يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - August 16 2020
کد خبر: ۱۱۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۲
سفیر الجزایر در تهران با بیان اینکه 200 هزار نفر از مردم الجزایر قربانی تروریسم شده اند، گفت: الجزایر از دهه 90 درباره ضرورت مقابله با تروریسم به جامعه جهانی هشدار داد، اما کسی توجهی به این هشدارها نکرد.
ایران و الجزایر طی سال های اخیر روابط صمیمانه ای با یکدیگر داشته اند. شهریور ماه امسال بود که محمد جواد ظریف در سومین سفر منطقه ای خود به الجزیر رفت و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو کرد. علاوه بر این قرار است کمیسیون مشترک اقتصادی ظرفیت های همکاری دوجانبه را مورد بررسی قرار دهد.
در راستای تشکیل این کمیسیون، با عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر در تهران به گفت و گو نشستیم که متن مصاحبه به شرح زیر است:

** قرار است کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و الجزایر در دسامبر سال جاری در الجزایر برگزار شودو درباره ظرفیتهای همکاری دو کشور بفرمایید و در این کمیسیون چه دستور کاری تعریف شده است؟ 
++ دومین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دسامبر 2015 در الجزایر برگزار می شود. قبل از آن، جلسه کمیته پیگیری این کمیسیون اواخر نوامبر امسال برگزار می شود. دو کشور گسترش و تقویت روابط دوجانبه را در تمامی زمینه ها در دستور کار دارند. کمیسیون مشترک ظرفیت های همکاری و روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد. باید درباره پروژه های واقعی و همچنین طرح های سرمایه گذاری مشترک، و مشارکت شرکت های ایرانی در الجزایر باهم گفت و گو کنیم.

** حجم مبادلات تجاری دو کشور در چه سطحی است و چه چشم اندازی در این باره می بینید؟
++متاسفانه حجم مبادلات تجاری دو کشور دستخوش تحریمها شد. در سال 2011 حجم مبادلات تجاری دو کشور معادل 50 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2014 به 5/7 میلیون دلار کاهش یافت. بانک ها به خاطر تحریم ها دچار مشکلاتی شدند و همین امر اثر خود را در مبادلات تجاری گذاشت. البته باید به ایران به خاطر توافق هسته ای با 1+5 تبریک گفت و این یک توافق برد-برد بود و همین هم چشم انداز مثبتی برای ارتقای سطح مبادلات اقتصادی ایران با الجزایر و سایر کشورها ایجاد کرده است. 
طی هفته های گذشته رییس بانک مرکزی الجزایر سفری به ایران داشت و با رییس بانک مرکزی ایران تفاهم نامه ای امضا کرد که محور این تفاهم نامه هم تقویت روابط بانکهای تجاری دو کشور بود . روسای بانک های مرکزی دو کشور تلاش می کنند مشکلات ترانسفر پول بانک ها و ضمانتهای بانکی را مرتفع کنند.از دیگر مسائلی که در مذاکرات روسای بانک مرکزی دو کشور درباره آن بحث و رایزنی شد تاسیس بانک مشترک تجاری با همکاری بانکهای تجاری ایرانی و بانک های الجزایری بود.

**الجزایر و ایران از تولید کنندگان نفت عضو اوپک هستند طی یکی دو سال اخیر قیمت نفت با کاهش مواجه شد و تولید کنندگان نفت از این بابت بسیار متضرر شدند. شما برای مقابله با این وضعیت چه کارهایی کرده اید یا در دستور کار دارید؟
++ دو طرف در این زمینه تبادل نظرهایی داشته اند و از طرف دیگر الجزایر با شریک دیگر خود، ونزوئلا مذاکراتی برای کاهش سطح تولید داشته تا سایر شرکا را برای کاهش تولید نفت قانع کنند.

** چقدر امیدوار هستید؟
++ ما سعی می کنیم دید مثبتی داشته باشیم و باید امیدوار باشیم اما فعلا که قبول نکرده اند و بر سطح فعلی تولید اصرار می کنند. ما هم سعی می کنیم آنها را به کاهش سطح تولید قانع کنیم. واقعیت این است که در کوتاه مدت نمی توان زیاد به افزایش قیمت امیدوار بود.

**اول نوامبر، روز ملی الجزایر است. خواهشمندم در خصوص این روز توضیحاتی ارائه دهید. 
++ اول نوامبر روز تاریخی برای الجزایری هاست و روزی است که انقلاب مسلحانه مردم الجزایر علیه استعمار فرانسه شروع شد که از پنجم ژوئیه 1830 بر مردم الجزایر تحمیل شده بود. البته مردم الجزایر تا قبل از انقلاب اول نوامبر هم با استعمار مبارزه می کردند که از جمله می توان به مبارزات امیر عبدالقادر در 1835 اشاره کرد. بین سالهای 1954 تا 1962 معادل یک دهم جمعیت الجزایر یعنی حدود یک میلیون و 700 هزار نفر در مبارزه با استعمار فرانسه جان خود را از دست دادند. در واقع، انقلاب الجزایر یکی از خونبار ترین مبارزات علیه استعمار در طول تاریخ بوده است. هدف استعمار فرانسه حضور همیشگی در الجزایر بود و آمده بودند برای همیشه در اینجا حکومت کنند و با وارد کردن کلونی های اروپایی از اراضی کشاورزی الجزایر بهره برداری می کردند و مردم الجزایرهم با حقوق ناچیزی برای این ها کار می کردند. البته هدف دیگر استعمار گران این بود که هویت عربی- اسلامی مردم الجزایر را از آنها بگیرند.

**خاورمیانه و شمال آفریقا طی سال های اخیر با تروریسم و افراطی گری مواجه شده است و الجزایر هم ظاهرا از این پدیده خسارت های زیادی متحمل شده است.دراین باره توضیح دهید؟
++ الجزایر از ابتدای دهه 90 با افراطی گری و تروریسم مذهبی مقابله می کرد. افغان های الجزایری که در زمان اشغال افغانستان با اتحاد جماهیر شوروی سابق مبارزه می کردند و بعدها به بوسنی رفته بودند و همچنین بعد از شورش های چچن ها، آنها هم وارد الجزایر شدند. از همان زمان الجزایر در جوامع بین المللی خطر این پدیده را متذکر شد که اینها نه تنها الجزایر بلکه تمام جامعه بین المللی را با مشکل مواجه خواهند کرد. متاسفانه آن زمان هیچ کشوری به حرف ما گوش نداد و الجزایر به تنهایی 10 سال با این پدیده مقابله کرد. از آن زمان تاکنون 200 هزار نفر از مردم الجزایر در مبارزه با تروریسم جان خود را از دست دادند. می شود گفت از 11 سپتامبر 2001 بود که جامعه جهانی متوجه این مسئله شد و به دنبال راهکارهای مبارزه با این پدیده رفت و این در حالی است که اکنون ما در کشورهایی مثل لیبی، یمن و سوریه با این پدیده دست به گریبان هستیم.

**موضع الجزایر در قبال بحران های سوریه ، یمن و لیبی چیست؟ 
++ الجزایرهمواره هشدار داده است که دخالت در امور داخلی سایر کشورها ممکن است نتایج اسف باری داشته باشد. موضع الجزایر در قبال این بحرانها، حل و فصل از طریق راهکارهای سیاسی و گفت و گو است. حضور و دخالت یک کشور در کشور دیگر تنها باید برای حل این بحران ها باشد و مشکلات را برطرف سازد و حل مسایل و امور داخلی را تسهیل کند. ما در مورد همسایگان خود یعنی کشورهای مالی و صحرای غربی که مشکلاتی دارند نیز این رویکرد را داشته ایم و معتقدیم باید مردم این کشورها، خود تصمیم بگیرند.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: