سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - July 14 2020
با اشاره به آغاز روند اجرای توافق هسته‌ای
کد خبر: ۱۱۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ایران در طول روند مذاکرات هسته‌ای به تعهدات خود عمل کرده است و اکنون نیز تمام دلایل برای پایبندی به تعداتش طبق توافق هسته‌ای دارد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در یادداشتی با عنوان سیاست خارجی آمریکا در دنیای در حال تغییر که در پایگاه اینترنتی این وزارتخانه منتشر شده است، با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران نوشت: توافق هسته‌ای که کشورهای ایران و شش قدرت جهانی بسیار متفاوت از یکدیگر را شامل می‌شود، توافقی تاریخی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه نوشت: براساس این توافق، تمام مسیرهای احتمالی ایران برای بمب مسدود خواهد شد و به علت وجود اقدامات مربوط به نظارت‌های بی‌سابقه و راستی‌آزمایی که بخشی از توافق هستند، درصورتی که ایرانی‌ها بخواهند تخلف کنند ما به آن پی خواهیم برد و با اعمال دوباره تحریم‌ها و در صورت لزوم با استفاده از روش‌های دیگر، جلوی آن‌را خواهیم گرفت.

وی افزود: در نتیجه ایران تمام دلایل برای عمل به تعهداتش را دارد، همان‌طور که در طول روند مذاکرات نیز همین کار را کرده است. این توافق در نتیجه سال‌ها دیپلماسی سخت به دست آمد که فراتر از دو دوره ریاست جمهوری بوده است. ما با تحریم‌ها شروع کردیم اما تحریم‌ها وسیله بودند و هدف نبودند. ما فقط از طریق مذاکرات مستقیم با حمایت شمار وسیعی از متحدان‌مان شامل روسیه، چین و سران اروپا، توانستیم مقامات ارشد ایران را برای پذیرش محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای‌شان متقاعد کنیم. ما اکنون به سمت مرحله اجرا حرکت می‌کنیم و ضروری است که هوشیاری، رویکرد متحد و هدف مشترک خود را حفظ کنیم.

کری در این یادداشت بار دیگر ادعاهای خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد و نوشت: خاورمیانه همچنان یک نقطه پر مشکل است اما در صورتی که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد یا اینکه به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شود، در این صورت این منطقه به مراتب بدتر و وخیم تر خواهد شد. توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 بهترین راه برای اطمینان یافتن از این مسئله است که این احتمال، اکنون و برای همیشه از بین رفته است. با این توافق، تمام کشورهای منطقه شامل، هم‌پیمانان کلیدی و اصلی ما امن تر شده است.

 برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) که ایران و گروه 1+5 در ماه ژوییه بر سر آن به توافق رسیدند، روز یک‌شنبه (امروز) عملیاتی می‌شود، بدین معنی که دولت آمریکا و اتحادیه اروپا به‌طور رسمی دستور لغو تحریم‌های ایران را صادر می‌کنند و ایران نیز انجام اقدامات مرتبط هسته‌ای را طبق این توافق آغاز می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در حالی بار دیگر این ادعاها را علیه کشورمان مطرح کرده است که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند برنامه هسته‌ای این کشور ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و خواهد داشت.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: