شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۰۹۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران در نامه‌ای به کاخ سفید نوشت که اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از زمان آغاز گفت‌وگوی هسته‌ای، تعداد کمی از مقامات رسمی ایران و نهادهای این کشور را به دلیل آن‌چه نقض حقوق بشر می‌خواند، تحریم کرده است.
 به نقل از پایگاه خبری فری بیکن، اد رویس، نماینده جمهوری خواه ایالت کالیفرنیا از اوباما درخواست کرد تا مقامات رسمی ایران را که به ادعای وی حقوق بشر شهروندان را نقض کرده‌اند را با جرایم اقتصادی رو به رو کند.

وی مدعی شد که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی که از سوی برخی از تحلیل‌گران به عنوان میانه‌رو مطرح می‌شود تهران به اعدام و حبس ادامه داده است و از زمانی که ایالات متحده، مذاکرات با ایران و دیگر قدرت‌های جهانی را برای محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای تهران آغاز کرده، اوباما در مجازات کردن مقامات ایران شکست خورده است.

رویس در نامه خود خطاب به اوباما نوشت: از سپتامبر 2013 – تقریبا از آغاز مذاکرات هسته‌ای – کابینه شما تنها یک مقام ایرانی و دو نهاد دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر معرفی کرده است، قوانین ایالات متحده روشن است. اگر مقامات دولتی ایرانی در نقض جدی حقوق بشر مسئول باشد یا در آن شرکت داشته باشد یا مسئول دستور دادن، کنترل و هدایت آن باشد باید با تحریم رو به رو شوند دارایی‌هایشان بلوکه حسابهای بانکی‌شان مسدود و از سفر به ایالات متحده منع شوند.

 پس از ناکامی جمهوری‌خواهان در رد توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا، تندروهای کنگره قصد دارند تا به بهانه مسائل حقوق بشری به حفظ رژیم تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهند. پیش از این نیز دیگر سناتورهای جمهورخواه با اظهارات مشابه خواستار تحریم ایران شده بودند.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز اخیرا در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 طرح جلوگیری از رفع تحریم‌های ایران تا پایان سال 2017 را به تصویب رسانده است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: