يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - September 27 2020
کد خبر: ۱۱۴۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۱
'محمد رضایی نوری' سفیر ایران در کلمبیا گفت توافق هسته ای امضا شده از سوی ایران و غرب ، اثبات می کند که مذاکرات ،بهترین مسیر برای حل اختلافات می باشد.
 رضایی نوری در این مصاحبه در پاسخ به این سوال که حضور ایران در کشورهایی نظیر ونزوئلا ، اکوادور ، بولیوی و آرژانتین به عنوان یک تهدید در آمریکای لاتین تفسیر شده، چگونه می شود ترس های موجود در منطقه را برطرف کرد؟ ابراز داشت: حضور ایران در این کشورها ، هیچگاه یک تهدید نبوده است. 
وی افزود: من فکر نمی کنم که پروژه هایی نظیر ساخت مسکن برای اقشار آسیب پذیر جامعه، تاسیس یک کارخانه سیمان، کارخانه های فرآوری شیر و فراورده های لبنی و پروژه های اجتماعی نظیر مراکز همودیالیز را بشود تهدید نامید. در واقع ، روابط ایران و آمریکای لاتین، روابط تاریخی، واقعی و بر اساس منافع متقابل است. دولت و ملت ایران، دوست همه مردم آمریکای لاتین هستند. 
سفیر ایران در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص علت گسترش روابط ایران در این منطقه، تصریح نمود :ایران به دنبال توسعه روابط سیاسی و اقتصادی خود با تمامی کشورهای امریکای لاتین است . 
دیپلمات ارشد کشورمان در کلمبیا در رابطه با تراز تجاری بین ایران و کلمبیا خاطرنشان ساخت که ایران ، برخی از نیازهای غذایی خود را از طریق برخی از کشورهای آمریکای لاتین تامین می کند و قصد دارد که کلمبیا ، یکی از این کشورها باشد . 
وی گفت: من مصمم به توسعه روابط دو کشور در بخش تجاری هستم .ایران می تواند از همکاری با کلمبیا در زمینه های بسیاری نظیر فناوری های جدید نانو و بیوتکنولوژی ، فراورده های نفتی ، پتروشیمی ، خودروسازی و غیره بهره مند شود . 
خبرنگار روزنامه پرسید: ایران و شش کشور غربی ، یک توافق هسته ای تاریخی در ژوئن امضا کردند ، اما با این حال برخی شک و تردیدها در مورد برنامه هسته ای ایران وجود دارد .
رضایی نوری گفت: برنامه هسته ای ایران ، همانطوری که بارها اعلام شده است ، فقط به دنبال اهداف صلح آمیز می باشد. هیچوقت شواهدی وجود نداشته که حاکی از انحراف فعالیت های هسته ای ایران باشد .ایران فقط از دانش هسته ای خود در مسیر فعالیت های صلح آمیز برای مواردی از جمله پزشکی و کشاورزی استفاده خواهد کرد . 
وی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکره با آمریکا اظهارداشت: مذاکره بهترین راه حل برای رفع سوء تفاهمات در روابط بین المللی است و این مذاکرات، نتیجه خوبی داشت. 
خبرنگار روزنامه کلمبیایی پرسید، این روند چندین سال ادامه یافت و لحظات دشواری داشت. ایران چه توصیه ای می تواند به کلمبیا که در میان مذاکرات صلح با فارک قرار دارد، بدهد ؟ کلید دستیابی به این توافق چه بود ؟ 
سفیر کشورمان در این رابطه اظهارداشت که سیاست های دولت کلمبیا نسبت به فارک و مذاکرات صلح با این گروه شبه نظامی، قابل تحسین است و ایران از حل اختلافات از طریق مذاکره دفاع می کند. 
وی گفت: بهبود روابط دوجانبه و چند جانبه، فقط در جهت منافع یک کشور نیست. امروزه، یک سیاست خارجی موفق، به دنبال آن است که همه ببرند. با توافق هسته ای اخیر ، نه تنها جمهوری اسلامی ایران بلکه همه کشورهای جهان برنده شدند. 
سفیر ایران در کلمبیا تصریح کرد :بازدید مکرر هیأت های سیاسی و اقتصادی بلندپایه اروپایی از تهران و بالعکس، نشانه آن می باشند . 
رضایی نوری در این مورد که به منتقدان این توافق هسته ای نظیر اسراییل چه باید گفت، خاطرنشان ساخت:باید گفت که مذاکره و گفتگو ، بهترین راه حل برای اختلافات است. در حال حاضر ، ایران و گروه 5+1 به این هدف دست یافتند. 
وی در پاسخ به سوالی در مورد بمباران مواضع داعش در سوریه ازسوی روسیه نیز گفت، عملیات جنگنده های روسیه در سوریه، به تقاضای سوریه و مطابق با قوانین بین المللی صورت می گیرد. 'دولت سوریه حق دارد که از متحدان خود تقاضای کمک کند' . 
خبرنگار ال اسپکتادور در مورد آینده روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا سوال کرد که سفیر ایران در کلمبیا گفت: ایران هیچ مشکلی با ملت آمریکا ندارد ، اما برخی از سیاست های دولت آمریکا در گذشته، مشکلاتی را در روابط بین دو کشور ایجاد کرده است. تغییر رویکرد دولت آمریکا نسبت به ایران، می تواند در بهبود روابط دوجانبه کمک کند. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: