شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - July 04 2020
کد خبر: ۱۱۶۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ درتهران، آغاز مرحله اجرایی برجام و لغو تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا بر علیه ایران از مهم ترین رویدادهای حوزه سیاست خارجی ایران در هفته گذشته بود.
در هفته گذشته یک نشست منطقه ای مهم در تهران برگزار شد، این رویداد و همزمان شدن آن با آغاز مراحله اجرایی برجام و اعلام لغو تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، مورد توجه ویژه خبرنگاران بود.
رهبر معظم انقلاب هفته گذشته دستورهای مهمی را در دو موضوع «فاجعه منا» و «برجام» به شرح زیر صادر فرمودند: 
- دستگاه دیپلماسی قاطعانه «فاجعه منا» را پی گیری کند.
- هر اظهاری مبنی بر باقی ماندن ساختار تحریم ها و وضع هر تحریم در هر سطح و به هر بهانه نقض «برجام» است.
همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در مراسم تشییع پیکر احمد فهیما دیپلمات جانبه باخته در فاجعه منا، با انتقاد از برخوردهای غیرمسوولانه عربستان، تاکید کرد فاجعه منا همچنان تحت پیگیری است.
**نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران
در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که یک روزه در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، راهکارهای عبور از بحران های کنونی در خاورمیانه به ویژه بحران سوریه مورد بررسی قرار گرفت.
چهار موضوع «برجام و پیامدهای منطقه ای و جهانی آن» ، «وضعیت خاورمیانه و آثار و رویکردهای مختلف و متمایز بازیگران منطقه ای» و «اهداف کشورهای فرا منطقه ای در تحولات خاورمیانه» و «برتری رویکرد دیپلماتیک ایران در مقابل رویکرد نظامی عربستان سعودی» اصلی ترین محورهای این نشست بود.
در این نشست نمایندگان عالی رتبه بیش از 60کشور و سازمان بین المللی و منطقه ای از جمله فرانک اشتان مایر وزیر امورخارجه آلمان، هلگا اشمید معاون مسوول هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه اروپا، الیزابت گیگو رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس فرانسه، نوربرت روتگن رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس آلمان از اروپا و ولفگانگ ایشینگر رییس کنفرانس امنیتی مونیخ در این نشست حضور داشتند.
رمزی عزالدین جانشین نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به همراه مقامات آسیایی از جمله یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان، سلیم جبوری رییس مجلس عراق، نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز به تهران آمدند.
- فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان از مهمانان ویژه هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران بود. وی پس از دیدارهای جداگانه با رییس جمهوری، رییس مجلس، وزیر امور خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر صنعت، معدن و تجارت بلافاصله به ریاض پایتخت عربستان رفت.
اشتان مایر دومین مقام آلمانی است که در ماه های اخیر به تهران سفر کرد. سفر وی به ایران، نخستین سفر رسمی فردی در منصب وزیر خارجه آلمان در مدت 12 سال بود.
در جریان بازدید وزیر امور خارجه آلمان از موزه هنرهای معاصر ایران، یک تفاهم نامه همکاری بین این موزه و بنیاد آلمانی پروس نیز امضاء شد.
بسیاری از کارشناسان و رسانه ها سفر هفته گذشته وزیر امورخارجه آلمان را در کنار مسایل اقتصادی دو جانبه، بررسی اجرای توافق هسته ای، نقش منطقه یی ایران در زمینه صلح و ثبات در سوریه، میانجی گری بین ایران و عربستان سعودی ارزیابی کردند. 
الیزابت گیگو رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی فرانسه نیز در روز دوم سفر به تهران با علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و حسن کامران رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و دیدار و گفت و گو کرد.
رییس منطقه خودمختار سین کیان چین نیز که به تهران آمد با رییس دستگاه دیپلماسی ایران دیدار کرد.
- گونتر مایر رییس «کنگره جهانی مطالعات خاورمیانه» به تهران آمد و در نشستی در دانشگاه تربیت مدرس به بررسی تحولات جهان عرب به ویژه روند رویدادهای سوریه پرداخت.
- الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در راس یک هیات بلندپایه اقتصادی و نفتی از این کشور به ایران آمد و با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون اول رییس جمهوری دیدار کرد.

** 26 مهر، روز تصویب برجام/ زنگ آغاز لغو تحربم ها 
در هفته گذشته همچنین شاهد رویدادهای مهمی درمورد برجام بودیم چراکه برجام وارد مراحل اجرایی خود شد، از جمله این رویدادها شامل:
- آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای «آغاز برجام» را اعلام کرد.
- رییس جمهوری آمریکا دستور آغاز روند لغو تحریم های علیه ایران را صادر کرد.
- اتحادیه اروپا دستور لغو تحریم ها علیه ایران را صادر کرد.
- فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در بیانیه ای مشترک بر تعهد همه طرف ها برای اجرای برجام در سریع ترین زمان ممکن تاکید کردند.
- سید عباس عراقچی به وین رفت و کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ وین تشکیل شد.
- «کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام» با حضور نمایندگان ایران و 1+5 در وین فعالیت خود را آغاز کرد. سازمان انرژی اتمی ایران متن بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا برای مدرن سازی راکتورتحقیقاتی آب سنگین اراک را منتشر کرد. 
- رهبر معظم انقلاب در نامه ای به رییس جمهوری، مصوبه شورای عالی امنیت ملی را در خصوص برجام تایید کردند.
**این روند در طول 25 ماه تلاش دیپلماتیک و با آغاز دور جدید مذاکرات هسته در دولت یازدهم شکل گرفت تا به «روز تصویب»در هفته گذشته رسید:
- ایران و گروه 1+5 در مورد برجام به توافق رسیدند./ 23 تیر
- برجام از سد کنگره آمریکا گذشت./ 20شهریور- 11 سپتامبر
- کلیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام در مجلس شورای اسلامی ایران تصویب شد/ 19مهر
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جزییات ابن طرح را تصویب کردند/21مهر
- شورای نگهبان نیز بدون هیچ تغییر این طرح را تایید کرد./22 مهر
- رییس مجلس شورای اسلامی، قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام» را برای اجرا به رییس جمهوری ابلاغ کرد. /23مهر
- رییس جمهوری این قانون را به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد./25 مهر

** کمیسیون مشترک ایران و گروه 1+5 در وین تشکیل شد.
- سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از جلسه کمیسیون مشترک با هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین دیدار و گفت و گو کرد.
-همزمان جلسات فنی برجام بین ایران و گروه 1+5 هفته پیش، در وین تشکیل شد. «حمید بعیدی نژاد» ریاست تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران را بر عهده دارد.
- وزیر امورخارجه کشورمان نیز در نشست با رسانه های جهان عرب داشت به صراحت اعلام کرد: هیچ توافق سری میان ایران و 1+5 وجود ندارد.

** تحرکات دیپلمات های ایرانی در دیگر کشور
- حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارحه هفته گذشته به دعوت رسمی وزارت خارجه انگلیس، عازم لندن شد. این اولین سفر یک هیات رسمی سیاسی پس از بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن به شمار می رود.
وی در سفر به انگلیس با فیلیپ هاموند وزیر خارجه، مارک لیل گراند مشاور امنیت ملی نخست وزیر ، کریستین بلانت رییس کمیته روابط خارجی و بن والاس نماینده مجلس عوام و برخی از مقامات پارلمانی و مسوولین این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
-علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز برای شرکت و سخنرانی در نشست باشگاه نخبگان «والدای» به شهر «سوچی» روسیه رفت. وی در این سفر با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیدار و گفت و گو کرد.
- همچنین سرتیپ نصرالله کلانتری معاون بین الملل وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در در حاشیه ششمین اجلاس «شیانگ شان» با آناتونی آنتونوف معاون وزیر دفاع روسیه و «معصوم استاناکزی» سرپرست وزارت دفاع افغانستان دیدار کرد. این اجلاس با تاکید بر دو موضوع «امنیت آسیا پاسفیک» و «موضوعات دفاعی» در شهر پکن پایتخت چین با شعار «همکاری های امنیتی در منطقه آسیا پاسفیک: واقعیت ها و چشم اندازها» برگزار شد.

**دیپلماسی رسانه ای / سخنگوی وزارت امور خارجه 
- مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در هفته گذشته حمله مسلحانه عناصر تروریستی و افراطی را به حسینیه ای در شرق عربستان و اقدام تروریستی بمب گذاری در یک مسجد در شمال شرق نیجریه محکوم کرد.
- افخم با استقبال از اظهارات قائم مقام وزارت خارجه کویت مبنی بر اهمیت گفت وگوی کشورهای منطقه با ایران اظهار داشت: این رویکرد دولت کویت سازنده و قابل احترام است.
-سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان به سخنان «عادل الجبیر» وزیر امورخارجه نیز واکنش نشان داد و گفت: عربستان تنها کشوری که همچنان با رویکرد برد - باخت به تحولات منطقه نگاه می کند و بر حذف سایرین اصرار دارد.
-دستگاه سیاست خارجی کشورمان از نتایج انتخابات در کانادا نیز استقبال کرد. 

** بحران سوریه؛ همکاری مستشاری و دیپلماتیک ایران 
با اوج گرفتن حملات نظامی روسیه در سوریه به مواضع داعش، جمهوری اسلامی ایران دور تازه ای از رایزنی های سیاسی با مقامات اتحادیه اروپا را برای دستیابی به برون رفت از بحران در سوریه را آغاز کرد. 
امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امورخارجه در نشست اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی در لندن تاکید کرد: ما با آمریکا هیچ گفت وگوی مستقیم دو جانبه ای درخصوص مسایل منطقه نخواهیم داشت.وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی کانال 4 انگلیس با اشاره به تلاش های تهران برای برقراری ثبات در سوریه تصریح کرد که این مشارکت به درخواست دمشق و با هدف مبارزه با تروریسم صورت گرفته است. 
- هفته گذشته همزمان با افزایش حجم حملات روسیه در سوریه، مارک تونتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد برای حل بحران سوریه به کمک سازنده ایران و روسیه نیازمند است.
نام:
ایمیل:
* نظر: