جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
کد خبر: ۱۱۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۰
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام شرایط جدید پس از اجرایی شدن برجام برای ایران و غرب را مثبت ارزیابی کرد.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح امروز(یکشنبه) در دیدار رییس مجلس سنای لهستان بیان کرد: اگر مانع بزرگی که طی این سال ها به بهانه های سیاسی و تبلیغات منفی صهیونیست ها در مسیر همکاری ایران و اروپا ایجاد شده برطرف شود، ظرفیت ها برای توسعه همکاری ها زیاد است.
وی با بیان این نکته که لهستان از جوانی برای ما از جهاتی جالب بود و پس از جنگ دوم جهانی جمع زیادی از لهستانی ها در ایران بودند، افزود: به رغم عدم قطع روابط دو کشور در فراز و فرودها، روابط سیاسی و اقتصادی در شان دو ملت نبوده، اما نشان از احترام متقابل داشت و کمتر گرفتار حاشیه سازی ها شده است.
هاشمی رفسنجانی لهستان را یکی از کشورهای مارکسیستی پیشتاز در حرکت به سوی آزادی دانست و اظهارداشت: لهستان اولین کشوری بود که توانست پوسته های ضخیم تمرکزگرایی را به عنوان شیوه مرسوم مارکسیستی بشکند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خویش با یادآوری مجموعه بحران هایی که دامن بشریت را در اوکراین، سوریه، یمن، بخش هایی از آفریقا و جاهای دیگر دنیا گرفته است، گفت: راه حل همه این مشکلات با توجه به مسایل انسان دوستانه، مذاکره و گفت وگو است.
هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: هرچند، جنگ و بمباران شاید بتواند بعضی از مسایل را به تأخیر بیندازد و مقطعی حل کند، اما نمی تواند یک راه حل اساسی باشد.

**اروپا ورود آوارگان جنگی را بحران نداند
وی در پاسخ به اظهارات رییس مجلس لهستان که موج جدید ورود آوارگان به اروپا را بحران خوانده بود، افزود: شما که یک مجموعه 30 کشوری هستید، چگونه وقتی با این مهاجران مواجه شده اید که هنوز به یک میلیون هم نرسیده است، آن را بحران می خوانید، در حالی که در کشور ما، حتی زمانی که درگیر جنگ تحمیلی بودیم، بیش از سه میلیون آواره از افغانستان و عراق زندگی می کردند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهاجرت 120 هزار لهستانی در زمان جنگ جهانی دوم به ایران را نمونه ای دیگر از سعه صدر مردم ایران در پذیرش آوارگان توصیف کرد و گفت: جامعه جهانی از مجموعه کشورهای اروپایی که ادعای حقوق بشری نیز دارند، انتظار دارد که به آوارگانی که آوارگی آنان نتیجه سیاست های غلط غرب و دیکتاتورها در طول سالیان اخیر است، نگاه مهربانانه تری داشته باشند.
هاشمی رفسنجانی در بخش پایانی سخنان خویش بر تصمیم ایران برای تحول در روابط خویش با اروپا تاکید کرد و خطاب به هیات پارلمانی لهستان گفت: ایران هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با کشور متبوع شما در همه زمینه ها ندارد و مسوولین شما باید برای ادامه همکاری ها و ارتقای آن، نیازسنجی و برنامه ریزی کنند.
بوگدان بورو سویچ رییس مجلس سنای لهستان نیز در این دیدار، سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را نشانه تحول در روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور دانست و گفت: نقش ایران در منطقه آن قدر مهم است که می توان گفت عامل ثبات منطقه است و لهستان می خواهد روابط خود با چنین کشوری را در همه زمینه ها گسترش دهد.
رییس مجلس سنای لهستان با اشاره به سوابق آشنایی خویش با آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهارداشت: هم نقش برجسته شما در تاریخ معاصر ایران و هم نهادی که ریاستش با شماست، ایجاب می کرد که در این سفر از راهنمایی های جناب عالی در جهت گسترش روابط دو کشور استفاده کنیم.
وی با بیان این مطلب که سال گذشته چهلمین سال برقراری روابط سیاسی بین ایران و لهستان را جشن گرفتیم خاطرنشان کرد: هنوز مردم لهستان مهمان نوازی های ایرانیان نسبت به آوارگان جنگ جهانی دوم را فراموش نمی کنند.
رییس مجلس سنای لهستان با اعلام آمادگی برای گسترش روابط بین تهران ـ ورشو، گفت: ایران در کنار نیروی انسانی کارآمد، همه مواد و فلزاتی را که در قانون جدول مندلیف آمده، در خود دارد و لهستان هم 96 درصد نیازهای نفتی و 66 درصد نیازهای گازی را از خارج تهیه می کند، پس روابط دو کشور می تواند براساس توانایی، منابع و نیازها گسترش یابد.
بوگدان بورو سویچ افزود: تحول در روابط ایران و لهستان یک ضرورت سیاسی و اقتصادی است و امیدواریم با حل مساله برجام، قدرت های جهانی و مجامع بین المللی برای گسترش روابط دو کشور مانع تراشی نکنند.
وی همچنین گزارشی در خصوص بحران اوکراین و اختلافات آمریکا و ناتو با روسیه ارایه کرد و از جمهوری اسلامی ایران به خاطر جایگاهی که در جوامع بین المللی و منطقه دارد، خواست پس از حل مشکل هسته ای، برای حل دیگر مسایل، بیشتر از گذشته نقش آفرینی کند.
رییس مجلس سنای لهستان با اشاره به بحران سوریه و موج فزاینده مهاجرین به اروپا گفت: ما 20 سال پیش پذیرای 90 هزار مهاجر از چچنستان به لهستان بودیم و امروز هم بر اساس روحیات انسانی حاضریم به جامعه بشری کمک کنیم، اما ورود روزانه هشت هزار آواره جنگی به خاک آلمان و همچنین سوئد نشان دهنده بحرانی است که باید برای حل آن تصمیم گیری شود.
بوگدان بورو سویچ در ادامه گزارشی از ساختار سیاسی سنا و مجلس نمایندگان در لهستان ارایه کرد و افزود: به نظر ما مجلس سنا در لهستان نقشی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران دارد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به وی گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی برای انجام چند وظیفه مشخص از جمله حل معضلات، اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و همچنین تدوین سیاست های کلی نظام تاسیس شده و مانند مجلس سنای لهستان، دخالتی در قانون گذاری ندارد، به جز دو مورد اول، در حل اختلاف مجلس و شورای نگهبان گاهی اوقات مواردی را اصلاح، اضافه یا کم می کنیم.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: