يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - August 16 2020
کد خبر: ۱۱۷۱۸
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۳
«آرماندو مونتیرو» وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی جمهوری فدراتیو برزیل در راس یک هیات اقتصادی به منظور بررسی گسترش همکاری های اقتصادی با ایران فردا -دوشنبه 4 آبان ماه- به تهران می آید.
 این هیات شامل مقامات اتاق بازرگانی، بانک مرکزی، مسوولان اقتصادی وزارت خارجه و 35 نفر از تجار و فعالان اقتصادی بخش خصوصی از برزیل است.
این هیات در مدت اقامت سه روزه در ایران قرار است با وزرای امور خارجه، نیرو، اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و برخی مسوولان بانک مرکزی و بانک های خصوصی کشورمان دیدار و تبادل نظر کنند. هدف از این سفر تقویت روابط تهران-برازیلیا در زمینه تجارت خارجی، انرژی، بانکی، کشاورزی و سرمایه گذاری است.
همچنین قرار است همزمان با این سفر «همایش فرصت های همکاری ایران و برزیل» با حضور وزرای صنایع دو کشور و تعداد زیادی از شرکت های فعال در حوزه های مختلف صنعتی، مواد غذایی، نانو فنآوری، هوا فضا، مخابرات و ماشین آلات برگزار شود.
برزیل به عنوان هفتمین قدرت اقتصاد جهانی، از قدرت های منطقه آمریکای لاتین است که تلاش دارد به جمع قدرت های جهانی بپیوندد. حضور برزیل درجمع قدرت های نوظهور در کنار روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی و تشکیل گروه بریکس (BRICS) چشم اندازی از شکل گیری نظام چندقطبی را به نمایش می گذارد.
به نظر می رسد سفر وزرای ارشد اقتصادی برزیل در راس هیاتی تجاری این کشور به تهران منجر به توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک گردد و روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورها و ملت های منطقه آمریکای جنوبی را بیش از پیش تقویت نماید.
برزیل مهم ترین شریک اقتصادی ایران در منطقه آمریکای لاتین می باشد و حجم روابط اقتصادی دوجانبه در سال بالغ بر 1 میلیارد و 600 میلیون دلار می باشد. عمده صادرات برزیل به ایران گوشت، شکر و ذرت بوده و فرش، کشمش و محصولات پتروشیمی نیز اقلام صادراتی ایران را تشکیل می دهد.
مواضع اصولی برزیل در قبال بحران ها و تحولات بین المللی از جمله محکومیت حملات وحشیانه اسرائیل به غزه در سال 2013 میلادی، محکومیت حملات و اقدامات تروریستی داعش، حاکی از حساسیت سیاستمداران برزیلی به تحولات بین المللی است.
استقبال مقامات برزیلی از مذاکرات ایران و گروه 1+5 و توافق وین و تحرک سیاسی دیپلماتیک این کشور که با اعزام وزیر خارجه برزیل و ملاقات سازنده وی با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران و متعاقب آن دیدار روسای جمهور اسلامی ایران و برزیل در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغازشد، نقشه راه جدیدی را فراسوی بخش های سیاسی و اقتصادی دو کشور ترسیم نموده است.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: