جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - August 07 2020
کد خبر: ۱۱۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به نقل از معاون وزیر امورخارجه کشورمان گفت: پانزدهم دسامبر (24 آذر ماه) شورای احکام تشکیل جلسه می دهد و قطعنامه ای را برای خاتمه پرونده PMD ارائه خواهد داد که پس از انجام این 2 مرحله، نوبت ایران در خصوص «ذخائر» و «اراک» می شود.
نوذر شفیعی به بیان موضوعات مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پرداخت و به کشف و خنثی سازی عملیات انتحاری در ایام تاسوعا و عاشورا اشاره کرد و گفت : این کار نشان از قدرت اطلاعاتی-امنیتی جمهوری اسلامی ایران دارد. این تدابیر برای ایام اربعین نیز اتخاذ خواهد شد.
نماینده مردم رستم و ممسنی در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه عنوان شد که علاوه بر داخل، تدابیر لازم در خصوص حفاظت از کاروان های اربعین حسینی که راهی عراق هستند اتخاذ خواهد شد. این تدابیر شامل صدور ویزا تا حفاظت فیزیکی از کاروان ها می باشد.
شفیعی همچنین با تاکید بر پیگیری تشکیل کمیته حقیقت یاب در جهت بررسی دقیق حادثه منا تصریح کرد: برای این منظور ضرورت دارد آقای اوحدی در جلسه کمیسیون حاضر شود و ضمن ارائه گزارش از روند پیگیری تشکیل این کمیته، درباره آخرین وضعیت مفقودین حادثه منا توضیح دهد. 
این نماینده مجلس درباره تهیه پیش نویس مکانیسم نظارتی کمیسیون امنیت ملی برای نظارت بر اجرای برجام نیز گفت: در این پیش نویس گزارش یک ماهه نهادها و موسسات متاثر از برجام، گزارش 2 ماهه تیم هسته ای، گزارش سه ماهه وزیر امور خارجه، گزارش 6 ماهه کمیسیون امنیت ملی به صحن علنی مجلس از جمله مکانیسم های نظارتی کمیسیون امنیت ملی بر اجرای برجام قلمداد شده است.
شفیعی با اشاره به حضور عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امورخارجه در این کمیسیون و بررسی آخرین وضعیت برجام پس از تصویب گفت: عراقچی اظهار داشت که در روز تصویب، شورای وزیران اتحادیه اروپا سه مصوبه خود در خصوص تحریم های ایران را لغو و یا اصلاح کرد. 
وی افزود : عراقچی همچنین افزود در همان روز، دستور اوباما برای آماده سازی مقدمات اجرای برجام صادر شد و وزیر خارجه آمریکا، وزارتخانه های خزانه داری، خارجه، بازرگانی و انرژی را نسبت به توقف تحریم ها بر ضد ایران (توقف فرامین اجرایی رییس جمهوری آمریکا) مطلع کرد.
شفیعی در ادامه گفت : عراقچی تصریح کرد «اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا و اقدام وزیر خارجه آمریکا (اعلام توقف فرامین اجرایی رییس جمهوری) همگی در چارچوب برجام صورت می گیرد و از دید جمهوری اسلامی ایران، این اقدامات یعنی عمل اروپا و آمریکا بر اساس برجام». 
وی افزود : معاون وزیر امور خارجه در ادامه خاطر نشان کرد «بدیهی است این فقط تعهد به لغو یا توقف است و اجرای واقعی و عملی آن به روز اجرای برجام موکول می شود. این مهم در عین حال به معنی اجرای بند نخست فرمان مقام معظم رهبری در خصوص برجام است.»

**شفیعی به نقل از عراقچی: انتظار می رود اوایل سال میلادی جدید (2 ماه آینده) اجرای برجام آغاز شود
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افزود عراقچی همچنین تاکید کرد تمامی موارد نقشه راه بین ایران و آژانس مگر 2 مورد اجرا شده است و تا حدود یک ماه دیگر مدیرکل آژانس بین المللی اتمی گزارش خود را که یک گزارش بینابینی است، ارائه می دهد.
شفیعی در ادامه گفت : عراقچی اعلام کرد پانزدهم دسامبر شورای احکام تشکیل جلسه می دهد و قطعنامه ای را برای خاتمه پرونده PMDارائه خواهد داد که پس از انجام این 2 مرحله،نوبت ایران در خصوص «ذخائر» و «اراک» می شود. در این زمان سازمان انرژی اتمی قرارداد مربوط به ذخائر و اراک را امضاء خواهد کرد.
وی افزود: عراقچی بر این اساس تصریح کرد که در مجموع انتظار می رود در اوایل سال میلادی جدید (2 ماه آینده) اجرای برجام آغاز شود و تحریم ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف شود.

** شفیعی به نقل از کمالوندی: برگشت پذیری معطوف به زمانی است که گروه 1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کند
همچنین سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی کشورمان در جلسه امروز گفت: وی پرونده هسته ای ایران را یکی از پیچیده ترین مباحث سیاست خارجی کشور طی دهه های گذشته قلمداد کرد و اظهار داشت سازمان انرژی اتمی در خصوص اجرای برجام به 2 نکته توجه دارد؛ یکی اجرای تعهدات مطابق برجام و دیگری حرکت به گونه ای که امکان برگشت پذیری وجود داشته باشد.
شفیعی افزود : کمالوندی تاکید کرد برگشت پذیری معطوف به زمانی است که گروه1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کند و ایران مجبور باشد طبق برجام عمل کند و به برنامه های قبلی خود بازگردد.
نام:
ایمیل:
* نظر: