دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - January 18 2021
کد خبر: ۱۱۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی روز جمعه به انتقاد از شورای حقوق بشر سازمان ملل پرداختند و این شورا را به تسلیم شدن در برابر فشارهای عربستان سعودی و تصویب قطع‌نامه‌ای که مانع تحقیقات بین‌المللی از خشونت‌های گزارش شده نیروهایی به رهبری عربستان و حوثی‌ها در یمن می‌شود، متهم کردند.
 به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، هلند با حمایت چند کشور غربی دیگر خواستار تحقیقات سازمان ملل شده بود اما این شورا روز جمعه با اجماع به پیش نویس قطع‌نامه عربستان سعودی رای داد که یکی از طرفین متخاصم است. طبق این قطعنامه در تحقیقات یمن که از سوی دولت در تبعید عبدو ربه منصور هادی انجام می‌شود، شورای حقوق بشر سازمان ملل تنها کمک های تکنیکی فراهم می آورد.

جیمز لینچ از معاونت خاورمیانه و مدیر بخش شمال آفریقای عفو بین‌الملل در بیانیه ای این قطع‌نامه را شکستی شوکه کننده توسط شورای حقوق بشر در تضمین عدالت خواند و اعلام کرد: این قطع‌نامه این پیام را ارسال کرد که جامعه بین‌المللی در پایان دادن به رنج شهروندان یمنی جدی نیست.

لینچ اضافه کرد:‌ دولت یمن در حفاظت از چنین تحقیقاتی در گذشته شکست خورده و کنترل بخش‌های زیادی از این کشور را از دست داده است.

در عین حال کریستوف بولیراک سخنگوی آژانس کودکان سازمان ملل یونیسف روز جمعه اعلام کرد که دست کم 505 کودک در درگیری های یمن کشته و 700 کودک دیگر نیز از اواخر ماه مارس و در افزایش تنش ها مجروح شده اند.

سازمان ملل می‌گوید همه طرف ها در درگیری ها مرتکب خشونت شده‌اند، اما حملات هوایی به رهبری عربستان را مسئول بیشتر تلفات غیرنظامی دانسته است.

فیلیپ دام معاون دیده بان حقوق بشر در ژنو در بیانیه ای گفت:‌ با شکست در فراهم آوردن تحقیقات جدی سازمان ملل در کشور جنگ زده یمن،‌ شورای حقوق بشر بهترین فرصت برای جلوگیری از خشونت بیشتر را بر باد داد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: