شود و در جهت حل بحران‌های خاورمیانه با ایران مشارکت کند. سیاست‌های ایران و اروپا در کشورهای عراق و افغانستان در یک دهه گذشته بسیار نزدیک بوده و این نشانه روشنی است برای موفقیت دیالوگ استراتژیک بین ایران و اروپا. مبارزه با ترورسیم، بحران‌آواره‌ها، بحران عظیم جنگ داخلی، ناکارآمدی حکومت‌های فاسد از جمله مشکلات مهم خاورمیانه است و در همین حال آمریکا به جای درک این واقعیات به دنبال صدور اسلحه بیشتر به خاورمیانه است که در حقیقت بنزین بر آتش بحران‌های جاری خاورمیانه می‌پاشد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: