سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - March 31 2020
کد خبر: ۱۱۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث و تحولات منطقه و همچنین موضوع هسته‌ای اظهار کرد: از نظر راهبردی آمریکا و اسرائیل در مذاکره هسته‌ای در مقابل ایران دچار خسارت شدند.
علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس شهادت سردار سلحشور سپاه اسلام حسین همدانی را به رهبر معظم انقلاب، مردم و خانواده ایشان تسلیت گفت و افزود: این مرد استوار جبهه‌ها که هم در میدان دفاع مقدس و هم در میدان مبارزه با صهیونیست‌ها و تروریست‌ها و هم در میدان مبارزه فرهنگی با سرزندگی و فکر خلاق و عمل صالح حاضر بود آخرین روزهای عمر خویش را وقف مجاهدتی برای نجات برادران مسلمان سوریه از چنگال ستمکاران تروریست نمود.

وی افزود: قطعاً خون آن سردار مجاهد، حرکت رهایی بخشی که وی دنبال می‌کرد به نتیجه خواهد رساند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به حوادث اخیر منطقه اظهار کرد: در این روزها اقداماتی در منطقه رخ داده که نشانگر ازهم گسیختگی روانی میدان‌داران بیرحم است که هر یک گوشه‌ای از بار فساد و تباهی در منطقه را به دوش می‌کشند.

وی در ادامه افزود: از طرفی رژیم صهیونیستی از مجال بهم ریختگی اوضاع کشورهای اسلامی بهره جست و به قبله اول مسلمانان توهین کرد و درب مسجد بیت‌المقدس را به روی غیرمسلمانان باز نمود و مانع ورود مسلمانان گردید و در این راه از شکنجه و کشتار مسلمانان دریغ نکرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: تأسف‌آور این است که صدایی از کشورهای اسلامی هم بلند نشد. این بی‌غیرتی در کنار آن رفتار نابکارانه رژیم صهیونیستی ملت مسلمان و مظلوم فلسطین را به خود آورد و این روزها صحنه‌های درخشنده‌ای از مقاومت را شاهد هستیم. گرچه در چند ماه اخیر متأسفانه برخی اقدامات بخشی از نیروهای مقاومت و بحث مذاکره برای آتش‌بس دروغین آنان را به رخوت کشاند اما این تحرک می‌تواند همبستگی آنان را در راه مقاومت افزایش دهد، اما وحشی‌گری رژیم صهیونیستی در این ماجرا با چراغ سبز قدرت‌های بزرگ و فرصت‌طلبی اسرائیل سامان یافت.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: از طرف دیگر کشتار وحشیانه در بیمارستان افغانستان توسط هواپیماهای آمریکایی و نمونه‌ای دیگر کشتار وسیع مردم بی‌پناه یمن آن هم در مجلس عروسی توسط هواپیماهای سعودی نمونه‌هایی از اقدامات عجیب در روزهای گذشته است که اوج قساوت قلب و بهم‌ریختگی اعصاب آنان را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: آیا با این وحشی‌گری نامی جز شیطان رجیم به آمریکا می‌توتان داد. از طرف دیگر اقدامات تروریستی کثیف در ترکیه که جان ده‌ها نفر مسلمان را گرفت گوشه دیگری از بحران منطقه را نشان می‌دهد که امیدواریم دوستان ترکیه در این ماجرا توجه جدی به داستان تروریست‌های منطقه پیدا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: همه این اقدامات یک سمت و سوی خبیثانه دارد که کشورهای اسلامی را دچار درگیری امنیتی و بحران وجودی کند. شاید بعد از جنگ جهانی دوم هیچ‌گاه منطقه دچار چنین آشفتگی وسیعی نبوده است و به نظر می‌رسد طراحی جدیدی برای منطقه شکل گرفته تا بیداری اسلامی را سد نماید و با انحرافی در ساختار منطقه نظم جدید را تحمیل نماید.

وی خاطرنشان کرد: به همین جهت ائتلاف ضدتروریسم امروز به یک رسوایی سیاسی برای آمریکا و هم‌پیمانان آنان تبدیل شده است، کاملاً مکشوف شده که آنان با تروریست‌های داعش به جای مبارزه بازی می‌کنند و پروازهای شناسایی زیادی دارند اما عملیات محدود آن هم در جاهای خاص و نه تجمعات آنان انجام می‌دهند.

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: حال که روسیه در مبارزه با تروریست‌ها در سوریه جدی‌تر شده به روسیه خرده می‌گیرند که با این کار حل مسأله سوریه را با مشکل مواجه کرده است. آیا کار مضحکه ائتلاف در یک سال گذشته راه‌حلی در سوریه ایجاد کرد یا مشکل تروریست‌های وحشی را حل کرد؟ تنها کاری که ائتلاف با آن همه دبدبه و کبکبه انجام داد این بود که نشان داد در مبارزه با تروریست‌ها کم آورده است و همین عامل جری‌تر شدن تروریست‌ها شد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری، گفت: اینکه رهبری در سخنان ارزشمند اخیرشان گوشه‌هایی از توطئه آمریکا در منطقه و داخل کشور را روشن نمودند باید به جد مورد تجزیه و تحلیل و توجه اقشار جامعه قرار گیرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: استراتژی دشمن در منطقه که با روش‌های گوناگون پیگیری می‌شود در جهت تخریب اهداف و سیاست‌های آزادی‌بخش اسلامی است و به همین جهت رهبری معظم مذاکره با آمریکا را در این زمینه بی‌فایده و غلط ارزیابی کردند. چون دو جریان متفاوت که یکی عزت مسلمانان را می‌طلبد و دیگری ذلت آنان را، دو مسیر متقابل هستند که هدف مشترک ندارند. ممکن است در مقطعی به صورت تاکتیکی هدف کوچک مشترکی بیابند اما اختلاف این دو جریان استراتژیک است.

وی ادامه داد: مذاکره در مسأله هسته‌ای از این جنس نبود. ایران در موضعی قرار داشت و دارد که صاحب تکنولوژی شده و با پایداری ملت به جایگاهی رسید که قابل عقب‌گرد نیست و حریف نیز با همه تحریم‌ها و معاندت‌ها و دشمنی‌ها مجبور شد به مذاکره برگردد و تقاضای مذاکره از جانب آنها بود و همین نیاز را نشان می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: حدود سه سال این مذاکره طول کشید، گرچه به تعبیر رهبری معظم در این مذاکره آمریکایی‌ها بارها تلاش کردند از راه‌های مختلف مخالف منافع ملت راهی بیابند، ولی در کل با دقت مذاکره کنندگان و هدایت رهبری معظم توفیق نیافتند. گرچه ممکن است در برخی از موارد لغزش‌هایی باشد که باید در اجرا به آن توجه بیشتری نمود و در طرح پیشنهادی نیز در این موارد احکامی آورده شده است.

لاریجانی تأکید کرد: اما از نظر راهبردی آمریکا و اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای در مقابل ایران دچار خسارت شدند و به همین جهت اسرائیل به همه چیز متوسل شد تا جلوی کار را بگیرد و به قول سیدحسن نصرالله اسرائیل تلاش کرد تا جلوی توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 بگیرد اما این توافق که به زودی فرصت‌های زیادی را برای ایران ایجاد می‌کند و درهای زیادی را جلوی ایران باز می‌کند حاصل شد.

وی تأکید کرد: لذا این مذاکره را نباید با مذاکرات دیگر درباره مسائل منطقه مقایسه کرد. مذاکره با کشورهای موثر دیگر می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای حل و فصل مسائل منطقه را فراهم آورد که یک نمونه همکاری با روسیه در مسائل اخیر سوریه است. این نوع همکاری‌ها را باید با سایر کشورها گسترش داد.

رئیس قوه مقننه گفت: جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه را در مسیر همکاری‌های منطقه‌ای قابل تحقق می‌داند و کمک‌های کشورهای دیگر تسهیل کننده می‌باشد. لذا تحرک وزارت امور خارجه در این زمینه جهت پیدا کردن راه حل‌های سیاسی در منطقه مفید و ارزشمند خواهد بود.

وی ادامه داد: از طرفی هوشیاری در داخل کشور در جلوگیری از راه های نفوذ دشمن در عرصه‌های مختلف بسیار ضروری است. نیروهای مومن به انقلاب این هشدار رهبری را باید جدی بگیرند و با کم کردن اختلافات حول این امور به تحلیل واحد برسند و سنگر انقلاب را محکم و تقویت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: ایشان مخصوصاً روی نفوذ فرهنگی و سیاسی تأکید بیشتری دارند تا نفوذ اقتصادی و امنیتی که آن هم مهم است. بنده فکر می‌کنم صاحب‌نظران فرهنگی و سیاسی مخصوصاً صاحبان رسانه‌های گروهی در این زمینه مسئولیت مهمی دارند تا پدیده اقتدار انقلابی و معنوی ملت ظهور یابد.

لاریجانی تصریح کرد: اقتدار و توان علمی و قدرت نظامی ملت ایران را امن نمود و از دشمن قدتر تعرض را گرفت. اقتدار معنوی و انقلابی ملت همبستگی ملی و دینی را افزایش می‌دهد و عملاً تلاش دشمن در نفوذ به صفوف ملت را عقیم می‌گذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون‌های فرهنگی و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواست تا در این زمینه با اولویت جلساتی را با مسئولین مربوطه و صاحب‌نظران بگذارند و سیاست‌ها و اقدامات روشنی را تعیین کرده و به مجلس گزارش دهند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: