سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
نمایندگان مجلس در گفت وگو با امیدهسته ای مطرح کردند؛
کد خبر: ۱۱۶۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۵
رهبر معظم انقلاب تا کنون با هوشمندی و درایت بسیار، مسیر این مذاکرات را هدایت کرده اند و در نهایت نیز با توصیه های فراملی خویش، مسیر اجرای برجام را مشخص نمودند.
مقام معظم رهبری با ارسال نامه ای خطاب به رئیس جمهوری از تلاش های صورت گرفته برای تحقق توافق هسته ای، برجام را مورد تایید و حمایت خویش خوانده اند و الزامات نه گانه ای را برای اجرای آن توصیه کردند. نامه ای که نشاندهنده اجماع ملی نظام در پرونده هسته ای و همچنین حصول توافق نهایی با عنوان برجام بوده است. به طوری که ایشان ضمن تایید برجام، مسیر اجرای این توافق ملی را روشن کرده اند و موافقان و مخالفان برجام را به وحدت توصیه نموده اند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با امید هسته ای به بررسی ابعاد این نامه در نگاه جهانیان و همچنین توصیه های رهبری پرداختند. 

حقیقت پور: نامه رهبری، فصل الخطاب موافقان و مخالفان و منتقدان بود
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در نامه خود به رئیس جمهوری ، مهمترین رهنمودها را برای اجرای برجام توصیه کردند، گفت: بی اعتمادی به آمریکا، نقض برجام با وضع هر گونه تحریم، اجرای هوشمندانه مفاد توافقنامه توسط دولتمردان و فراگیری تکنولوژی کافی برای ادامه فعالیت های هسته ای از مهمترین تاکیدات رهبری بود. 

منصور حقیقت پور در گفتگو با خبرنگار پارلمانی امید هسته ای تاکید کرد: همانگونه که از ابتدا رهبر معظم انقلاب پشتیبان و حامی مذاکرات هسته ای بودند و با رهنمودهای خود مذاکره کنندگان کشورمان را حمایت می کردند، در نهایت و پس از تصویب برجام در شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، فصل الخطاب پایانی را برای تحقق این دستاورد اعلام داشتند. 

وی ادامه داد: آنچه همچون همیشه از نامه رهبر انقلاب مشخص بود، ایجاد وحدت و همدلی در جامعه، میان موافقان و مخالفان و منتقدان توافق هسته ای بود. از این رو ایشان همه این گروه ها و مسئولان بررسی و نظارت و اجرای برجام را مورد تقدیر و حمایت خویش قرار دادند. 

این نماینده مجلس یادآور شد: مجلس در مسیر مذاکرات و در نهایت بررسی و تصویب طرح الزامات قانونی برجام، وقت زیادی صرف کرد و دقت بسیاری به کار بست که خوشبختانه این تلاش مجلس از نگاه رهبری پوشیده نماند و یکی از محورهای صحبت ایشان، تلاش مجلس برای تصویب این طرح مهم بود. 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری در نامه به رئیس جمهوری، پیرامون وظایف سازمان انرژی اتمی بود، تاکید کرد: همانگونه که معظم له فرمودند، سازمان انرژی اتمی نقش تاثیرگذاری در اجرای دقیق و هوشمندانه برجام داشته و می بایست در پایان دوره 8 ساله کمبودی در عرصه فناوری برای ایجاد غنی سازی نداشته باشد.  

هشدار رهبر انقلاب به جهان
نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازتاب رسانه های خارجی و داخلی به نامه مقام معظم رهبری در خصوص برجام، گفت: نحوه انتشار خبر نامه رهبر انقلاب در رسانه های خارجی نشان می داد که این آنها نیز دریافتند که این نامه، توصیه ای جهانی برای تمام کشورهایی که در حوزه هسته ای با ایران در ارتباط هستند، خواهد بود. 

موید حسینی صدر ضمن بیان این مطلب به امید هسته ای گفت: تایید توافق هسته ای و حمایت از آن، تاکید رهبر انقلاب بر شفاف سازی حذف تحریم ها علیه ایران و‌ حمایت از توافق هسته ای میان ایران و 1+5، نقض برجام با وجود باقی ماندن حتی بخشی از ساختار تحریم ها، هشدار به مسئولان کشور در خصوص ارتباط با آمریکا و در نهایت ارائه دستور العمل هایی مبنی بر اجرای برجام به مسئولان کشور از جمله مهمترین دریافت های رسانه های خارجی بود. 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب تا کنون با هوشمندی و درایت بسیار، مسیر این مذاکرات را هدایت کرده اند و در نهایت نیز با توصیه های فراملی خویش، مسیر اجرای برجام را مشخص نمودند. 
این نماینده مجلس یادآور شد: رسانه های داخلی نیز بر مشروط بودن این توافق تاکید زیادی داشته و عموما با این محور به بررسی این نامه پرداختند.

توصیه رهبری به وفای به عهد طرف مقابل مذاکره
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی نامه رهبر انقلاب به دولت را فصل الخطابی برای قوی سه گانه خواند و گفت: این نامه ضمن تقدیر از عملکرد دستگاه ها، مجلس و حتی موافقان و مخالفان، الزامات نه گانه ای برای اجرای برجام دارد که افق اجرای توافق هسته ای را مشخص می کند. 

اسماعیل کوثری ضمن بیان این مطلب به امید هسته ای گفت: رهبر انقلاب با یادآوری عهد شکنی های آمریکا در مراحل قبل، به مسئولان هشدار دادند که آمریکا قابل اعتماد نیست. از این رو دستگاه های اجرایی، دولت و قوه قضائیه باید ساختار مطمئن و مشخصی را برای اجرای برجام تدوین کنند. 

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: تاکید اصلی رهبری بر اجرای درست برجام بوده و طرف مقابل را نیز توصیه به اجرای تعهدات موجود در توافق نامه کرده اند. لذا به نظر می رسد ایشان ضمن تایید برجام، خواستار هوشمندی دولت و همچنین سازمان انرژی اتمی شده اند. 

وی همچنین به تقدیر رهبری از مجلس نیز اشاره کرد و گفت: خدا را شاکریم که مقام معظم رهبری به عملکرد مجلس نیز دقت نظر داشته و بررسی برجام در صحن و کمیسیون ویژه را مورد تقدیر قرار داده اند. به خصوص اینکه ایشان از تصویب طرح مجلس نیز اعلام رضایت کرده و این طرح را نیز مورد تایید قرار داده اند. 

سرخطی بر اجماع نظر نظام بر موضوع ملی هسته ای
عابد فتاحی نامه مقام معظم رهبری در خصوص برجام خطاب به رئیس جمهوری و موافقان و مخالفان برجام را پایان به تصورات غلط دانست و گفت: علیرغم تایید برجام در شورای امنیت و مجلس و همچنین تصویب و تایید طرح مجلس در شورای نگهبان، همچنان برخی عنوان می کردند که رهبری موافق برجام نیستند. اما این نامه تایید شفافی بر توافق هسته ای ایران و1+5 بود. 

نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم شورای اسلامی به سایت امید هسته ای گفت: برجام محصول خرد و هوشمندی مقام معظم رهبری و پس از آن تلاش خردمندانه تیم مذاکره کننده هسته ای بود که با قابلیت های بالای خود، قدرت های بزرگ دنیا را در بالاترین سطح مقامات، به پای میز مذاکره نشاندند. چه بسا افرادی که به دور یک میز مذاکره می نشینند باید با اصول و منطق پیش بروند نه دعوا و خودکامگی. 

وی ادامه داد: وقتی بر سر چنین موضوع مهمی ، مذاکره صورت می گیرد، قطعا برای رسیدن به هدف اصلی باید امتیازات فرعی نیز داد که مخالفان و منتقدان برجام این امتیازات را نقطه ضعف و شکست برجام می دانستند. اما نامه مقام معظم رهبری پایانی بر تمام این تصورات غلط بود. حتی برخی عنوان می کردند که رهبری موافق برجام نیست که نادرست بودن چنین نکته ای در این نامه کاملا روشن و هویدا شد. لذا این نامه را می توان سرخطی بر اجماع نظر نظام بر موضوع ملی هسته ای دانست. 

این نماینده مجلس خطاب به مخالفان و منتقدان برجام که از نامه رهبری نیز تعبیرهای همسو با تفکرات خود را دارند، گفت: کدام خط قرمز نظام در برجام عبور شده که باید با ان مخالفت شود. متاسفانه بیشترین مخالفت ها در تاریخ مجلس با برجام بوده که یکی از بزرگترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است. لذا بهتر است در ماه های پایانی مجلس نهم به فکر حفظ شان مجلس باشیم نه اغرض سیاسی. 

وی همچنین افزود: خوشبختانه نامه معظم له به تمام مباحث و شایعات صورت گرفته پس از تصویب طرح برجام، پایان داد. و معظم له در این نامه با تقدیر از تلاش‌های مجلس، شورای عالی امنیت ملی و نمایندگان موجب دلگرمی مسئولان و نمایندگان شدند. 

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: معظم له مبنی بر لزوم دریافت تضمین‌های قوی و کافی از غرب در حوزه رفع تحریم‌ها در این نامه تاکید جدی داشتند. زیرا موضوع حفظ چارچوب‌های تحریم از سوی آمریکا و غرب به هیچ وجه برای ایران پذیرفته نیست و در صورت بروز این مسئله، ایران از برجام خارج می‌شود.

عدم اعتماد به آمریکا
عبدالوحید فیاضی نماینده مردم نور در مجلس نهم شورای اسلامی تاکید رهبری بر ادامه خصومت های آمریکا با ایران را بسیار مهم خواند و گفت: یکی از نگرانی هایی که همواره منتقدان برجام و این توافق داشته و دارند، دشمنی آمریکا و بسته ماندن راه نفوذ غرب به خصوص آمریکا است. لذا این امر توجه بیشتر مسئولان دولت را می طلبد. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به امید هسته ای گفت: رهبری در نامه خود ضمن تقدیر و تشکر از دولتمردان ، نمایندگان مجلس، نویسندگان و ... تاکید داشتند که ما همچنان اعتمادی به طرف مقابل نداریم، زیرا بارها تعهدشکنی آنها را تجربه کرده ایم. در این شرایط داشتن تضمین های کافی برای جلوگیری از عهد شکنی طرف مقابل مذاکره بسیار مهم است. 

این نماینده مجلس اظهار داشت: از آنجایی که ایران باید ابتدا برای اجرای برجام، تعهدات خود را اجرا کند، می بایست تمام جوانب کار سنجیده شود تا در صورت عدم وفای به عهد طرف مقابل، به سرعت بتوانیم به شرایط قبلی بازگردیم. در این نامه خط مشی دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی در برجام مشخص شد و الزامات نه گانه ادامه مسیر اجرای برجام را شفاف کرد. در حال حاضر دولت، سازمان انرژی اتمی، شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه وظایفی را بر عهده دارند که اجرای برجام را به نحو مطلوب تحقق می بخشد. 

فیاضی همچنین گفت: رهبر انقلاب همواره از دولت و مجلس حمایت کرده اند. این بار نیز با تایید اقدامات دولت و مصوبه مجلس و گزارش برجام کمیسیون ویژه مهر تاییدی بر اقدامات مسئولان نظام زدند.
نام:
ایمیل:
* نظر: