دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - January 18 2021
کد خبر: ۱۰۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۲
رییس جمهوری گفت: به خاطر بی تدبیری، بی مبالاتی و عدم کارایی دولت فعلی عربستان سعودی، مسلمانان عزیز از جمله مردم مسلمان ایران که زائر خانه خدا بودند، مظلومانه جان باختند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بعد از ظهر سه شنبه پس از بازگشت از سفر نیمه تمام نیویورک در فرودگاه مهرآباد تهران در جمع خبرنگاران افزود: شرایط قربانیان این حادثه به گونه ای بوده و هست که بسیار تاسف آور است.
رییس جمهوری اظهار داشت: البته هنگامی که وارد فرودگاه نیویورک شدم از حادثه مطلع شدم و قبل از پیاده شدن از هواپیما با دکتر جهانگیری در همین خصوص تلفنی صبحت کرده و اقدامات لازم را ابلاغ کردم .
روحانی ادامه داد: مسوولان اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام دادند و وزارت خارجه نیز بسیار فعال بود ما آنجا دسترسی های بیشتری داشتیم و این شرایط نیز وجود داشت که صدای مظلومیت مسلمانان و ایرانیان عزیز را به گوش جهانیان برسانیم.
وی با بیان اینکه به مراجع بین المللی نیز تذکر لازم نسبت به این حادثه مهم داده شد، گفت: آقای ظریف با وزرای خارجه و سران برخی کشورهای منطقه مذاکره کردند که موثر بود. من هم در دو سخنرانی خود به این نکته اشاره و تاکید کردم که این حادثه از نظر ما عادی و معمولی نیست ، با مساله مالی جبران نمی شود و بسیار مهم تر از این حرف ها است.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: عربستان سعودی هم باید به وظایف قانونی و بین المللی خود در برابر اتباع خارجی و زائران خدا عمل کند و هم باید ابعاد و چگونگی حادثه منا روشن شود.
روحانی افزود: برخی رسانه های عربستان به جای اینکه فیلم های موجود را پخش کنند انیمیشن تولید کرده و آنها را پخش می کنند که این توهین به ملت های مسلمان است.
وی اضافه کرد: ما در نیویورک با سران برخی کشورها دیدار داشتیم که آنها هم در فاجعه منا قربانی داشته و متاثر بودند.
رییس جمهوری با اشاره به 16 دیدار و گفت وگوی خود در نیویورک اظهار داشت: در همه ملاقات ها ، به ملت ایران تسلیت و هم اظهار تاسف و تعجب می کردند و تاکید بر این موضوع که باید رسیدگی شود.
روحانی بار دیگر با تسلیت به خانواده های قربانیان این فاجعه و آرزوی شفای عاجل برای مصدومان آن توضیح داد: دولت از ابتدای امر، در خدمت مردم و این حادثه بود و همچنان موضوع را پیگیری می کند.
وی اظهار کرد: تلاش این بود که پیکرهای جانباختگان هرچه سریعتر شناسایی و به کشور منتقل شود و دولت بتواند هم وسایل احترام این عزیزان و هم امکانات تسلی دل بازماندگان این عزیزان را فراهم کند.
رییس جمهوری تاکید کرد که دولت به وظایف خود و هم چنین وظایف قانونی خود در احقاق حقوق مردم عمل می کند.
وی اضافه کرد: من سفر را به خاطر این حادثه ناتمام گذاشته ام و تا امروز بعداز ظهر باید در آنجا حضور می داشتیم .
پنج دیدار و گفت وگو با سران کشورها و سه نشست مهم را لغو کردم که در تهران باشم تا هنگامی که پیکرهای عزیران به تهران می رسد، من هم جز استقبال کنندگان جانباختگان عزیز و حاجیان مظلوم باشم .
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به توضیح برنامه های خود در نیویورک پرداخت و گفت: 16 دیدار و 4 نشست داشتیم که با مدیران اقتصادی آمریکا، نخبگان ایرانی، اندیشکده ها و همچنین مدیران سیاسی و سردبیران رسانه ها و ایرانیان مقیم آمریکا انجام شد.
روحانی اضافه کرد: در سفر نیویورک در اجلاس توسعه پایدار شرکت و سخنرانی کردم که در این اجلاس که اغلب سران کشورها حضور داشتند، سند توسعه برای بعد از سال 2015 تصویب شد که این سند در مجموع به نفع جهان سوم است.
وی اظهار داشت: من در سخنرانی اجلاس توسعه پایدار به اقدامات زیست محیطی در ایران که قبلا انجام داده و همچنین متعهد به انجام آن است و اقدامات منطقه اشاره کردم. 

**همه کشورها برجام را نهایی شده می دانند
روحانی با بیان این که در سخنرانی روز گذشته در سازمان ملل نیز محور سخنانم موضوع حج، برجام و مسائل منطقه بود، ادامه داد: هیچکس در نیویورک بحث نمی کرد که برجام در چه مرحله ای است، همه دنیا برجام را نهایی شده می دانند و منتظر اجرا و آثار برجام هستند.
وی اضافه کرد: مدیران مهم اقتصادی آمریکا به من می گفتند شما به دولت آمریکا فشار بیاورید که تحریم را بردارد تا ما هم بتوانیم در سرمایه گذاری و انتقال فناوری در ایران شرکت کنیم. هیچ کسی نبود که عظمت ملت ایران و کار در کشور ما برایش مهم نباشد.
رییس جمهوری با اشاره به دیدار خود با سران کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکای لاتین و آفریقایی گفت: تمام سران کشورها در واقع به نوعی از ایران کمک می خواستند. 
روحانی افزود: یک روز هر کسی با ایران صحبت می کرد لحنی نصحیت گونه و گاهی انتقادی داشت، سال های پیش این گونه بود؛ اما امروز همه می خواهند بدانند که چگونه به ایران می توانند بیایند و در چه زمینه ای امکان سرمایه گذاری دارند و از سوی دیگر در مورد مسایل منطقه می خواهند که ما به آن ها کمک کنیم.

** ایران بعنوان راه حل در دنیا مطرح است
روحانی اضافه کرد: ایران بعنوان یک کشوری که در گذشته، مشکل و مساله منطقه مطرح بود امروز در سطح دنیا بعنوان راه حل مطرح است.
رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: همه قبول دارند که اگر بخواهد در منطقه امنیت برقرار شود راهی جز حضور ایران، همکاری با ایران و پرسیدن نظر ایران ندارند.
روحانی تصریح کرد: عزتی که امروز ملت ایران پیدا کرده است در سایه حضور خودشان و تدبیرهای رهبر معظم انقلاب است. ما امروز در نقطه بسیار خوبی در جهان قرار گرفته ایم، نباید مغرور شویم بلکه باید از این فضا به نفع کشور، توسعه و همچنین منطقه بخوبی استفاده کنیم.

**برای کمک به امنیت عراق، سوریه و یمن آمادگی داریم
وی ادامه داد: حتی اگر یک ساعت خون ریزی در سوریه قطع شود، بسیار مهم است، وظیفه ما این است که اینکار را انجام دهیم و از خون حتی یک ملسمان حراست کنیم که به زمین ریخته نشود.
رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اگر بدانیم امنیت در عراق، یمن و سوریه برقرار می شود حاضر هستم به هرجایی بروم و با هر کسی صحبت کنم به شرطی که بدانم برای امنیت مردم موثر است. ما هر کاری بتوانیم برای مسلمانان و منطقه انجام می دهیم.
روحانی اضافه کرد: ما آمادگی داریم اگر طرحی به نفع ملت سوریه، عراق و یمن باشد هر کمکی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کارهای بسیاری برای منطقه انجام داده اظهار داشت: ما باید اقدامات خود را تا برقراری امنیت در منطقه ادامه دهیم.

**منطقه موضوع گفت و گوی مفصل با نخست وزیر انگلیس
رییس جمهوری با اشاره به دیدارهای بسیار مهم خود با رییسان جمهوری چین، فرانسه، روسیه، ایتالیا و همچین مقامات اروپایی گفت: با نخست وزیر انگلیس راجع به منطقه بحث بسیار مفصلی داشتیم که امیداوریم همه این بحث ها به نفع مردم و منطقه باشد.
رییس جمهوری پنج شنبه گذشته برای شرکت و سخنرانی در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد و ظهر امروز به تهران بازگشت.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: