جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
سفیر سابق ایران در عربستان:
کد خبر: ۱۱۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۲
سفیر پیشین ایران در عربستان گفت: در بررسی ها به ادله ای که بتوانیم بگوییم فاجعه منا ناشی از توطئه بوده است، نرسیدیم البته این مساله نافی آن نیست که ممکن است در آینده ادله کافی به دست آید.
سید محمد حسینی در میزگردی که به منظور بررسی راهکارهای حقوقی پیگیری فاجعه منا برگزار شد با اشاره به روابط ایران و عربستان افزود: روابط ایران و عربستان به ویژه بعد از انقلاب به علت حدوث حوادث و تغییرات شگرف در حوزه ژئوپولتیک رابطه کاملا خاصی است و تحولات لبنان، سوریه، عراق و اخیرا یمن نیز تاثیراتی بر رابطه ایران و عربستان گذاشته است. 
وی ادامه داد: اگر بگوییم این روابط در سال های اخیر به تیرگی گرایید اغراق نیست. علاوه بر تحولات منطقه امسال هم یک سال استثنایی بود و در درون عربستان تحولاتی رخ داد که مسبوق به سابقه نبوده است. 
وی با تشریح ساختار سیاسی دولت عربستان اظهار داشت: ساختار گذر در عربستان طوری بوده که فرزندان ذکور ملک عبدالعزیز در راس قدرت باشند و امکان دسترسی نوادگان بر ردیف اول امکان پذیر نبود و از 33 فرزند ملک عبدالعزیز 18 نفر یا پادشاه شدند یا از بین رفتند. 
سفیر پیشین کشورمان در عربستان اضافه کرد: با توجه به شرایط نظام بین الملل و فشار آمریکایی ها و مطالبات داخلی احساس شد که باید در ساختار هرم قدرت تغییراتی انجام شود، آمریکا و غرب البته حاضر نیستند تغییر ساختار در کل هیات حاکمه باشد بلکه باید در درون خودشان نسل جوان تر در لایه های اول قدرت قرار بگیرد. 
حسینی ادامه داد: در دوره ملک سلمان روند شدت گرفت در حالی که قرار نبود آهنگ تغییرات خیلی سریع باشد. علیرغم این که نظام عربستان اصولا نظامی محافظه کار است، ساختار سیاسی در زمان ملک سلمان آهنگ سریعتری برای تغییرات گرفت.
وی با بیان این که در حال حاضر شبه کودتایی در ساختار عربستان شکل گرفته است، اظهارداشت: این مساله خود را در مواردی همچون ورود به پرونده یمن نشان داد و چهره هایی مثل مطعب که موافق ورود به یمن نبودند، کنار گذاشته شدند. 
کارشناس مسایل خاورمیانه درباره فاجعه منا نیز توضیح داد: چیزی که در فاجعه منا مدنظر است شلختگی، ناهماهنگی و عدم مدیریت متمرکز بود. کسانی که امسال به حج مشرف شدند این مساله را تایید می کردند که شرایط عادی نیست. از این گذشته نیروهای کارآزموده در یمن حضور داشتند و از نیروهای بی تجربه در مراسم حج استفاده شد. 
حسینی با اشاره به اختلافات بین محمد بن فهد و محمد بن سلمان افزود: از سقوط جرثقیل تا اتفاقات زنجیره ای حوادثی را شاهد بودیم تا روز دوم مهر که فاجعه منا رخ داد. 
وی در تشریح این فاجعه گفت: در همان ساعات اولیه هیچ امدادرسانی نشد که علل آن می تواند ناشی از اختلافات درونی و یا بی تجربگی ماموران و بخشی هم به خونسردی سعودی ها برگردد. در حالی که اگر در همان ساعات اولیه اقدامی می شد، امکان نجات بسیاری از قربانیان وجود داشت؛ ضمن این که بعثه ایران در همان ساعات اولیه برای کمک رسانی اعلام آمادگی کرد اما سعودی ها تا چند روز امکان کمک رسانی را برای هیچ کسی فراهم نکردند. 
سفیر پیشین کشورمان در عربستان ادامه داد: از همان ساعات اولیه ستادی در وزارت امورخارجه تشکیل شد و اولویت این ستاد جلوگیری از جانباختن تعداد بیشتری از زائران بود. علاوه بر آن سریعا کاردار عربستان احضار شد و تا کنون وی چهار بار به وزارت خارجه احضار شده که مسبوق به سابقه نبوده است. 
حسینی یادآور شد: تلاش کردیم بلافاصله نیروهای امدادی و کنسولی را در عربستان تقویت کنیم که سعودی زیربار نرفت و در روزهای اول همکاری طرف سعودی به شدت کم بود. 
وی ادامه داد: همچنین قرار شد هیات عالیرتبه ای از طرف دولت جمهوری اسلامی برای این که نشان دهیم این مساله برای نظام مهم است به ریاست آقای جنتی به عربستان اعزام شود که باز هم عربستانی ها کارشکنی کردند. 
این دیپلمات کشورمان با اشاره به آمارهای متناقض سعودی ها از قربانیان فاجعه منا اضافه کرد: همزمان با تلاش های ستادی که در وزارت امورخارجه تشکیل شده بود، وزیر امورخارجه هم شروع به رایزنی کرد و در ملاقات با همتایان سیاسی خود فشار سیاسی مضاعفی بر دولت عربستان وارد کرد. 
حسینی یادآور شد: همچنین وزارت امور خارجه اطلاع رسانی دقیقی را برای موضع گیری ها انجام می داد تا فارغ از جنبه های رسانه ای اقدامات حقوقی انجام شود. 
وی ادامه داد: در همه سفارتخانه ها دفاتر یادبودی باز شد و از این طریق فشار تبلیغی سنگینی علیه عربستان ایجاد شد به طوری که در نهایت مقامات عربستانی در خیلی از کشورها بیانیه دادند. 
سفیر سابق ایران در عربستان اضافه کرد: در نتیجه پیگیری های انجام شده وزیر بهداشت به اتفاق معاون کنسولی به عربستان اعزام شدند و شرایط را بررسی کردند ضمن این که عربستان تنها اجساد مطهر زائران ایرانی را به ایران بازگردانده و اگر پیگیری های ایران نبود بحث این بود که اجساد مطهر در همانجا دفن شوند. 
حسینی با بیان این که در واقع این فشارها باعث شد بخش عمده ای از اجساد تحویل داده شود، افزود: وزارت امورخارجه با کمک سایر دستگاه ها تلاش های گسترده ای داشت و اگر فضل الهی و همتی که وجود داشت نبود عمق فاجعه قطعا بیشتر می شد. 
به گزارش ایرنا به دنبال فاجعه منا در مراسم حج امسال 465 نفر از زائران ایرانی جان خود را از دست دادند که هنوز از سرنوشت 67 نفر از آنها اطلاعی در دست نیست. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: