چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۱۱۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۱
وزیر انرژی آمریکا با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: ایران مطابق با این توافق عمل می‌کند.
ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا که برای شرکت در نشست وزیران انرژی گروه بیست به ترکیه سفر کرده است در گفت‌وگو با روزنامه زمان - چاپ ترکیه، گفت: ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق ماه ژوییه عمل کرده است و در واشنگتن نیز تلاش‌ها برای آماده کردن زمینه اجرای توافق هسته‌ای ادامه دارد.

وزیر انرژی آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به آینده اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: ما روند مرتبط با کنگره را به پایان رساندیم. اجرای این توافق در آمریکا 28 اکتبر و یا چند روز پیش از آن آغاز خواهد شد.

او ادامه داد: انتظار داریم ایران نیز در این جهت حرکت کند؛ آن‌ها اکنون در این جهت حرکت می‌کنند. ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز برای حل مسائل مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای گذشته خود همکاری می‌کند.

مونیز تصریح کرد: کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود. پیش از آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این موضوع را تایید کند که ایران به همه تعهداتش عمل کرده است، هیچ‌یک از تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.

وی هم‌چنین گفت که در وزارت امور خارجه آمریکا نیز اداره‌ای اجرایی برای مدیریت عمومی اجرای این توافق تاسیس کرده‌ایم.

به نوشته روزنامه زمان، مونیز که فرزند یک خانواده مهاجر پرتغالی و متولد 1944 میلادی است و سال‌ها در دانشگاه معتبر ماساچوست از اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه بود، از دو سال و نیم قبل تاکنون در کابینه باراک اوباما سمت وزیر انرژی را بر عهده دارد. وی در بخش فنی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که نزدیک به دو سال به طول انجامید نقش به‌سزایی داشت.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: