شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - July 11 2020
کد خبر: ۱۱۸۰۷
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران بدون پذیرش شرط به مذاکرات سوریه آمده است اگر شرطی بود هیچگاه در این مذاکرات شرکت نمی کردیم.

محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران در بدو ورود به وین ادامه داد:ما هیچ وقت برای شرکن در مجامع بین المللی شرطی را نپذیرفته و نمی پذیریم.ایران کشوری ثبات بخش بوده و هست و نمی توان برای آن شرطی گذاشت.

وی گفت: ظاهر امر این است کسانی که در تلاش برای حل مساله سوریه شرکت داشتند به این نتیجه رسیدند بدون ایران راه حل معقول و منطقی برای سوریه وجود ندارد.

وزیر خارجه ایران درباره مذاکراتش در مورد برجام با طرف های ۱+۵ گفت: با جان کری فقط درباره برجام گفت‌وگو دارم که امروز عصر خواهد بود. مذاکراتی با خانم موگرینی درباره برجام و بحث های منطقه ای خواهم داشت. بحث اراک و سایر بحث هایی که برای اجرای برجام نیاز است مورد گفت‌وگو است.

همچنین وی افزود: زمان اجرای برجام وقتی است که نیازهای ما برای شروع اجرا عملی شود.

ظریف درباره بحث سوریه اظهار کرد: بحران سوریه ناشی از مسایل داخلی و خارجی و تقویت نیروهای افراطی است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی با مواضعی که همواره داشته یعنی تاکید بر اینکه تصمیم گیری راجع به آینده سوریه فقط مربوط به مردم سوریه است و دیگران باید از مداخله در امور سوریه خودداری کنند و ما باید رسیدن به یک وحدت ملی در سوریه را تسهیل کنیم وبا هدف تاکید بر همکاری و همراهی همه برای مبارزه با افراط و ترور در این کشور و منطقه به این اجلاس آمده، تا درباره دیدگاه های خود و راهکارها برای رسیدن به راه حل در این بحث بسیار خطرناک و ناراحت کننده و آزار دهنده و بدتر از همه کشتار مردم سوریه و آوارگی چند میلیون نفر از مردم بیگناه سوریه بحث و گفت‌و گو کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا ایران با طرحی وارد این نشست شده و اگر با طرحی وارد شده دارای چه مولفه هایی است؟ گفت: ما همواره تاکید کردیم که راه حل سوریه باید مبتنی بر اصولی باشد که این اصول مورد پذیرش همه است. عدم مداخله در امور داخلی سوریه، مبارزه با تروریسم، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، احترام به حق مردم سوریه برای تعیین سرنوشتشان و هر طرحی باید مراحلی را داشته باشد که شامل توقف درگیری ها، مبارزه جمعی با تروریسم، حکومت وحدت ملی و رسیدن به یک راه حل دائمی گفت‌وگوها بین مردم سوریه و بین گروه های سوری می شود وآمادگی داریم این موضوعات را در جلسه مطرح کنیم.

وی درباره اینکه ایران با چه شرایطی در این نشست شرکت کرده است؟ گفت: ایران برای حضور در مجامع بین المللی هیچ شرطی را نمی پذیرد. ایران یک دولت و کشور ثبات بخش به منطقه بوده و نمی شود برای حضور ایران شرطی را قائل شد و در این نشست هیچگاه شرطی برای حضور ایران مطرح نشده و اگر بود ما نمی پذیرفتیم.

وی گفت که بعدازظهر با کری دیدار دارد و این دیدار منحصر به موضوع هسته ای خواهد بود.

ظریف ادامه داد: گفت‌وگوهایی با خانم موگرینی خواهم داشت درباره برجام و موضوعات منطقه و بحث اراک و سایر بحث‌هایی که برای اجرای برجام نیاز است.

وی گفت: زمان اجرای برجام هر زمانی است که نیازهای ما برای شروع اجرای برجام عملی شود.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: