دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - September 21 2020
تقدیر نمایندگان از همکاری مثبت سازمان انرژی اتمی؛
کد خبر: ۱۰۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱
پاسخ های صالحی کاملا فنی، کارشناسی و دقیق بود و مجلس را در رسیدن به حقیقت کمک کرد، چراکه او از ابتدا در تمامی مسائل هسته‌ای بوده و مرتبط‌ترین فرد در این زمینه بوده و در تمام دولت‌ها هم حضور داشته و لذا می‌تواند قضاوت درستی داشته باشد.
با تشکیل کمیسیون برجام در مجلس شورای اسلامی ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و ... برجام با حضور کارشناسان و اعضای کمیسیون بررسی شد. تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان و سازمان انرژی اتمی ایران دو متولی اصلی مذاکرات هسته ای کشورمان و گروه 1+5 بودند. همکاری و همراهی های سازمان انرژی اتمی با کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی که ماموریت مهم و خطیر بررسی توافق هسته ای ایران و ارائه گزارشی جامع و کامل به صحن علنی مجلس را دارند، از سوی اعضای این کمیسیون مثبت و سازنده خوانده شد. در رابطه با نحوه عملکرد و میزان رضایت از همکاری سازمان انرژی اتمی با کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی گفت و گویی با تنی چند از نمایندگان و کارشناسان انجام دادیم که بخش هایی از آن در ادامه می آید:

 نقوی حسینی: سازمان انرژی اتمی ابعاد سند محرمانه ایران و آژانس را تشریح کرد
"سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مورد وعده علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برای ارائه سند محرمانه ایران و آژانس به کمیسیون ویژه برجام گفت: سازمان انرژی اتمی به وعده خود عمل کردد.
سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی متن برجام با اشاره به ارائه پاسخ‌های سازمان انرژی اتمی به 20 سؤال اعضای کمیسیون برجام گفت: از سازمان انرژی اتمی به‌جهت اینکه به 20 سؤال کمیسیون برجام مستدل و مستند پاسخ داده بودند، در کمیسیون تقدیر و تشکر شد. 
به گفته  نقوی اعضای کمیسیون قبلاً سؤالاتی را پیرامون اجرای برجام در حوزه فنی و تخصصی مطرح کرده بودند که این سؤالات برای سازمان انرژی اتمی ارسال شد و سازمان نیز مستدل و مستند به این سؤالات پاسخ داد.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام همچنین در مورد وعده صالحی برای ارائه سند محرمانه ایران و آژانس انرژی اتمی سازمان ملل به کمیسیون برجام، گفت: آقای کمالوندی (سخنگوی سازمان انرژی اتمی) به کمیسیون آمد و در این باره توضیح داد.
وی با بیان اینکه این سند و نقشه راه از ابتدا محرمانه بود، در پاسخ به این سؤال که چرا قرار بود این سند محرمانه به کمیسیون برجام ارائه شود، گفت: مسئولان سازمان انرژی اتمی دوست داشتند همکاری بیشتری با کمیسیون داشته باشند که نشد، البته به وعده خود عمل کردند، چون آقای کمالوندی ابعاد سند را برای اعضای کمیسیون به‌صورت شفاهی توضیح دادند." 


عوض حیدرپور: همراهی حداکثری تیم سازمان انرژی اتمی با مجلس 
عوض حید رپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به همکاری های تیم مذاکره کننده هسته ای دولت یازدهم و سازمان انرژی اتمی گفت: در فرایند مذاکرات هسته ای که طی 12 سال گذشته از سال 84 در موضوع پرونده هسته ای انجام شد و سلسله مذاکراتی که انجام گرفته تا توافقی که در وین صورت گرفت، بیشترین میزان همراهی را تیم مذاکره کننده فعلی در مجلس داشته است. 
وی در ادامه به خبرنگار پارلمانی امید هسته ای تاکید کرد: در پایان هر مرحله از مذاکرات اعضای تیم مذاکره کننده به مجلس آمده و گزارش کامل می دادند. 
حیدرپور با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی به عنوان مهمترین منبع اسناد و اطلاعات در خصوص انرژی هسته ای محسوب می شود،‌ اظهار داشت: نمایندگان مجلس برای رسیدن به نتیجه و کسب اطلاعات کافی نیاز به اسناد و اطلاعاتی در مسیر تحقیقات خود داشتند که خوشبختانه سازمان انرژی اتمی کمال همکاری را در این زمینه با مجلس داشته است و نمایندگان هر گونه سندی می خواستند در اختیارشان قرار می دادند.  
این نماینده مجلس در ادامه گفت: همراهی های تیم مذاکره کننده فعلی با مجلس در بالاترین سطح بود و بعد از تشکیل کمیسیون برجام مجددا این همکاری را در اوج خود دیدیم.  
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که اسناد موجود در سازمان انرژی اتمی طبقه بندی شده هستند، توضیح داد: اسناد موجود در سازمان انرژی اتمی طبقه بندی شده هستند و برخی از این اطلاعات و اسناد به هیچ وجه نباید از این سازمان خارج شوند. اما آنچه در طبقه بندی قابل دسترسی برای نمایندگان بود، از سوی سازمان انرژی اتمی به نمایندگان مجلس ارائه شده است. 


غلامرضا تاجگردون: صالحی، فردی فنی، کارشناس با دید غیر سیاسی است
غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس نهم شورای اسلامی حضور علی اکبر صالحی در این کمیسیون و ارائه اطلاعات و اسناد از سوی سازمان انرژی اتمی را مثبت خواند و گفت: علی اکبر صالحی در جریان بررسی های کمیسیون برجام بر روی توافق صورت گرفته، بسیاری از ابهامات موجود را رفع کرد. 
وی در ادامه تاکید کرد: توضیحات و مستندات ارائه شده از سوی صالحی، کاملا کارشناسی و فنی بود و برای نمایندگان مجلس قانع کننده بود. 
این نماینده مجلس اظهار داشت: رئیس سازمان انرژی اتمی، فردی فنی با دید غیرسیاسی است که به مسائل صادقانه و منصفانه نگاه می کند. 
تاجگردون همچنین به توضیحات صالحی در خصوص سانتریفیوژها و مذاکرات مسقط اشاره کرده و گفت: صالحی به عنوان یکی از اعضای تاثیرگذار مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان، در هدایت مسیر مذاکرات تاثیر خوبی داشت و اکنون نیز همکاری های مثبتی با مجلس و به خصوص کمیسیون برجام داشته است. 
این عضو کمیسیون برجام مجلس افزود: پاسخ های صالحی کاملا فنی، کارشناسی و دقیق بود و مجلس را در رسیدن به حقیقت کمک کرد، چراکه او از ابتدا در تمامی مسائل هسته‌ای بوده و مرتبط‌ترین فرد در این زمینه بوده و در تمام دولت‌ها هم حضور داشته و لذا می‌تواند قضاوت درستی داشته باشد.


مسعود پزشکیان: پاسخ های قانع کننده صالحی به مجلسی ها
مسعود پزشکیان دیگر عضو کمیسیون ویژه برجام نیز با تاکید بر عملکرد مثبت سازمان انرژی اتمی در جریان بررسی های این کمیسیون تاکید کرد: گزارش های علی اکبر صالحی به کمیسیون ویژه برجام سازنده بود. 
نماینده مردم تبریز در مجلس نهم شورای اسلامی گفت: در جریان بررسی های صورت گرفته در کمیسیون برجام، علی اکبر صالحی موفق شد به خوبی نمایندگان را با پاسخ های فنی و کارشناسی خود اقناع کند. 
این نماینده مجلس همچنین گفت: کمیسیون برجام از پاسخ های سازمان انرژی اتمی به سوالات اعضای این کمیسیون و دیگر نمایندگان مجلس تقدیر کرد و اعلام کرد که همکاری این سازمان با مجلس بسیار مثبت بوده است. 


مدیرکل روابط عمومی سازمان انرژی اتمی: تاکید صالحی بر همکاری سازنده با مجلس 
حمیدخادم قائمی مدیرکل روابط عمومی سازمان انرژی اتمی نیز با اشاره به همکاری های این سازمان با مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنا به فرموده امام (ره) مجلس در راس امور است و سازمان انرژی اتمی این مهم را در اولویت عملکرد خود قرار داده است، چراکه ارزش خاصی برای قوه مقننه قائل بوده و تلاش می کند به تمامی درخواست های نمایندگان مردم جامه عمل بپوشاند.  
وی همچنین خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی همکاری گسترده ای با مجلس داشته که برخی از این تعاملات رسانه ای و برخی دیگر محرمانه باقی می مانند. از این جمله بازدید نمایندگان مجلس از تاسیسات هسته ای بوده که برخی به درخواست مجلس و برخی به پیشنهاد خود سازمان صورت گرفته است. 
خادم ادامه داد: یکی از دغدغه های سازمان انرژی اتمی، پاسخگویی سریع و مستدل به سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس است. در این راستا تمامی اعضا تلاش خود را برای ارائه مستندات و پاسخ های کارشناسی و فنی به نمایندگان مجلس انجام می دهند. 

مدیر کل روابط عمومی سازمان انرژی اتمی با اشاره به همکاری مستمر این سازمان با مجلس گفت: حضور سخنگوی سازمان در جلسات متعدد کمیسیون های مجلس، نشان دهنده این است که سازمان تعامل خوبی را با مجلس برقرار کرده است. صالحی در این راستا تاکید زیادی برای همکاری مستمر و فعال با مجلس داشته و دارد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: