سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - July 14 2020
برگزاری اجلاس مقدماتی کنفرانس مونیخ در تهران با حضور وزیر خارجه آلمان
کد خبر: ۱۱۴۹۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۸
اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه برگزار شد. از جمله دیگر دستور کارهای این اجلاس آینده منطقه و امنیت بین‌الملل، همچنین توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه و جایگاه ایران در بین همسایگان بود.
در اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، وزرای خارجه ایران، آلمان، عمان، لبنان، رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و ... سخنرانی کردند. 

ظریف: تحریم‌ها باعث نشستن ایران بر سر میز مذاکره نشد

محمدجواد ظریف در اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که در تهران با حضور مقامات برخی از کشورهای اروپایی و منطقه خاورمیانه در حال برگزاری است در ابتدای سخنرانی خود در این نشست با خوش‌آمدگویی به سران شرکت کننده در این اجلاس به هوای بارانی امروز تهران اشاره کرد و گفت: امروز در تهران باران می‌آید. ما روز بارانی زیادی نداریم، مشکلات کم‌آبی داریم و امیدواریم این روزهای بارانی ادامه داشته باشد.
وی همچنین به موضوع محیط زیست و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: مسأله محیط زیست در این منطقه نیازمند تشریک مساعی است.
ظریف در بخشی از سخنان خود به بحث توافق هسته‌ای کشورمان اشاره کرد و افزود: در جریان این موضوع ما به این نتیجه رسیدیم که میز مذاکره را انتخاب کنیم و از طریق گفت‌وگو به راه حل دست پیدا کنیم.
وی با اشاره به فشارهایی که علیه ایران در طی چند سال گذشته در ارتباط با فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای‌اش وارد شده است به موضوع تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر تحریم‌ها علیه ایران شدت گرفت و حتی ایران تهدید شد ولی هیچ کدام از این موضوعات نتیجه‌ای را به دنبال نداشت.
ظریف ادامه داد: تحریم‌ها باعث نشستن ایران بر سر میز مذاکره نشد، ایران بر سر میز مذاکره حاضر بود و نیازی نبود که ایران را بر سر میز مذاکره بنشانند. البته در طی سال‌های گذشته در برخی از کشورها از جمله آمریکا دولت‌هایی بودند که علاقمند به حل این موضوع از راه گفت‌وگو نبودند و در واقع کشورهایی بودند که اجازه نمی‌دادند این مذاکرات به نتیجه برسد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه ایران می‌خواست به دنیا نشان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است و در این ارتباط امتیازی نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: اتهامات علیه ایران بی‌پایه و فشارها ناعادلانه بود.
ظریف با بیان اینکه ما تلاش داشتیم که بقبولانیم گفت‌وگو و رایزنی بازی است که همه می‌توانند در آن به برد برسند، اظهار کرد: البته برخی از دوستان در منطقه این‌گونه تصور می‌کردند که توافق ایران و گروه 1+5 یک تهدید است. آنها فکر می‌کردند که اگر ایران را تهدید نشان دهند این یک سرمایه است و به آنها کمک می‌کند که سیاست‌های بعضاً نادرست خود را در حمایت و ایجاد گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده ادامه دهند.
وی با بیان اینکه دوستان در منطقه باید به این نکته توجه کنند که افراط و گروه‌های تروریستی برای همه خطرناک است، افزود: آنها باید بفهمند که داعش برای هیچ کس سرمایه نیست. آنها باید به این موضوع توجه داشته باشند که ما نمی‌توانیم برای خود امنیت ایجاد کنیم به بهای عدم امنیت دیگران. این امنیت باید برای همه ایجاد شود و اگر چنین درکی در منطقه حاصل شود می‌توانیم برای حل مشکلات موجود در منطقه به پیش رویم.
پیش از سخنرانی ظریف در این کنفرانس، اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان به ایراد سخنرانی پرداخت و قرار است وزرای خارجه عمان و لبنان نیز در این مراسم سخرانی کنند.
ظریف با طرح این سوال که آیا ایران در خلق صدام، داعش و القاعده نقش داشت یا خود قربانی آنها بود، ادامه داد: ما باید به آینده نگاه کنیم و نباید در گذشته اسیر شویم چون این امر به ضرر همه خواهد بود.
وی ادامه داد: و اگر ایرانیان هم بخواهند به گذشته نگاه کنند حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. ما نباید فقط به امنیت خود توجه کنیم بلکه باید امنیت همه را در نظر داشته باشیم و موضع ایران در قبال همه کشورهای منطقه نیز همین‌طور است.
ظریف با اشاره به بمب‌گذاری شب گذشته در عربستان گفت: اگر عربستان تهدید شود ما نیز تهدید می‌شویم و امنیت ما هم به خطر می‌افتد و این نگاهی است که نسبت به منطقه داریم و می‌خواهیم همه منطقه امن باشد.
وی ادامه داد: متأسفانه برخی از کشورها در منطقه تنها به فکر منافع و سود خود هستند ولی باید توازن برقرار باشد. آنها از حضور طالبان،‌ سقوط صدام حسین و وقوع بهار عربی سوءاستفاده می‌کنند. آنها فکر می‌کنند می‌توانند توازن منطقه را به نفع خود رقم بزنند. ولی باید بگویم بی‌ثباتی در سوریه به نفع هیچ‌کس نیست.
ظریف با بیان اینکه پیروزی‌های نظامی تبعاتی به دنبال دارد تأکید کرد: اقدامات در سوریه باید سیاسی باشد و پیروزی سیاسی باید به دست آید چرا که پیروز‌ی‌های نظامی تبعاتی به دنبال دارد. ما باید رویکرد خود را تغییر دهیم و باید به دنبال راه حل سیاسی مورد قبول مردم سوریه باشیم. ما نمی‌توانیم برای آنها تصمیم بگیریم که چه کسی در کشورشان روی کار باشد و چه کسی نباشد.
وی ادامه داد: باید کمک کنیم چارچوب سیاسی در سوریه ایجاد شود و مردم این کشور بر اساس آن آینده خود را رقم بزنند.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در منطقه و افزایش پناه‌جویان برای ورود به اروپا، افزود: در حال حاضر ایران با بیش از سه میلیون مهاجر افغان و 50 هزار کودک افغان که در مدارس ایران تحصیل می‌کنند و عموماً غیرقانونی هستند روبرو است و این شرایطی است که ما به آن عادت کرده‌ایم. ولی امروز اروپا با جمع کثیری از مهاجران روبروست و ما نگران اروپا هستیم. به همین دلیل باید جنگ در سوریه متوقف شود تا همه آنها به خانه‌های خود بازگردند.
وزیر خارجه کشورمان گفت: رابطه ایران و آلمان می‌تواند الگوی مناسبی برای روابط ایران با سایر کشورهای اروپایی باشد.
محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان ضمن خوش‌آمدگویی به همتای آلمانی‌اش اظهار کرد: بسیار خوشحالم که آقای اشتاین مایر که سال‌ها در سمت‌های مختلفی فعالیت می‌کردند امروز به عنوان چهره‌ای آشنابه تهران سفر کردند.
وی ادامه داد:‌ آقای اشتاین مایر به عنوان یک چهره آشنا برای روابط بین آلمان و ایران و همین‌طور همکاری‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و اروپا نقش بسیار مهمی داشتند و امروز برای اولین بار همراه با یک هیات بلندپایه به تهران سفر کرده‌اند. به آن‌ها خوش‌آمد می‌گویم.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و آلمان روابط دیرینه‌ای مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک برای دو کشور داشته‌اند.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «امروز ما روش‌های گسترش روابط بین ایران و آلمان را مورد بحث و بررسی قرار دادیم»، افزود: همانطور که مطلع هستید در هفته‌های گذشته ما شاهد سفر مقام‌های عالی رتبه‌ آلمان از جمله معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد این کشور به ایران بودیم. همچنین هیات‌های تجاری و بازرگانی و اقتصادی، سرمایه‌گذاری و صنعتی آلمان نیز به ایران سفر کرده‌اند. هیات‌های مختلف فرهنگی این کشور نیز به ایران سفر داشتند.
وی با اظهار امیدواری از این که روابط ایران و آلمان زمینه‌های جدیدی برای گسترش و همکاری‌های بیشتر و مختلف بین دو کشور باشد، تاکید کرد: بخش‌های خصوصی ایران و آلمان با یکدیگر آشنایی بسیار خوب و نزدیکی دارند و می‌توانند در زمینه گسترش روابط فعالیت کنند. ایران و آلمان در زمینه‌های مختلف با یکدیگر گفت‌وگو دارند. گفت‌وگوهای سیاسی ما نیز شامل روابط دوجانبه است. موضوعات مورد گفت‌وگوی دو کشور شامل افراط گرایی، تروریست، مواد مخدر، حقوق بشر، خلع سلاح، موضوعات منطقه‌ای و غیره است. همچنین در مورد روابط سیاسی دو کشور نیز بحث شد و این گفت‌وگوها ادامه دارد.
وی با بیان این‌که «گفت‌وگوها بین وزرای خارجه ایران و آلمان در زمینه‌های اقتصادی و سایر بخش‌های مربوط به همکاری‌های دو کشور است» افزود: همکاری در موضوعات منطقه‌ای بین ایران و آلمان همکاری‌های جدی‌ای خواهد بود. ما از گسترش نقش آلمان در این منطقه استقبال می‌کنیم و معتقدیم که آلمان می‌تواند نقش بسیار خوبی را برای ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس و منطقه پیرامونی ما ایفا کند؛ بنابراین معتقدیم روابط بین ایران و آلمان می‌تواند یک روابط زنده‌ای برای منطقه و برای روابط ما با اروپا باشد.
ظریف خاطرنشان کرد: برنامه‌های ما با آقای اشتان مایر بسیار فشرده خواهد بود و در کنار فعالیت‌های دو جانبه‌ای که ایشان امروز و فردا در تهران خواهند داشت، اولین کنفرانس مونیخ در خاورمیانه در تهران برگزار می‌شود و آقای اشتاین مایر این کنفرانس را همراهی خواهند کرد؛ بنابراین فرصت بسیار خوبی است که نه تنها در مورد موضوعات دوجانبه صحبت کنیم بلکه در رابطه با موضوعات منطقه‌ای نیز تبادل نظر خواهیم داشت.
وی در ادامه کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار کرد: تروریست و افراطی‌گری که با حمایت مالی برخی از کشورهای منطقه شکل گرفته بحرانی برای کل منطقه است. حتی برای کشورهایی که به فعالیت‌ این گروه‌ها دامن زده‌اند. باید بپذیریم که این خطر برای همه است و نمی‌توان از این گروه‌ها برای پیشبرد برخی از اهداف کوتاه مدت استفاده موقت کرد. متأسفانه در بین برخی از همسایگان ما این تفکر واهی وجود دارد که می‌توان از این گروه‌های تکفیری برای پیشبرد اهداف کوتاه مدت استفاه کرد. در صورتی که چنین تصوری اشتباه است.
وی با اشاره به بحران‌های موجود در یمن، سوریه، بحرین و... ادامه داد: این بحران‌ها تنها از طریق راه‌حل سیاسی و مراجعه به نظرات مردم و توجه به نظرات آن‌ها قابل فهم است و در این منطقه نمی‌توان از طریق اقدامات نظامی به حل کامل بحران رسید. لازم است که هرچه زودتر به ایجاد تفاهم ملی، تشکیل دولت‌های وحدت ملی، پایان درگیری‌ها، کاهش آلام انسانی و انجام گفت‌وگوهای ملی فکر کرد و در این چارچوب حرکت کرد.
ظریف با اشاره به تلاش‌های ایران برای حل بحران در کشورهایی چون سوریه و یمن ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به راه‌حل‌های سیاسی جهت حل این بحران‌ها تلاش کرده و از کشورهای همسایه‌مان نیز چنین توقعی را داریم که در این مسیر تلاش و همفکری کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوال خبرنگار آلمانی در مورد رابطه ایران با کشورهای همسایه‌اش از جمله عربستان اظهار کرد: ما به دنبال حذف عربستان نیستیم و از طرف دیگر اجازه نمی‌دهیم که عربستان ایران را از منطقه حذف کند. تلاش این کشور برای حذف ایران باعث خونریزی و دامن زدن به درگیری‌ها در منطقه می‌شود و این موضوع باید متوقف شود.
وی با تأکید بر این‌که «عربستان باید به واقعیت‌های منطقه توجه کند» در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فاجعه منا اشاره کرد و گفت: این کشور باید هرچه زودتر وضعیت مفقودان ایرانی را مشخص کند و آن‌ها را به سلامت به خانواده‌های‌شان برگرداند و اگر فوت کرده‌اند پیکرهای پاک آن‌ها را به ایران تحویل دهد. متأسفانه در این زمینه شاهد تأخیر از سوی عربستان بوده‌ایم و در این زمینه عربستان باید به نحوی عمل کند که هم عدالت در مورد این موضوع اجرا شود و هم جلوی تکرار چنین حوادثی گرفته شود.
وی با تأکید بر این‌که «جمهوری اسلامی ایران به دنبال حسن همجواری با همسایگانش است»،‌ ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران چنین خیال‌پردازی را ندارد که امنیتش را می‌تواند در سایه بی‌امنیتی دیگران به دست آورد و امنیت باید برای همه تأمین شود؛ چراکه ما همه در منطقه در کنار هم زندگی می‌کنیم.
ظریف همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه اعتماد مبنی بر این‌که به نظر می‌رسد بین ایران و کشورهای غربی در مورد حل بحران سوریه اختلاف نظرهای گسترده‌ای وجود دارد و این‌که چگونه می‌توان این اختلاف نظرها را کاهش داد؟ اظهار کرد: معتقدم واقع‌گرایی در ارتباط با بحران سوریه در غرب افزایش پیدا کرده و راه‌حل‌هایی وجود دارد که همه ما می‌توانیم برای حل بحران سوریه در ارتباط با آن توافق کنیم.
وی با اشاره به اهمیت محقق شدن خواسته مردم سوریه و متوقف شدن دخالت خارجی در این کشور، گفت: دخالت‌های خارجی باید برای کمک و تسریع راه حل برای حل بحران باشد نه این‌که بخواهند دیدگاه‌ها و نظرات خود را به ملت سوریه تحمیل کنند.
وی همچنین به اهمیت ارسال کمک‌های انسانی به مردم سوریه و متوقف شدن موج آوارگان در این کشور اشاره کرد و افزود: جامعه بین‌المللی و مردم سوریه باید یکپارچه علیه فرقه‌گرایی مبارزه کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «باید همه کمک کنیم تا مقررات و روابطی در سوریه حاکم شود که برای همه این اطمینان حاصل شود که در این فرآیند خواست مردم سوریه محقق می‌شود»، گفت: هیچ کس نباید به دنبال فشار و تحمیل به مردم سوریه باشد چه از داخل این کشور و چه از خارج.
وی با بیان این‌که «موارد برای حصول توافق بین ایران و کشورهای غربی جهت حل بحران سوریه زیاد است»، ادامه داد: اصراری که برخی از کشورها بر این دارند که برخی از افراد در سوریه در روند سیاسی آینده این کشور حضور نداشته باشند باعث شده که در مورد حل بحران سوریه به نتیجه نرسیم. باید اجازه دهیم که مردم سوریه در مورد افراد تصمیم بگیرند و ما باید در خارج از سوریه به شکل‌گیری ضوابط، هنجارها و نهادهای حکومتی در سوریه کمک کنیم.
وی در رابطه با مقابله روسیه با گروه‌های تروریستی در سوریه گفت: همه باید در مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری در سوریه همکاری کنیم. اقدامات روسیه را در سوریه در جهت مقابله با تروریسم داعش می‌بینیم و معتقدیم که همه می‌توانند در روند مبارزه با داعش حضور داشته باشند و ضرورت آن است که همه کشورها در این اقدام حضور داشته باشند. برای مبارزه منطقی و جدی با داعش لازم است همه کشورها حضور داشته باشند. البته مبارزه با داعش نمی‌تواند صرفا نظامی باشد. ما نیاز به یک مبارزه همه جانبه و فعال با داعش داریم. در این مبارزه‌ها باید مبارزه فرهنگی و ایدئولوژیک داشته باشیم. قبل از هر چیز باید به دنیا اعلام کنیم که داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و دوستان ما در غرب هم باید اقداماتی که باعث می‌شود گروه‌های افراطی مثل داعش رشد کنند و اقداماتی مانند اسلام‌ستیزی در اروپا را متوقف و کمک کنند حرکت‌های اسلام ستیزانه شکل نگیرند.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «باید منابع اقتصادی و انسانی داعش را از بین برد» تاکید کرد: باید منابع اقتصادی حاصل از نفت و امکانات و کمک‌های اقتصادی که برای این گروههای تروریستی وارد می‌شود را خشک کرد. ما باید منابع انسانی داعش را خشک و از ورود افراد جدید به سوریه و عراق که از مرزها صورت می‌گیرد جلوگیری کنیم.
وی با تاکید بر این‌که «مقابله نظامی با داعش تنها یک بعد از مقابله با این گروه تروریستی است» گفت: گروهه‌ای دیگری نیز مشابه داعش وجود دارد مانند جبهه النصره و گروههای مشابه؛ بنابراین بعد نظامی تنها یک بعد است ولی تنها بعد مبارزه با داعش نیست. همه این مسائل نیاز به هممکاری‌ بین‌المللی دارد و اقدامات روسیه می‌تواند در کنار همکاری‌های بین‌المللی مورد توجه قرار بگیرد. سوریه باید یک بار دیگر روی آرامش و ثبات را ببیند و ما تمام تلاش خود را در این مسیر انجام می‌دهیم.
وی با بیان این‌که «برای رسیدن سوریه به ثبات اقدامات سیاسی لازم است»، گفت: همچنین نیاز است تا به صورت مشترک با داعش مقابله شود.
ظریف در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اظهارات مقامات آمریکایی در قبال مساله هسته‌ای ایران گفت: اظهارات خلاف واقع ایالات متحده اقدام جدیدی نیست. دولت ایالات متحده با مبتنی کردن موضع‌گیری‌های خود در روابط دو جانبه به جای واقعیات باعث شده است این موضع‌گیری‌ها اعتبار زیادی در جامعه بین‌الملل نداشته باشد و متاسفانه ایالات متحده از رژیم های ناقض حقوق بشر مانند رژیم صهیونیستی و برخی از متحدین آمریکا در منطقه حمایت می‌کند. ایالات متحده همواره با همه اجماع بین‌المللی علیه این سیاست‌ها مخالفت کرده است و بنابراین من نمی‌توانم خیلی برای این تکرار مکررات مواضع گذشته ایالات متحده ارزشی قائل باشم. هرچه که تکرار شود واقعیت نخواهد داشت و تنها اعتبار آن‌ها بین مردم ایران بیش از پیش خدشه‌دارتر می شود.
وی در رابطه با آزمایش موشکی نیز گفت: همه اذعان کردند که آزمایش‌های موشکی ما هیچ ارتباطی با برجام ندارد. در برجام ما هیچ اشاره‌ای به بحث موشک نداریم و موضوع موشک در برجام نیست. مابه جد اعتقاد داریم که آزمایش‌های موشکی ما هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد ما در قطعنامه 2231 راجع به موشک هایی که برای توانمندی هسته‌ای طراحی شده‌اند صحبت می‌کنیم و هیچ یک از موشک‌های جمهوری اسلامی برای توانمندی هسته‌ای طراحی نشده‌اند. اصولا برنامه موشکی ایران یک برنامه برای دفاع مشروع از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران است و این برنامه هیچ ارتباطی با قطعنامه‌ها پیدا نمی‌کند و ما این موضوع را در این حد اعلام کردیم.
وی با تاکید بر این‌که «برنامه موشکی ایران هیچ ربطی به برجام ندارد» گفت: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است و باز هم نشان خواهد داد که سلاح هسته‌ای هیچ جایی در دکترین دفاعی ما ندارد و نخواهد داشت؛ بنابراین ما هیچگاه برنامه‌ای برای داشتن کلاهک هسته‌ای نداشته و نخواهیم داشت.

اشتاین مایر: توجه به شایعات درباره اجرایی نشدن برجام واقع‌بینانه نیست

وزیر خارجه آلمان گفت: فردا (یک‌شنبه) مرحله اجرای واقعی برجام فرا می‌رسد. 
فرانک والتر اشتاین مایر ظهر شنبه بعد از دیدار با همتای ایرانی خود در نشست مطبوعاتی مشترک با محمدجواد ظریف در ابتدای سخنانش با اشاره به توافق وین افزود: خوشحال هستم که این موقعیت فراهم شد که بعد از چندین سال وزیر خارجه آلمان به تهران سفر کند و شخص من از این بابت خوشحال است. 
او با اشاره به اهمیت زمانی که این سفر انجام شده ادامه داد: مسائل متعددی برای همکاری بین ایران و آلمان وجود دارد . امروز صبح در مورد برخی از مسائل از جمله اجرای توافق وین صحبت کردیم و این گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت و در دستورکار گفت‌وگوهای دو طرف است. 
وی با بیان این که بخش عمده‌ای از کار را در اجرای این توافق در پیش‌رو داریم و باید همگی در این زمینه تلاش کنیم گفت:‌ فردا مرحله اجرای واقعی برجام فرا می‌رسد و تاکنون دو طرف به تعهدات خود عمل کردند. 
اشتاین مایر با بیان این که توافق وین یک موفقیت بوده و خواهد بود به اهمیت گسترش همکاری‌های دو کشور ایران و آلمان و تعمیق آن اشاره کرد و افزود: دو کشور می‌توانند با توجه به سابقه فرهنگی که از آن برخوردار هستند این نوع مناسبات‌شان را افزایش دهند. 
او با اشاره به هیأت فرهنگی که همراه وی در جریان این سفر حضور دارند تصریح کرد: تمایل داریم که در آینده نزدیک توافق‌نامه فرهنگی بین دو کشور به امضا برسد. 
رییس دستگاه دیپلماسی آلمان به زمینه‌های همکاری‌های دو کشور در زمینه محیط زیست و مدیریت منابع آب اشاره کرد و گفت:‌ در دو هفته آتی هیاتی از محیط زیست آلمان به تهران سفر خواهند کرد که چارچوبی برای همکاری‌های دو کشور در این زمینه تهیه کنند. 
این دیپلمات عالی‌رتبه آلمانی هم‌چنین به همکاری‌های دو کشور در ارتباط با مسائل اقتصادی اشاره کرد و افزود:‌ دو طرف برای گسترش همکاری‌ها در این زمینه توافق نظر دارند و تلاش داریم که این روابط را به نقطه اوجی که در گذشته وجود داشت برسانیم. 
اشتاین مایر با بیان این که در مورد بحران‌های منطقه‌یی نیز در پی ساعت‌های آینده با وزیر خارجه ایران و دیگر مقامات ایرانی تبادل نظر خواهد داشت ادامه داد: ما گفت‌وگو خواهیم کرد تا به این موضوع برسیم که چه کاری باید انجام دهیم که امنیت منطقه به ثبات بیانجامد و از میزان درگیری‌های خشونت بار کاسته شود. 
وزیر خارجه آلمان با تاکید بر این که مواضع ایران و آلمان در این زمینه بسیار نزدیک است ادامه داد: منافع مشترکی وجود دارد که ما بتوانیم که با همکاری یکدیگر بحران سوریه را به پایان برسانیم. ضمن این که سوریه به عنوان یک کشور مستقل به فعالیت خود ادامه دهد. 
وی با اشاره به اهمیت راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه گفت:‌ آن چه که ثبات را به این منطقه باز می گرداند فقط در مقابله کردن با خشونت خلاصه نمی‌شود بلکه باید واقع‌بین باشیم و دیگر مسائل را نیز در نظر بگیریم و در واقع در صورتی می‌توانیم به موفقیت برسیم که فقط با خشونت مقابله نکنیم بلکه همان‌طور که گفتم در کنارآن واقع‌بینانه رفتار کنیم. 
این دیپلمات آلمانی با بیان این که ما از تجربه توافق خوب وین می‌توانیم برای حل دیگر مشکلات منطقه استفاده کنیم، در پاسخ به سوال خبرنگار آلمانی مبنی بر این که شما چه توقعی از ایران برای حل بحران‌های موجود در منطقه از جمله سوریه دارید؟ گفت: درخواست ما این است که ایران از نفوذ خود در منطقه و بر بشار اسد استفاده کند تا گام‌های اولیه را برای کاستن بحران برداریم. 
او با بیان این که ما در جریان این سفر با مقامات ایرانی در ارتباط با وضعیت منطقه گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنیم در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: باید از قطع‌نامه‌های سازمان ملل در ارتباط با بحران سوریه حمایت شود و باید در این راستا جامعه جهانی را بسیج کنیم؛ از دیگر سو مردم سوریه به کمک‌های انسان دوستانه نیاز دارند و این کمک ها باید به همکاری جامعه جهانی به این مردم صورت بگیرد. 
وی با بیان اینکه امیدوارم ایران به حل این بحران یک نقش سازنده ای ایفا کند تا برای حل این بحران به راه حل سریعتر دست پیدا کنیم، در بخش دیگری از این مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به سوال یک خبرنگار ایرانی مبنی بر این که شایعاتی مطرح است که آمریکا در آینده نمی‌خواهد برجام را اجرا کند و اگر آمریکا چنین تصمیمی بگیرد اتحادیه اروپا چگونه عمل خواهد کرد؟ ادامه داد: اگر در 10 سال گذشته به شیوه خاصی به شایعات گوش می‌دادیم در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران به توافق و نتیجه نمی‌رسیدیم. 
اشتاین‌مایر با بیان این که هیچ نشانه‌ای نمی‌بینیم که این طرف و آن طرف توافق بخواهند که توافق را اجرا نکنند، ادامه داد: امیدوارم پروسه باقی مانده در ارتباط با اجرای این توافق به خوبی پیش برود و نباید جای شک گذاشت که مثلا یک طرف آن را اجرا نمی‌کند. 
او گفت: توجه به شایعات واقع‌بینانه نیست و ما به آن توجه نمی‌کنیم. 
در پنل حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ از وزیر امور خارجه آلمان سوال شد که آیا شما هنوز بر این باورید که حل بحران سوریه بدون حضور ایران ممکن است؟ که ظریف، وزیر خارجه کشورمان قبل از پاسخ همتای آلمانی‌اش به این سوال اینطور پاسخ داد که آیا می‌خواهید بین ما جنگ به راه بیاندازید؟ ما معتقدیم باید بر نهادها و روندهای موجود در سوریه توجه شود.
وی ادامه داد:‌ باید شرایطی فراهم شود که همه سوری‌ها به خانه‌هایشان بازگردند و برای این باید با خشونت تکفیری‌ها مقابله کنیم همچنین باید به حقوق اقلیت ها و حکومت قانونی در سوریه احترام گذاشت. ما نمی‌خواهیم اجازه دهیم افرادی از خارج از منطقه دیالوگ‌هایی را در سوریه دیکته کنند بلکه می‌خواهیم اطمینان حاصل شود که آینده سوریه مطمئن است و آنها باید آینده کشورشان را از طریق صندوق رأی تعیین کنند نه اسلحه.
اشتاین مایر نیز در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: متأسفانه به اقدامات جدی علیه داعش نیاز است و همزمان با مقابله با داعش لازم است فرآیند سیاسی را نیز آغاز کنیم.
وی ادامه داد: شروع پروسه سیاسی برای تعیین ‌آینده سوریه باید در دستور کار قرار بگیرد و هرچه سریع‌تر باید فرآیند تغییر در سوریه صورت بگیرد.
وزیر امور خارجه آلمان با تأکید بر اینکه تجزیه سوریه در آینده غیرقابل اجتناب است، خاطرنشان کرد: حتی اگر تصویری کلی برای آینده سوریه پیدا کنیم باید شرایط را برای برقراری ثبات در سوریه فراهم کرد.
اشتاین مایر در رابطه با نقش ایران در سوریه نیز گفت: ایران باید نقش سازنده خود را ایفا کند چون ما بدون ایران به راه حل سیاسی در سوریه دست نمی‌یابیم.
در ادامه اشتاین مایر در پاسخ به سوالی در رابطه با نقش آلمان در سوریه و منطقه گفت: در آلمان ایمیل‌ها و نامه‌های بسیاری از طرف رسانه‌ها و افکار عمومی به دست من می‌رسد که می‌پرسند چرا آلمان باید در خاورمیانه یا سوریه نقشی ایفا کند؟ ولی پاسخ من این است که آیا آنها می‌دانند که تمام این آشوب‌ها به خاطر دخالت نظامی بوش در سال 2003 به وجود آمد یا خیر؟
وی ادامه داد: ولی همانطور که آقای ظریف هم اشاره کرد ما نباید در گذشته گرفتار شویم. ولی باز هم می‌گویم ما فرصت‌های زیادی را در سوریه از دست دادیم ولی تمام این فرصت‌ها گذشته است و الان باید راه‌حلی را برای آینده پیدا کنیم و هیچ راه دیگری برای آینده نداریم.
وی ادامه داد: به نظر من زمان هم نداریم که در مورد اشتباهات بحث کنیم ولی به اشتباهاتی که در گذشته انجام دادیم واقف هستیم.
وزیر امور خارجه آلمان تأکید کرد: همانطور که قبلاً هم گفتم باید به طور موازی هم با داعش مقابله کنیم که در حال حاضر هم این کار انجام می‌شود ولی موفق نیست و علاوه بر مقابله با داعش باید عملیات نظامی را کاهش و فرآیند سیاسی را در سوریه آغاز کرد.
اشتاین مایر با اشاره به برگزاری اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک خاطرنشان کرد: ما فکر می‌کردیم اجلاس نیویورک مکان و زمان مناسبی برای حل سیاسی بحران سوریه است ولی به خاطر مداخله غیرمنتظره روسیه ما فرصت نکردیم شرکای مورد نظر را در نیویورک جمع کنیم با این حال فرآیند سیاسی غیرممکن نیست ولی برای انجام راه‌حل سیاسی پیچیدگی‌هایی لازم دارد.
وی ادامه داد: اختلاف‌های به وجود آمده برای حل بحران سوریه غیرمعقول نیست ولی باید بتوانیم به روش دیگری ائتلاف تشکیل دهیم.
اشتاین مایر با تأکید بر اینکه برای حل بحران سوریه مسکو و واشنگتن باید شفاف‌تر عمل کنند، افزود: آنها نباید غیرشفاف عمل کنند و به نظر من توافق بین مسکو و واشنگتن می‌تواند جنگ را پایان دهد.
وی همچنین در پایان تصریح کرد: برای پایان دادن به جنگ در سوریه لازم است تا شرکای بیشتری داشته باشیم و ما در حال حاضر به طور جدی در حال مذاکره با ترکیه و نقشی که در حل بحران پناه‌جویان می‌تواند داشته باشد هستیم.
ظریف نیز در ادامه گفت: من در رابطه با این موضوع که گفته می‌شود برای حل بحران سوریه زمان کم داریم می‌گویم که ما طی سه سال گذشته مرتب اعلام کردیم که خواستار راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه هستیم و سال گذشته در داووس و همچنین سال‌ها پس از آن خواهان راه‌حل سیاسی برای سوریه بودیم ولی پیش‌شرط‌هایی که گذاشتند باعث ایجاد جنگ شد.
وی ادامه داد: به مردم اروپا می‌گویم تعیین پیش‌شرط‌هایی که غیرقابل دسترس بودند باعث جنگ در سوریه شد. ایران حتی برای ایجاد آتش‌بس نیز که به دلایل بشردوستانه صورت می‌گرفت تلاش‌های بسیاری داشت.
وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه باید پیش‌شرط‌ها از بین بروند تا بحران در سوریه نیز از بین برود، افزود: راه‌حل نظامی چاره کار نیست و ما به راه‌حل سیاسی نیاز داریم و ائتلاف صورت گرفته در یک سال و نیم گذشته نیز در عراق و سوریه ناموفق بوده است. آنها فقط پروازهای شناسایی انجام می‌دادند و هیچ گاه برروی سر داعش بمب نریختند چرا که آنها اراده سیاسی لازم را نداشتند.
ظریف گفت: مشکل مشترک ما در منطقه گسترش افراط‌گرایی است و باید دقت کنیم و ببینیم که آیا مشکلات منطقه را می‌توان با 3+3 رفع کرد یا خیر؟
ظریف درباره پرونده جیسون رضائیان نیز اینطور توضیح داد که اتهاماتی که مربوط به پرونده جیسون رضائیان مطرح شده است مباحث قانونی و حقوقی است ولی ما از دیدگاه بشردوستانه پیگیر آن هستیم.
پس از پایان این بخش از اجلاس، اشتاین مایر برای حضور در ضیافت ناهار وزیر امور خارجه کشورمان حضور یافت تا پس از این ضیافت نهار، ادامه اجلاس در نوبت عصر دنبال شود.

صالحی: اواخر آذر یا اوایل دی شاهد به نتیجه رسیدن برجام خواهیم بود

رییس سازمان انرژی اتمی آینده برجام را بسیار خوب خواند.
دکتر علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور در حاشیه اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه برگزار شده بود با اشاره به نقش ایران در مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی در بخشی از سخنانش در ارتباط با برجام گفت: افق برجام را بسیار خوب می‌بینم؛ در مسیر درستی حرکت می‌کنیم و آینده برجام بسیار خوب است.
او با اشاره به رفع تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریم‌ها به صورت رسمی رفع خواهند شد اما عملیاتی شدن آن یکی دو ماه طول می‌کشد و خوشبختانه مشکلات زیادی باقی نمانده و ان‌شاءالله در اواخر آذر یا اوایل دی‌ماه شاهد به نتیجه رسیدن برجام خواهیم بود.
رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما هر آن چه را که در اطلاعیه آژانس مطرح شده بود عمل کردیم و این قدم بزرگی است و ابهامی در زمینه‌های مختلف وجود ندارد و مابقی ارزیابی آژانس به 15 دسامبر موکول می‌شود که گزارش آژانس به شورای حکام ارائه می‌شود.
صالحی در پایان صحبت‌های خود گفت: امیدواریم بر اساس علائمی که تاکنون دیده‌ایم تا 15 دسامبر گزارش به گونه‌ای باشد که برجام به صورت کلی اجرایی شود.

عراقچی: ایران پس از اطمینان از لغو تحریم‌ها اقداماتش را شروع می‌کند

اتحادیه اروپا یک‌شنبه تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست اجلاس امنیتی مونیخ که در تهران در حال برگزاری است گفت: در جلسه امروز صبح کنفرانس امنیتی مونیخ هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که فردا (یک‌شنبه) اتحادیه اروپا تحریم‌های علیه ایران را لغو می‌کند و مصوبه‌ای را برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران اعلام خواهد کرد.
او در جمع خبرنگاران ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از این که از لغو این تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد اقدامات خود را شروع می‌کند.
عراقچی هم‌چنین با بیان این که در این نشست هم ما و هم خانم هلگا اشمید تاکید کردیم که بحث آزمایشات موشکی ایران از بحث برجام جداست گفت: ایشان در این جلسه تاکید کردند که این موضوع باید در حوزه خودش بررسی شود و ارتباطی بین برجام و مسائل موشکی وجود ندارد.
مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این که تحریم‌ها علیه ایران بازگشت‌پذیر است گفت:‌ این بازگشت‌پذیری برای هر دو طرف وجود دارد.
وی با بیان این که طبیعی است که کری روایت خود را از برجام برجسته کند، گفت:‌همان‌طور که اشاره کردم حق بازگشت‌پذیری برای دو طرف وجود دارد و ما نیز در صورتی که طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نکرد قابلیت بازگشت‌پذیری داریم. همان‌طور که این موضوع برای طرف مقابل نیز در نظر گرفته شده است.
عراقچی هم‌چنین در مورد بخش دیگری از صحبت‌های جان کری مبنی بر بازرسی ابدی فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت:‌ این صحبت‌ها بازی با الفاظ است.
او با اشاره به بازرسی‌هایی که در مورد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در چارچوب قانون ان.پی.تی و هم‌چنین اجرای پروتکل الحاقی از سوی آژانس صورت می‌گیرد گفت: این که مقامات آمریکایی یک امر بدیهی را به عنوان نقطه قوت امتیازات خود در توافق وین نشان می‌دهند نشان‌دهنده نقطه مثبت برجام است.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به محض این که نقض تعهدی را از طرف مقابل مشاهده بکند تعهدات خود را کنار می‌گذارد.
عباس عراقچی در بخش دیگر گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران گفت:‌ این اجلاس مهمی است که در تهران برگزار شده است و در آن مسائل امنیتی و منطقه‌یی مورد بحث قرار می‌گیرد. در این اجلاس برخی ازمقامات فعلی و پیشین کشورهای منطقه و هم‌چنین برخی از کشورهای اروپایی و صاحب‌نظران و اندیشمندان حضور دارند همان‌طور که اشاره کردم بحث‌های خوبی انجام شد و در ارتباط با بحث سوریه، عراق و یمن گفت‌وگوهایی صورت گرفت.
او ادامه داد: همه اذعان داشتند که باید برای حل این بحران‌ها چاره‌ای اندیشیده شود وهمه به نقش مهم ایران در این زمینه اذعان داشتند.
معاون وزیر خارجه ایران با بیان این که حقانیت دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه در حال حاضر برای آن‌ها روشن شده و به اثبات رسیده که باید هشدارهای ما را جدی می‌گرفتند گفت: ایران در ارتباط با مسائل منطقه نگاه درستی داشت ولی به این نگاه توجه نشد و اکنون آن‌ها متوجه شدند که باید به این دیدگاه‌ها و نظرات توجه کنند و این که سیاست‌های غلط برخی از کشورهای منطقه باعث افزایش تروریسم شده است.
عراقچی هم‌چنین با بیان این که در یکی از پنل‌های اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ با حضور بنده، دکتر صالحی و هلگا اشمید در خصوص برجام بحث و گفت‌وگو کردیم گفت:‌ در این جلسه در مورد توافق وین بر آینده روابط ایران و غرب بحث و گفت‌وگو شد. هم‌چنین اثرات این توافق بر تحولات منطقه مورد بحث قرار گرفت و خانم هلگا اشمید مطرح کردند که فردا اتحادیه اروپا تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران را لغو می‌کند و طی مصوبه ای این موضوع را اعلام می‌کند.
وزیرخارجه لبنان: برای مبارزه با تروریسم باید کشورهای منطقه با یکدیگر همکاری کنند
وزیر خارجه لبنان دو موضوع مهاجران سوری و هم‌چنین گسترش تروریسم و فعالیت‌های گروه‌های تکفیری را از جمله مشکلات عمده خاورمیانه عنوان کرد.
جبران باسیل که برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ و دیدار با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است، در اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: در حال حاضر به خاطر جنگ و بحرانی که وجود دارد شاهد جابه‌جایی و مهاجرت تعداد زیادی از مردمان سوریه به سمت اروپا هستیم و این خود باعث تغییرموازنه جمعیت در منطقه خواهد بود و در واقع شروع یک تهدید است.
او با بیان این که راه‌حل این است که پناهجویان سوری به کشور خود بازگردند و بحران این کشور از طریق راه‌حل سیاسی حل شود گفت: بحرانی که در سوریه وجود دارد را باید به صورت ریشه‌یی حل کرد و از دیگر سو همان‌طور که اشاره کردم این مهاجرت باعث تغییر موازنه جمعیت در منطقه خواهد شد و از دیگر سو این موضوع را باعث می‌شود که ما ترکیب جدید جمعیتی همراه با فرقه‌گرایی داشته باشیم که این خود این زمینه را فراهم می‌کند که کل منطقه در خشونت گرفتار شوند.
وی با اشاره به فشارهای زیادی که به لبنان در بحث پذیرش مهاجران سوریه وارد شده است، گفت:‌ کشور لبنان پناهجویان زیادی را در طی این مدت پذیرفته و باید جامعه بین‌الملل به کشورهایی که پذیرای این مهاجران هستند کمک کند.
او هم‌چنین با اشاره به فقر و بدبختی که در بین برخی از کشورهای منطقه وجود دارد،‌ گفت:‌ این موضوعات متاسفانه زمینه را برای رشد برخی از ایدئولوژی‌های مسموم فراهم کرده است و باعث گسترش افراط و خشونت شده است.
وزیر خارجه لبنان با بیان این که دامنه‌های این افراط و خشونت به اروپا نیز گسترش پیدا کرده ادامه داد: افراطی‌گری اسلامی منجر به افراطی‌گری مسیحی می‌شود و بر عکس آن.
وزیر امور خارجه لبنان در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نوع مدل سیاسی موجود در لبنان گفت: این مدل سیاسی باعث اعتدال می‌شود و لبنان در طی مدت اخیر در راستای مقابله با تروریسم و گروه‌های تکفیری اقدامات خوبی انجام داده است.
جبران باسیل با تاکید بر این که باید برای موضوع مهاجران سوری راه‌حلی را پیدا کنیم ادامه داد: همان‌طور که اشاره کردم لازم است جامعه بین‌الملل برای کشورهایی که میزبان مهاجران هستند کمک‌های مالی در نظر بگیرد و در راستای حمایت از آن‌ها اقداماتی انجام دهد.
وی هم‌چنین به نقش کشورهای اروپایی در حل بحران مهاجران اشاره کرد و گفت:‌ این اتحادیه باید در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان‌ها اقدامات جدی انجام دهد تا در این صورت مهاجر واقعی و غیرواقعی مشخص شود.
جبران باسیل در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این که سازمان‌های تروریستی حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند و به کل بشریت آسیب می‌رسانند ادامه داد: تروریسم و افراطی‌گری برای همه خطر است و هیچ محدودیتی نمی‌شناسد.
او با بیان این که برای مبارزه با تروریسم نیازمند کار اطلاعاتی و مدیریت قاطعانه بین کشورها هستیم گفت:‌ لبنان در این مدت در مبارزه با تروریست فعال بوده و اکنون نیز پذیرای دو میلیون پناهجو است.
او با بیان این که امنیت کشورهای منطقه به یکدیگر مرتبط و وابسته است گفت: همانطور که اشاره کردم برای مبارزه با تروریسم باید کشورهای منطقه با یکدیگر همکاری کنند و به این اجماع برسند که اگر به امنیت کشوری در منطقه لطمه وارد شود امنیت دیگر کشورها نیز در مخاطره قرار می گیرد.

نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق: ایران همواره نقش مثبتی برای ما داشته است

نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق گفت: ایران جزو اولین کشورهایی بود که در زمان حمله داعش به عراق به کمک ما ‌آمد.
نیچروان بارزانی ظهر شنبه در حاشیه اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: درگیری‌های سیاسی در اقلیم کردستان وجود دارد ولی خوشحالم بگویم که به درگیری‌های بیش‌تری نیانجامیده و قابل حل است.
او ادامه داد: ما با طرف‌های سیاسی و به خصوص با اتحادیه میهنی در حال گفت‌وگو هستیم و امیدواریم به توافق برسیم.
نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارنظرهای که از سوی برخی در اقلیم کردستان در مورد نقش منفی ایران مطرح می‌شود نیز خاطرنشان کرد: به نظر من دقیقا عکس این اتفاق رخ داده است و نقش ایران در زمان حمله داعش بسیار مثبت بود و ایران جزو اولین کشورهایی بود که به کمک ما آمد و ما همواره شاهد نقش مثبت ایران بودیم.


خرازی: : ایران همواره با تروریست مبارزه کرده است 

کمال خرازی با تاکید بر این که آینده سوریه تابع اراده مردم این کشور است نه خواست کسانی که در بیرون از سوریه قرار دارند و با پول و سلاح خود ثبات سوریه را بر هم می‌زنند، اظهار کرد: بشار اسد تاکنون نقش مهمی در حفظ کیان سوریه داشته است.
خرازی بعد از سخنرانی در جمع شرکت کنندگان در اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ و در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایران همواره با تروریست مبارزه کرده و اکنون نیز برای مبارزه با تروریسم به سوریه کمک می‌کند.
وی با بیان اینکه در این اجلاس مسئولان ایرانی مواضع ایران را در ارتباط با مبارزه با تروریسم و اهمیت امنیت منطقه تشریح کرده‌اند به سخنرانی خود در جمع اعضای این اجلاس اشاره کرد و گفت: در این جلسه در مورد ریشه های بی‌ثباتی در منطقه صحبت کردم که یکی از عوامل آن عدم موفقیت شورای امنیت در انجام مسئولیت‌هایی است که بر عهده دارد.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان به نقش ذاتی شورای امنیت در ایجاد صلح و امنیت در عرصه‌ بین‌الملل اشاره کرد و افزود: وقتی این شورا نمی‌تواند کاری انجام دهد و به وظایف خود عمل کند ائتلاف‌های خارج از شورا تشکیل می‌شود و این خود دلیلی بر عدم موفقیت شورای امنیت در انجام وظایف خودش است.
وی با بیان اینکه امروز سازمان ملل در انجام وظایف خود از جمله مبارزه با تروریسم به صورت منفعلانه عمل کرده، ادامه داد: این کنفرانس محیط خوبی برای تبادل نظر و گفت‌وگوست.
وی با بیان اینکه امکان همکاری میان ایران و اتحادیه اروپا برای حل بحران سوریه وجود دارد، گفت: زمانی فرا خواهد رسید که همه کشورها متوجه می‌شوند برای حل بحران سوریه باید راه حل سیاسی را در نظر بگیرند و وارد مذاکره سیاسی شوند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در سوریه است گفت: ایران بارها اعلام کرده که آقای بشار اسد باید بماند تا دوران ریاست جمهوری‌اش تمام شود و آینده سوریه تابع اراده مردم آن منطقه است نه خواست کسانی که بیرون از سوریه هستند و با پول و سلاح خود ثبات سوریه را بر هم زده‌اند.
وزیر خارجه پیشین کشورمان با تاکید بر اینکه باید دید خواست مردم سوریه چیست؟ گفت: بشار اسد تاکنون نقش مهمی در حفظ کیان سوریه داشته است.
وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد رابطه ایران و عربستان و حل مشکلاتی که بین دو کشور وجود دارد گفت: عربستان باید از جاه طلبی که امروز دارد کوتاه بیاید و به فکر ثبات منطقه و خود باشد.
خرازی خاطرنشان کرد: ایران همواره علاقمند بوده با عربستان در مورد مسایل منطقه مذاکره کند و این را بارها گفته است و تحقق این امر به اراده مقامات عربستانی بستگی دارد که چقدر بخواهند وارد مذاکره جدی با ایران شوند.

ولایتی: اسد به پیروزی نزدیک می‌شود

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: مقاومت‌های بشار اسد و حکومت سوریه نتیجه داده است و به‌زودی شاهد پیروزی آن‌ها خواهیم بود.
دکتر علی‌اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که برای حضور در نوبت عصر نشست مقدماتی کنفرانس امنیت مونیخ در مرکز مطالعات بین‌المللی وزارت خارجه حضور یافته بود در جمع خبرنگاران و در رابطه با اقدامات ایران برای مقابله با تروریسم در منطقه گفت:‌ ایران در مبارزه با تروریست در منطقه نقش اول را دارد و هیچ کشور دیگری در مقایسه با ایران کار جدی انجام نداده است مگر کشورهایی که با ایران همراه و متحده هستند مثل عراق،‌ سوریه و لبنان.
او ادامه داد: ایران به راه خودش در مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد و ما معتقدیم سرانجام این راه پیروز خواهد شد.
ولایتی در رابطه با اختلاف نظرهایی که بین ایران و کشورهای اروپایی در رابطه با سوریه و بشار اسد وجود دارد نیز گفت: کشورهای دیگر مثل برخی کشورهای غربی تمایل به سعادت ملت سوریه ندارند و دنبال پیاده کرده اهداف خود در سوریه هستند.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با بیان این که اهداف سوریه با اهداف برخی از کشورهای غربی متفاوت است تاکید کرد:‌ قریب به اتفاق مردم سوریه از اسد حمایت می‌کنند ولی از ابتدای بحران سوریه برخی از کشورها به خصوص آمریکا و برخی از مرتجعین منطقه به دنبال شکست محور مقاومت بودند. محوری که مقابل صهیونیست‌ها ایستاده است و سوریه ستون فقرات آن مقاومت محسوب می‌شود.
وی در پایان تاکید کرد: حکومت آقای بشار اسد در نهایت پیروز خواهد شد و مردم شاهد بودند که او در مقابل دیوانگان ایستادگی و مقاومت کرد و امروز هیچ کس نمی‌تواند منکر این واقعیت شود که آقای اسد به عنوان نماد مقاومت در کشور سوریه به پیروزی نزدیک می‌شود.

رئیس مجلس عراق : به کمک همسایگان‌مان نیاز داریم

رئیس مجلس عراق گفت: با توجه به تحولات اخیر منطقه در گسترش تروریسم، همکاری همسایگان و کشور عراق جهت مقابله با داعش بسیار ضروری است.
سلیم عبدالله جبوری که به منظور شرکت در کنفرانس مقدماتی اجلاس امنیتی مونیخ به تهران سفر کرده است پس از حضور در این اجلاس در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد .
وی با تاکید بر اینکه عراق در مبارزه با ترویسم به کمک دوستان و همسایگان خود احتیاج دارد گفت: کشورهای مختلفی آمادگی خود را برای مقابله با تروریسم و مقابله با داعش اعلام کردند و در حال حاضر همکاری با همراهی ایران، عراق ، سوریه و روسیه در جریان است.
وی در رابطه با درخواست عراق از روسیه جهت کمک توضیح داد: در حال حاضر همکاری های اطلاعاتی است و اگر نیازی به همکاری های بیشتر باشد قطعا موضوع از طریق مجاری مربوطه دنبال خواهد شد.
جبوری در خصوص کنفرانس مقدماتی اجلاس امنیتی مونیخ نیز خاطر نشان کرد: این کنفرانس اولین بار است که اتفاق می افتد و برای بررسی مسائل امنیتی در سطح منطقه‌ای می تواند بسیار راهگشا باشد و ما روابط خود را در این چارچوب با کشورهای منطقه گسترش دهیم.

بروجردی: عربستان و آمریکا در مقابله با تروریسم نقشی ندارند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کنفرانس امنیتی مونیخ در جهت حل بحران سوریه و مقابله با تروریسl برگزار شد و در رابطه با حضور نداشتن عربستان نیز باید بگویم این کشور حامی تروریست‌هاست و مقابله‌ای با آن‌ها نمی‌کند.
علاء‌الدین بروجردی قبل از حضور در کنفرانس مقدماتی اجلاس امنیت مونیخ در جمع خبرنگاران در رابطه با سفرش به دمشق گفت: ما در چارچوب سفرهایی که در جهت حمایت از سوریه به عنوان کشوری که در خط مقدم مقاومت قرار دارد به دمشق سفر کردیم.
وی ادامه داد: سفر ما به دنبال تحولاتی که در سوریه اتفاق افتاد و همچنین ورود روسیه در عرصه مبارزه جدی با تروریست‌ها صورت گرفت .
بروجردی با اشاره به اینکه طی سفرش به سوریه با مقام های عالی رتبه این کشور دیدار داشته است خاطر نشان کرد: در سوریه با رئیس جمهور، وزیر خارجه و رئیس مجلس این کشور دیدار و گفت‌وگو داشتیم و همچنین با مسؤول اطلاعات سوریه نیز تبادل نظر و تبادل اطلاعات کردیم و به بررسی وضعیت این کشور پرداختیم.
وی ادامه داد: بمباران مناطقی که تروریست ها در آن قرار داشتند توسط روسیه اثرگذار بوده است و باید بگویم از نظر نظامی شرایط برای آزادسازی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها بیش از گذشته فراهم است. بنابراین طی روزها و هفته‌های آینده باید منتظر خبرهای جدیدی در این زمینه باشیم.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه با توجه به اینکه مسائل سوریه و لبنان به یکدیگر گره خورده‌اند دیدارهایی با مقامات لبنانی داشتیم نیز گفت: ما با مسئولان لبنانی نیز ملاقات هایی داشتیم و در این ملاقات‌ها با دبیر کل حزب الله لبنان، نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور گفت‌وگو کردیم.
وی ادامه داد: نگرانی از گروه های تروریستی نگرانی جدی همه منطقه است و باید در برای مقابله با آن اقدامات عملی انجام داد نه مانند حرکات نمایشی آمریکا.
وی با اشاره به دیدارهایش با مقام های لبنانی تصریح کرد: نقطه نظرات مشترکی بین دو طرف وجود دارد و وزیر امور خارجه لبنان برای شرکت در اجلاس مقدماتی مونیخ به تهران سفر کرد و حتما نظرات خود را در این زمینه ارائه خواهد کرد.
وی در رابطه با آخرین وضعیت میدانی در سوریه نیز گفت:‌ شرایط بهتر از گذشته شده است ضمن اینکه تحولات لحظه به لحظه اتفاق می افتد چرا که عملیات از محورهای مختلف ادامه دارد و فکر می کنم هر روز خبرهای جدید تری به ما می رسد.
بروجردی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اگر سوریه بخواهد ایران به صورت نظامی در این کشور حضور خواهد یافت یا خیر نیز توضیح داد:‌ در کنفرانس دمشق از من این سوال شد و من پاسخ دادیم که ما در سوریه تنها حضور مستشاری داریم و این به عنوان سیاستی است که سالها ادامه دارد ولی هرگونه درخواست جدیدی از سوی دولت سوریه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
همچنین بروجردی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا امکان دارد روسیه عملیات نظامی که در سوریه دارد را در عراق نیز برای مقابله با گروه های تروریستی دنبال کند گفت: این درخواستی است که دولت سوریه از روسیه کرد و با توجه به درخواست صریح عملیات هوایی برای مبارزه با تروریست ها در خاک سوریه انجام گرفت و در صورتی که عراق نیز چنین درخواستی داشته باشد بررسی می‌شود.
بروجردی در رابطه با اظهارنظر مسئولان آمریکایی در رابطه با اینکه آزمایش موشکی ایران نقض قطع‌نامه شورای امنیت است نیز خاطر نشان کرد: این به آن معنا است که برجام و اجرای آن هیچ ارتباطی با برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران ندارد و این اقدام طبق اعلام بیانیه رسمی وزارت خارجه ما که پس از صدور قطع‌نامه در شورای امنیت ارائه شده بود صورت گرفت.
رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در رابطه با سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به نقش پررنگ ایران، عربستان سعودی و آمریکا در سوریه با وجود نداشتن مذاکره کشورمان با دو کشور دیگر بحران سوریه چطور حل خواهد شد نیز این طور توضیح داد که آمریکا نقش مبارزه با تروریسم ندارد و تنها نمایش می‌دهد و همانطور که خودشان اعلام کردند به آن‌ها سلاح،‌ بودجه و آموزش می‌دهند و در حقیقت نقش آمریکا در سوریه تروریست‌پروری است.
وی ادامه داد: اقداماتی نظیر برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران می تواند به حل بحران سوریه کمک کند ولی در رابطه با اینکه عربستان در این کنفرانس نیز حضور ندارد باید بگویم عربستان نقش مقابله با تروریسم ندارد و فقط از آن حمایت می‌کند و این امر را وزیر خارجه عربستان در نشست دو روز پیش در ترکیه نیز معترف شد.

سیروس ناصری: آمریکایی‌ها امروز گرفتار مواضع گذشته خود شده‌اند

یک عضو تیم مذاکره کننده پیشین هسته‌ای گفت: باوجود این که به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها امروز گرفتار مواضع گذشته خود شده‌اند ولی امیدوار هستم اروپایی‌ها سعی کنند صادقانه راه‌حلی برای سوریه بیابند.
سیروس ناصری در حاشیه نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در جمع خبرنگاران گفت: برگزاری نشست امنیتی مونیخ در تهران نشانه آن است که آلمانی‌ها به این موضوع واقف هستند که ایران نقش مهم و اساسی در امنیت منطقه و امنیت جهانی دارد.
ناصری با اشاره به این که تا کنون در این نشست یک سلسله مبحث‌های مقدماتی انجام شده است این طور گفت که صحبت‌ها در نشست امروز صریح و بی‌پرده بوده و محتوای آن متوجه موضوع سوریه بود.
او ادامه داد: اجماع جلسات این بود که تا به حال در سوریه مسیر طی شده درست نبوده و شاید از این پس اروپا با همراهی ایران بتواند مسیر را به سمتی هدایت کند که نتیجه مثبت و صلح پایدار در سوریه ایجاد شود.
این دیپلمات پیشین ایرانی با بیان این که امروز اروپا متوجه شده که آن چه در سوریه رخ داده به خارج از مرزهای سوریه هم رسیده، افزود: امروز اروپا حل مشکل سوریه را اولویت اساسی برای خود می‌داند. جای تاسف است که اروپا دیر به این نگرانی رسیده است و تا امروز مشکل و فاجعه بزرگ انسانی رخ داده است.
ناصری خاطرنشان کرد: امروز خیل عظیمی از پناهجویان به دنبال محل اقامت به اروپا می‌روند، از این رو اروپاییان فهمیده‌اند مشکل جدی است، به همین دلیل به فکر راه‌حل جدید برای مشکل سوریه افتاده‌اند.
وی با بیان این که آمریکایی‌ها امروز گرفتار مواضع گذشته خود شده‌اند، افزود: به همین دلیل است که آن‌ها نمی‌توانند موضع خود را تغییر دهند. هر چند یک عقب‌نشینی اولیه توسط آمریکا انجام شده چرا که آنان تا چند وقت پیش می‌گفتند رفتن بشار اسد پیش شرط برای شروع صحبت‌هاست اما هم‌اکنون می‌گویند نماندن بشار اسد در راه‌حل نهایی پیش شرط است.
او در پایان تاکید کرد: به نظر می‌آید برای آمریکایی‌ها سخت است از این مرحله عبور کنند و انعطاف لازم را داشته باشند اما اروپا به دلیل مشکلات ناشی از سوریه بهتر می‌تواند در راستای حل مشکل سوریه گام بردارد و بدون پیش شرط وارد مذاکره شود. من امیدوار هستم اروپایی‌ها سعی کنند صادقانه راه‌حلی برای سوریه بیابند.

نام:
ایمیل:
* نظر: