يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
کد خبر: ۱۱۳۸۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
بهره گیری از «دیپلماسی عمومی» در فاجعه منا و استفاده از «دیپلماسی اقتصادی» در موضوع برجام، توان فزاینده سیاست خارجی ایران بر مبنای تعامل و مذاکره را در کنار «زبان اقتدار» کشورمان در عرصه منطقه ای و جهانی عیان کرد.
درحالی که مقامات کشورمان فاجعه منا را با جدیت پی گیری می کنند و در صدد تشکیل کمیته حقیقت یاب با مشارکت کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای آسیب دیده در حادثه حج امسال هستند، هفته گذشته موضوع بررسی برجام و رایزنی و گفت و گو برای حل بحران سوریه، عراق و یمن فضای سیاسی، بین المللی و حتی رسانه ای ایران و جهان را نیز به خود اختصاص داد

** دیپلماسی اقتصادی، کارویژه اصلی دوران پساتحریم
در هفته گذشته در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه را نا آرامی و التهاب فراگرفته بود، حضور 90 شرکت آلمانی در ایران،نشان داد با رفع تدریجی تحریم ها فصل جدیدی از روابط اقتصادی میان ایران و کشورهای اروپایی ایجاد خواهد شد و ثبات و امنیت در کشورمان را بیش از پیش روشن کرد.
انتشار بیانیه صندوق بین المللی پول مبنی بر احتمال رشد پنج و نیم (5/5)درصدی در سال مالی 17-2016 در دوران پساتحریم، مشروط بر اصلاحات اقتصادی و افزایش تولید نفت نیز اهمیت تاثیر برجام بر فضای اقتصادی کشور و منطقه را نشان می دهد.
به نظر می رسد بر اساس همین نشانه هاست که اکثر شرکت های اروپایی نیز تجزیه و تحلیل امکانات مناقصه ای برای شرکت در پروژه های زیر ساخت ها و توسعه ایران را آغاز کرده اند.

** دیپلماسی عمومی، ابعاد فاجعه منا را برای جهان مشخص کرد
در هفته گذشته قدرت فزاینده دیپلماسی عمومی و رسانه ای ایران، ابعاد فاجعه منا را برای سایر کشورهای جهان نیز مشخص کرد؛ از طرف دیگر با پی گیری مقامات کشورمان، پیکرهای جانباختگان فاجعه منا به کشور بازگردانده و مراسم تشییع جان باختگان این فاجعه نیز در شهرهای مختلف برگزار شد.
البته این پی گیری ها برای مشخص شدن مفقودان و مسائل حقوقی ناشی از در صدر دستورکار دولت قرار دارد.
اما هنوز با گذشت بیش از دو هفته همچنان پیام های تسلیت از کشورهای مختلف به ایران ارسال می شود. «پترو فیلیپ» رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای رومانی طی پیامی به رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جان باختن زائران ایرانی در فاجعه منا را تسلیت گفت.
«محمد حسن فدایی فرد»سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا هم اذعان کرد افکار عمومی جهانی پس از فاجعه منا به این امر پی برده اند که مجریان کنگره جهانی حج عربستان حداقل کفایت، مسوولیت پذیری و پاسخگویی را ندارند.

** فاجعه منا، ضرورت تشکیل کمیته حقیقت یاب 
«آیت الله هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حواث غمبار حج امسال، بر اهمیت روشن شدن حقیقت و واقعیت این اتفاقات تاکید کرد.
هفته گذشته اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با تاکید بر حساسیت و جدیت مجلس و وزارت امورخارجه در پیگیری فاجعه منا، بر ضرورت تشکیل «کمیته حقیقت یاب» از طریق «دیپلماسی پارلمانی»، خواستار ایفای نقش فعال سازمان های بین المللی در این حادثه شدند.
البته با اعلام آمار نهایی متاسفانه مشخص شد«حسن حسینی مقدم» سرکنسول ایران در مرو ترکمنستان و «محمد رحیم آقایی پور» سفیر سابق ایران در اسلوونی نیز در بین جانباختگان این فاجعه بوده اند، اما هنور از وضعیت «غضنفر اصل رکن آبادی» سفیر سابق ایران در لبنان خبری در دست نیست و دستگاه سیاست خارجی کشورمان با جدیت این موضوع را پی گیری می کند.

** حمله نظامی روسیه به مواضع داعش آغاز شد
هفته گذشته روسیه حملات گسترده ای را به مواضع داعش در سوریه آغاز کرد؛ «دونالد ترامپ» نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گسترش بحران های خاورمیانه و نیرومند شدن گروه های تروریستی در این منطقه را حاصل «سیاست های خارجی غلط» اوباما دانست و از این حملات هوایی بر ضد مواضع داعش در سوریه حمایت کرد.

**آداب دیپلماسی ظریف، قابل دفاع است
آیت الله سیدمحمد سجادی رییس موسسه تحقیقاتی سید مصطفی خمینی(ره) اقدام ظریف در دست دادن به رییس جمهوری آمریکا را نه تنها دارای اشکال ندانست، بلکه تایید کرد وی «آداب دیپلماسی» را رعایت و مطابق آیات قرآن کریم و سیره پیامبر اسلام «قول لین» را رعایت کرده و اقدام وی قابل دفاع است.

**دیپلماسی در تهران
«یوسیپ لکو» رییس مجلس کرواسی در صدر هیاتی به تهران سفر کرد و با رییس جمهوری، رییس مجلس و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد. 
وی در این دیدار ها با اشاره به دوران بسیار سخت جنگ بالکان از سیاست ها و اقدامات انسان دوستانه ایران که در اذهان مردم و تاریخ آن منطقه ماندگار شده است، تقدیر کرد.
علاءالدین بروجردی نیز در دیدار «محمد سعد» رییس انجمن دوستی تونس و ایران از اقدامات نادرست و اشتباهات آمریکا و متحدانش در منطقه که سبب تشدید بحران از افغانستان و عراق تا لیبی و یمن شده است، انتقاد کرد.

** برجام، محصول یک تصمیم ملی است
در اوایل هفته گذشته فقط یک فوریت طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» در صحن علنی مجلس به تصویب رسید؛ این طرح با امضای 75 نماینده به دولت اجازه می دهد در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی به شکل داوطلبانه برجام را اجرا کند.
در حالی که گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام نیز مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس قرار گرفت، تا جایی که رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با ابراز تاسف از این گزارش،برجام محصول یک تصمیم ملی را خواند ایران در مصاف با غرب برنده شده است و این گزارش می تواند مورد استناد دشمنان قرار گیرد.

**برجام، فراتر از مسایل سیاسی است
بازتاب سخنان رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد 2015 نشان داد برجام فراتر از مسایل سیاسی است. وی برجام را آغازی برای صلح عنوان کرد و آن را زمینه ساز ایجاد «جبهه متحد مبارزه با افراط گرایی و خشونت» بر شمرد.
سخنرانی رییس جمهوری چند ویژگی برجسته دیگر هم داشت؛ وی به صراحت از عربستان در موضوع فاجعه منا انتقاد کرد و بر تصمیم ایران در تداوم فضای گفت وگو و تعامل با جهان اشاره داشت.
روحانی علاوه بر انتقاد از سیاست های آمریکا، از نیروهای مقاومت دفاع کرد و بر لزوم برخورد جهانی با خشونت، افراطی گری و تروریسم، برای رفع بحران هایی مثل عراق، سوریه و یمن راهکار ارائه داد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: