يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - August 16 2020
کد خبر: ۱۱۸۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۱
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مصوبه شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و نامه رهبر معظم انقلاب درمورد برنامه جامع اقدام مشترک سه سند کامل و جامعی هستند که بر اساس آنها برجام اجرایی و رصد می شود.
محسن رضایی روز شنبه در نشست خبری با بیان این که نامه رهبر معظم انقلاب در مساله برجام یک مجموعه کاملی را شکل داد، افزود: مصوبه شورای عالی امنیت ملی تصویب مشروط برجام و گام اول بود اما لازم بود که گام دوم برداشته شود.
وی با طرح این سوال که مصوبه مشروط چگونه اجرا می شود، خاطرنشان کرد: در این مساله مجلس شورای اسلامی وارد شد و اجرای مشروط برجام را تصویب کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: با نامه رهبر معظم انقلاب اگر نواقصی هم در آن دو مصوبه وجود داشت برطرف شد؛ بنابراین امروز مصوبه شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و نامه رهبر معظم انقلاب سه سند کامل و جامعی هستند که بر اساس این سه سند برجام اجرایی و رصد خواهد شد.
رضایی ادامه داد: بر اساس این سه سند مردم می توانند نظارت کنند و ببینند که چه اتفاقی خواهد افتاد و دستگاه های مسوول هم می توانند نظارت کنند.
وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران از یک مساله مهمی توانست عبور کند، گفت: اما اجرای برجام همراه با فرصت ها و تهدیدهایی است بنابراین مدیران مسوول کشور باید برنامه ای تنظیم کنند که چگونه از این فرصت ها استفاده و تهدیدات بعد از برجام کشور پرهیز شود و از منافع ملی و ارزش های کشور حفظ شود. 
رهبر معظم انقلاب اسلامی روز 29 مهر در نامه ای به رییس جمهوری با برشمردن تاکیدات و الزامات 9گانه در اجرای برجام، مصوبه شورای عالی امنیت ملی را تایید کردند. 

** آمریکایی ها باید یک تجدیدنظر اساسی در رفتار با ملت ایران انجام دهند
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درمورد امکان پایان یافتن شعار مرگ بر امریکا در ایران اظهارداشت: آمریکا اگر بخواهد شعار مرگ بر آمریکا در ایران پایان یابد باید رفتار خود را در قبال آن تغییر دهد. ما در طول 80 سال اخیر چیزی جز کودتا، سرکوب، جنگ و تحریم از آمریکا ندیدیم. 
رضایی یادآور شد: به چه دلیل آمریکا علیه دولت ملی ایران کودتا کرده است، به چه دلیل دولت آمریکا سرکوب ملت ایران را در 15 خرداد 42 حمایت کرد و به چه دلیل دولت آمریکا از جنگ هشت ساله ارتش عراق، حزب بعث و شخص یاغی و متجاوز صدام حمایت کرد و حتی در مقابل بمباران شیمیایی سکوت کرد، به چه دلیل آمریکایی ها سال های سال کشور ما را تحریم کردند بنابراین ما در کارنامه آمریکا با ملت ایران جز کودتا، سرکوب و جنگ و تحریم چیزی نداریم، چگونه آمریکایی ها انتظار دارند مردم ایران مرگ بر آمریکا را فراموش کنند. 
وی تاکید کرد: آمریکایی ها اگر می خواهند اتفاقی بیفتد باید یک تجدیدنظر اساسی و بنیادی در رفتار با ملت ایران از خودشان نشان بدهند. 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به خرید ناوهای مدرن از سوی عربستان اشاره کرد و گفت: نکته مشکوک دیگری که اخیرا ما در منطقه مشاهده می کنیم فروش ناوهای مدرن به کشور عربستان است که در حقیقت عربستان می خواهد با این ناوها خلا خروج ناوهای هواپیمابر آمریکا را در خلیج فارس جبران کند. 
رضایی ادامه داد: معنای این کار این است که به احتمال زیاد عربستان ممکن است به ناامنی هایی را همانطور که در سوریه و یمن و بحرین دست زده به داخل خلیج فارس بکشاند. 
رضایی گفت: ما اعلام می کنیم هر نوع ناامنی که در خلیج فارس اتفاق بیفتد آمریکایی ها مسوول آن هستند و نمی توانند خود را کنار بکشند. 
وی در ادامه به ناامنی های 15 سال گذشته در منطقه اشاره کرد و اظهارداشت: مجموع ناامنی هایی که در منطقه ما صورت گرفته یک میلیون کشته، دو میلیون مجروح و بیش از 20 میلیون آواره داده است این یعنی یک جنگ جهانی خاموش که هنوز هم ادامه دارد و سیاست هایی که ما از کشورهای بزرگ مثل آمریکا می بینیم ادامه چنین وضعیت هایی و سیاست های کشورهای مثل آمریکا است و این یک نقطه خطرناک است. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: