دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - January 18 2021
کد خبر: ۱۰۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۹
رئیس دیوان عدالت اداری، وقوع حادثه دردناک منا را که موجب کشته، مجروح و مفقود شدن چندین هزار نفر از مسلمانان در سرزمین وحی شده است، سند بی‌کفایتی و جنایت آل سعود دانست و گفت: امیدواریم این حادثه مقدمه سقوط خاندان جنایتکار آل‌سعود و خائنین به حرمین شریفین باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه هفتم مهرماه هیات عمومی دیوان ضمن تسلیت این واقعه جانگداز گفت: حادثه دلخراشی که در روز عید قربان برای میهمانان الهی در سرزمین مقدس مکه روی داده است، بر اثر بی‌تدبیری و بی‌کفایتی رژیم سعودی بوده و موجب شده است دل‌های همه مسلمانان در عزای هزارن نفر از حجاج بیت‌الله الحرام خون شود و بزرگترین عید مسلمانان به عزایی بزرگ بدل شود.

وی افزود: باید شکوه و ناله به درگاه خداوند برد که دنیای اسلام و جهان بشریت گرفتار این عناصر خبیث است، آنهایی که در ظاهر مدعی خادم الحرمین بودن هستند و در باطن خائن الحرمین به شمار می‌روند.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه آل سعود بارها بی‌کفایتی و ضعف خود را در مدیریت این کنگره بزرگ الهی نشان داده است، ادامه داد: عملکرد ضعیف آنان نشان می‌دهد که متاسفانه از بین رفتن جان انسان‌ها برای آنان هیچ ارزشی ندارد، آنها صلاحیت مدیریت چنین مناسک بزرگی را که هر سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و در آن مسلمانان به خانه الهی مشرف می‌شوند، ندارند.

منتظری با فهرست کردن مصادیقی از ناتوانی سعودی‌ها در مدیریت این مناسک الهی خاطرنشان کرد: جنایت عمال آل سعود در سال 1366 که منجر به کشته شدن 260 نفر از هموطنانمان شد، گرفتار شدن 1426 نفر از مسلمانان در منا و فوت آنها در سال 1369، جان باختن 270 نفر از حجاج در سال 1373 طی مراسم رمی جمرات، کشته شدن 343 نفر از حجاج و مصدومیت 1500 نفر بر اثر آتش‌سوزی در چادرهای منا، همچنین کشته شدن 118 نفر در مراسم رمی جمرات سال 1377 و موارد عدیده دیگر تنها بخشی از فهرست بلند سند ناتوانی و ضعف آل سعود در مدیریت آیین حج است.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز شاهد بودیم که 170 نفر در حادثه سقوط جرثقیل کشته شدند و در حادثه عید قربان نیز هزاران نفر از مسلمانان دچار حادثه شده و کشته، مجروح و مفقود شدند.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه تا این ساعت 228 نفر از کشته شدگان از هموطنان عزیزمان هستند، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیدگان اظهار کرد: در این حادثه علاوه بر مجروح شدن 60 نفر، همچنین 246 نفر مفقود شده‌اند که امیدواریم هرچه زودتر وضعیت آنان نیز مشخص شود.

منتظری اضافه کرد: سعودی‌ها از ارایه اطلاعات و آمار دقیق کشته‌شدگان سایر کشورها در این حادثه امتناع می‌کنند، تا ضعف آنان کمتر آشکار شود.

وی با طرح این سئوال که مگر آنان که با لباس احرام در سرزمین منا برای ادای وظیفه و انجام فریضه حج گردآمده بودند، چه گناهی داشتند که باید گرفتار بی‌تدبیری آل سعود باشند؟ ادامه داد: حکام سعودی برای آنکه ضعف و بی‌کفایتی آنان آشکار نشود، با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب از سوی کشورهایی که شهروندان خود را در این حادثه از دست داده اند، مخالفت می‌ورزند، حتی مغرورانه از صدور روادید برای مسئولان کشور ما نیز که پیگیر هموطنان آسیب‌دیده ما هستند نیز، خودداری می‌کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: سوء مدیریت، ناتوانی در کنترل بحران و عدم رسیدگی به موقع به مصدومین حادثه توسط سعودی‌ها نشان داد که رژیم آل سعود صلاحیت مدیریت این کنگره بزرگ الهی را ندارد و دنیای اسلام باید به فکر مدیریت صحیح و تامین امنیت برای زائرانی باشد که طی سنوات آتی به سفر حج مشرف می شوند.

منتظری گفت: به‌علاوه رفتار مدعیان خادمی حرمین نشان داد که آنان اگرچه بر این کنگره عظیم استیلا یافته‌اند، دغدغه خدمت به دین ندارند، بلکه عمال استکبار بوده و در پشت پرده به دنبال اهدافی خاص هستند. آنان غیرمسئولانه‌ترین رفتارها را نسبت به کشته شدن مسلمانان داشته‌اند.

وی با اشاره به جنایت آل سعود در حق سایر مسلمان و تجاوز و کشتار آنان در دیگر کشورها بیان کرد: آنان درآمدهای میلیاردی حاصله از سفر زائران به خانه خدا و همچنین سود سرشار و فراوان از فروش نفت را به جای آنکه برای ملت هزینه کنند، تبدیل به آتش و بمب برای جنایت و به خاک و خون کشیدن مردم مظلوم یمن می‌کنند.

رئیس دیوان عدالت ادرای همچنین به حمایت سعودی‌ها از تروریست‌های منطقه اشاره کرد و ادامه داد: عمال وابسته سعودی همچنین میلیاردها دلار هزینه کردند و تروریست‌های داعش را به وجود آوردند و به جان سایر مسلمانان و کشورهایی که با آنها رابطه خوبی ندارند، انداختند. دلارهایی که بی‌شک در نهایت به جیب صهیونیست‌ها سرازیر شده است.

منتظری با بیان اینکه دنیای اسلام و سرزمین نزول قرآن امروز دچار حاکمیت چنین عناصر خبیث و خودباخته‌ای است، تاکید کرد: حادثه منا تنها حادثه‌ای نبود که در این عصر اتفاق افتاد و سرزمین وحی و دنیای اسلام امروز گرفتار یزد عصر معاصر است.

وی در پایان با اشاره به روایتی از حضرت امام هادی(ع) گفت: آن حضرت می فرمایند «تنها کسی که ثواب می‌دهد و عقاب می‌کند و کارها را از همان لحظه یا آینده پاداش می‌دهد، خداوند متعال است»، با توجه به این روایت ما باور داریم به این که خداوندی که یک روز کعبه را از جنود ابرهه حفظ کرد، عاجلا کیفر جنایتکاران در حق ضیوف الرحمن را خواهد داد و امیدواریم که این حوادث مقدمه‌ای باشد، برای سقوط آل‌سعود تا دنیای اسلام از شر آنان خلاصی یابد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: