جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۱۱۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۵
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اهمیت مساله ولایت،گفت:در ایام محرم و عاشورا باید فلسفه ولایت فقیه و پیروزی بر دشمن از ابتدای اسلام تا کنون مورد توجه قرار گرفته و تشریح شود.
آیت الله احمد جنتی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران،با عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری امام حسین (ع) به نمازگزاران و مقام معظم رهبری و با سفارش به تقوای خدا و پرهیزگاری،افزود: ایام ایامی است که تمامی کشور عزادار و سیاه پوش است.
وی اظهارداشت: زمانی که حضرت علی (ع) به شهادت رسید دستور پیغمبر درباره اهل بیتش اجرا نشد به نحوی که افراد هدایتگری که پیغمبر سفارش آنها را کرده بود را کنار گذاشتند و تعدادی از اولاد پیامبر کشته ،تعدادی اسیر(کربلا) و عده ای نیز تبعید شدند و بدور از وطن ماندند.
جنتی با طرح این سوال که چرا اولاد پیغمبر با این سرنوشت مواجه شدند و مگر چه فاصله زمانی میان عید غدیر تا این اتفاقات بود و چرا غدیر فراموش شد،گفت: هر چه درباره امام حسین (ع) گفته شود باز هم کم گفته ایم، دعای عرفه درحالی خوانده شد که امام حسین حدود دو ساعت درحالی که رو به کعبه ایستاده بود، آن را عاشقانه خواند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: سرچشمه این اتفاقات در آن زمانی بود که امام علی(ع) بر کرسی خلافت ننشست و مساله ولایت این است که اگر این نباشد شهادت بهترین بندگان خدا به وجود می آید و حادثه کربلا رخ می دهد.
وی با تاکید بر اهمیت مساله ولایت گفت: اهمیت اصلی برای ما مسائل دارای سابقه های تاریخی همانند حادثه کربلا، شهادت امام علی و شهادت حضرت زهرا (س) است.
جنتی با اشاره به واقعه کربلا، گفت:هر چند همراهان امام حسین (ع) از مرگ استقبال کردند و به شهادت رسیدند اما زینب (س) و امام زین العابدین اسلام را زنده نگه داشتند.
وی با بیان اینکه، با این وضعیت آیا دختر پیغمبر باید اسیر می شد و شقاوت تا به کجا باید ادامه می یافت، افزود: امروز هم شاهدیم که فلسطینی ها و یمنی ها قتل عام شده اند و در عراق و سوریه هم اتفاقاتی شاهد هستیم.
جنتی با ذکر این دعا که ،'خدایا کسانی که در مساله ولایت کار شکنی می کنند در دنیا و آخرت ذلیل کن'،گفت: قران وعترت با هم هستند، عترت که از بین برود قرآن هم از بین می رود و کشته شدن حسین به معنای کشتن پیغمبر است.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: نگذاریم خون شهیدان پایمال و دشمن بر ما غلبه کند، زیرا اگر دشمن بیاید ایران کربلا می شود و حسین ها، علی ها و زهراهای ایران هم کشته می شوند،باید به هوش بود و در ایام عاشورا فلسفه ولایت فقیه و پیروزی های دشمن در ابتدای اسلام را تشریح کرد.
به گزارش ایرنا همچنین حجت الاسلام و المسلمین سید احمد زرگر دبیرکل ستاد امر به معروف و نهی از منکر به مناسبت هفته امر به معروف و نهی از منکر در سخنران پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، گفت: کسانی که می خواهند زندگی و آخرتشان همانند ائمه باشد باید ببینند که این بزرگواران چه کرده اند و همان کارها را انجام دهند و صرف دعا کافی نیست.
زرگر افزود: این بزرگواران همواره مطیع فرمان الهی بوده اند هر چه واجب بوده را انجام می دادند و هر چه حرام بوده را ترک می کرده اند.
وی ظلم ستیزی و ایستادن در مقابل ظالمان را از ویژگی های بارز ائمه معصوم عنوان کرد و افزود:بر اساس روایات، معصومین همه به شهادت رسیده اند، درصورتی که اگر آنها کاری نمی کردند ظالمان هم با آنها کاری نداشتند.
دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر آزادگی را از دیگر ویژگی های بارز ائمه ذکر کرد و گفت: وقتی امام حسین در گودال قتلگاه بودند و حرکت سپاهیان دشمن به سمت خیمه ها را دیدند، فرمودند اگر دین ندارید آزاده باشید.
وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از فلسفه های قیام حضرت امام حسین (ع) است به مصوبه مجلس در خصوص امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد، گفت: این مصوبه قانون جامع و کاملی است و تمام مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر در آن دیده شده است.
به گزارش ایرنا، تعریف امر به معروف و نهی از منکر، حیطه و گستره آن، شرایط آمر به معروف و ناهی از منکر و شرایطی که آمران و ناهیان می توانند در آن امر به معروف و نهی از منکر کنند ،مجازات افرادی که مقابل آمران و ناهیان می ایستند و ستاد و تشکیلات لازم برای اجرای این فریضه از مواردی است که به گفته دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در این مصوبه قید شده است.
زرگر خاطرنشان کرد: طرحی که با تصویب نمایندگان تبدیل به قانون امر به معروف و نهی از منکر شد با 130 رای به مجلس رفت و نمایندگان با 172 رای با فوریت آن موافقت کردند و پس از تصویب مجلس الان هم ابلاغ شده و قانونی است.
دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر ضمن تاکید بر لزوم اجرای این قانون اطلاع رسانی به مردم را از الزامات اجرایی شدن آن ذکر کرد و گفت: باید مردم در جریان قرار بگیرند و مردم متدین احساس پشتیبانی کنند و کسانی که نمی خواهند احکام اسلام پیاده شود، باید بداند که امر به معروف هست و نظارت مردمی هم وجود دارد.
وی با بیان اینکه این قانون اصل هشتم قانون اساسی را قانونمند کرد تصریح کرد: در این قانون نظارت مردم با قدرت و قوت دیده شده و همانطور که کارهای بزرگ با حمایت مردم اجرایی شده است تحقق این قانون هم نیازمند حمایت مردم است .
زرگر در عین حال و با بیان اینکه بر اساس ماده 3 امر به معروف و نهی از منکر ناظر به رفتار علنی است خاطرنشان کرد: باید رفتار علنی بوده و بدون تجسس مشخص باشد و مراتب زبانی و نوشتاری وظیفه مردم و دولت است و وظیفه عملی تنها وظیفه دولت است .
وی یادآور شد این قانون بر حفظ حیثیت جان و مال و حقوق افراد تاکید ویژه دارد و آمر به معروف و ناهی از منکر باید دقیقا رعایت مسائل اسلامی را بکند.
وی همچنین به امر به معروف و نهی از منکر مردم نسبت به عملکرد حاکمیت اشاره کرد و افزود: مردم می توانند در چهارچوب شرع نسبت به تمامی اجزای حاکمیت قوای سه گانه امر به معروف و نهی از منکر کنند .
دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد:مجازات کسانی که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مبادرت به عمل مجرمانه نمایند قابل تخفیف و تعلیق نیست و صدور حکم وی نیز قابل تعویق نیست و اشخاص نمی توانند در برابر آن مانع ایجاد کنند. 
نام:
ایمیل:
* نظر: