يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
قائم مقام دبیرکل سازمان ملل:
کد خبر: ۱۱۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
قائم مقام دبیر کل سازمان ملل متحد با تاکید بر این که ایران نفوذ زیادی در جهان دارد، گفت: ایران می تواند در تحقق صلح در منطقه نقش چشمگیری داشته باشد.
یان الیاسون روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل از حضور در ایران ابراز خوشحالی کرد و افزود: در گذشته جزو تلاشگران برای میانجیگری سازمان ملل متحد درباره جنگ ویرانگر ایران و عراق بودم. 
وی با یادآوری دیدار دبیرکل سازمان ملل با رییس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس سازمان ملل با ابراز تاسف از وقوع فاجعه منا و عرض تسلیت به ملت ایران، ادامه داد: ایران جزو کشورهای بنیانگذار سازمان ملل بوده و از طریق بیانیه 1933 ما را همراهی کرده است. 
قائم مقام دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: ما از ایران تشکر می کنیم که در موضوع پناهجویان و ساماندهی افغان ها فعال هستند.
الیاسون با تاکید بر این که ایران گام های بزرگی در اهداف توسعه هزاره برداشته است، اظهار داشت: امروز شاهدیم امید به زندگی و میزان سواد در ایران افزایش یافته است. امروز یک سوم پزشکان و معلمان ایرانی زن ها هستند که نشانه توجه جامعه ایرانی به زنان است. 
وی با یادآوری این که ایران در کاهش مرگ و میر اطفال و زنان نقش خوبی داشته است، اظهار داشت: البته ایران مانند همه ملل دنیا با چالش های مختلف مانند اشتغال، محیط زیست، حقوق بشر و رسانه روبه روست، ایران همانند بسیاری از کشورهای دنیا فرصت جمعیت جوان زیادی دارد که موضوع اشتغال آنان چالش بزرگی است که پیامدهای سیاسی و اقتصادی فراوانی به دنبال دارد.
یان الیاسون با یادآوری این که وضعیت سیاسی در کل منطقه پرچالش است، اظهار داشت: بحران سوریه، یمن و عراق باعث درد، رنج و بی ثباتی شدید شده است و خطر جنگ های نیابتی نیز وجود دارد. 
وی ادامه داد: گروه های تروریستی دائما در حال افزایش جمعیت هستند و ما باید به سرعت محیط صلح آمیز خلق کنیم و در این راستا باید راهکارهایی همچون مذاکره به دست آید. 
این مقام سازمان ملل در مورد مناقشه فلسطین و اسرائیل نیز گفت: این موضع نیز چالش بزرگی است و نه تنها برای منطقه بلکه چالشی برای کل جهان است. 
الیاسون با تاکید بر این که ایران نفوذ زیادی در دنیا دارد، گفت: ما در سازمان ملل این موضوع را پیگیری می کنیم که ایران چطور می تواند با استفاده از این نفوذ، صلح را در منطقه ایجاد کند. 
وی با اشاره به توافق ایران با 1+5 نیز اظهار داشت: این توافق ارزش دیپلماسی و تحمل و صبر را نشان می دهد.
یان الیاسون با تاکید بر این که سازمان ملل متحد در از بین بردن استعمار و ایجاد صلح در مناطق جنگی تلاش می کند، گفت: مبارزه با بیماری، قحطی و گرسنگی جزو برنامه های ما بوده است. 
وی تاکید کرد: ما برای تحقق برخی از برنامه های خود روی ایران حساب می کنیم. ما احتیاج داریم ایران از توافقات تغییرات اقلیمی که در پاریس تصویب شده، حمایت کند.
قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: سازمان ملل تلاش زیادی برای تقویت صلح و امنیت دارد و هم اکنون 125 هزار زن و مرد به عنوان صلح بان داریم.
الیاسون با تاکید بر این که جنگ در سوریه پیامدهای بدی داشته است، گفت: ما شاهد اتفاقات بدی در سواحل ترکیه یا جاده های اتریش بوده ایم. لازم است این جنگ زودتر پایان یابد و ما برای حل صلح آمیز مناقشات تلاش می کنیم.
وی تاکید کرد: باید جلوی افراطی گری خشونت آمیز را بگیریم.
مراسم بزرگداشت هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل صبح دوشنبه با حضور سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در مجموعه مرکز آموزش و پژوهش بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: