پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - February 27 2020
کد خبر: ۱۱۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تاکید کردند: جایگاه عزتمند فعلی کشور، مدیون سیاست های حکیمانه است و اگر به این اصول عمل نکرده بودیم، خدا می داند در داخل مرزها، با چه مشکلات و ضربات عجیبی، دست به گریبان می شدیم.
 حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار با تبیین «اصول و راهبردهای ثابت و پایدار سیاست خارجی در قانون اساسی و الزامات ناشی از این اصول و سیاستها» افزودند: سیاست خارجی کشور با رفت وآمد دولت ها، با سلایق سیاسی گوناگون، تغییر نمی کند، دولت ها فقط در تاکتیک ها و ابتکارات اجرایی راهبردهای سیاست خارجی تأثیرگذار و دخیلند.
ایشان تاکید کردند: سیاست خارجی جمهوری اسلامی با این راهبردها و مختصات، سیاست خارجی انقلابی است و اگر در اجرا با راهکارهای هوشمندانه همراه شود، آثار شگفت انگیزی به همراه می آورد و ظرفیت حل بخش مهمی از مشکلات جهان اسلام را داراست.
مختصات سیاست خارجی انقلابی، رویکردهای منطقه ای ایران و تائید عملکرد وزارت امور خارجه در مذاکرات هسته ای از محورهای بیانات مهم رهبر انقلاب در دیدار وزیر امور خارجه، سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بود که در زیر می خوانید:

سیاست خارجی نظام
** سیاست خارجی کشور با رفت وآمد دولت ها با سلایق سیاسی گوناگون، تغییر نمی کند، دولت ها فقط در تاکتیک ها و ابتکارات اجراییِ راهبردهای سیاست خارجی تأثیرگذار و دخیلند.
** نمایندگان سیاسی ایران در خارج، خود را نماینده و مدافع جدی و منطقی سیاست های نظام بدانند.
** سیاست خارجی جمهوری اسلامی، لااقل در سطح منطقه همچون سدّی مستحکم و صخره ای استوار، مانع از یکه تازی های قدرت های سلطه گر به ویژه آمریکا شده است.
** آمریکا بخش عمده مشکلات منطقه است نه بخشی از راه حل مشکلات.
**سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، ساخته این و آن نیست بلکه مبتنی بر اصول مستحکم قانون اساسی است.
**در قانون اساسی، اسلام معیار سیاست خارجی است بنابراین موضع گیری در مقابل کشورها و مسائل مختلف، باید مختصات دینی داشته باشد.
** اصول سیاست خارجی در قانون اساسی از جمله تعهدات برادرانه به همه مسلمانان جهان، حمایت بی دریغ از مستضعفان جهان، طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب در همه زمینه ها، حفظ استقلال همه جانبه، دفاع از حقوق همه مسلمانان، عدم تعهد به قدرتهای سلطه گر، روابط صلح آمیز متقابل با دولتهای غیر محارب، خودداری از هرگونه دخالت در امور داخلی ملتها و حمایت از مبارزات حق طلبانه مستضعفان در مقابل مستکبران در هر نقطه از جهان اصول جذاب، نو و والاهستند که ذهن ملت ها بخصوص نخبگان را به خود جلب کرده است.
** سیاست خارجی جمهوری اسلامی با این راهبردها و مختصات، سیاست خارجی انقلابی است و اگر در اجرا با راهکارهای هوشمندانه همراه شود، آثار شگفت انگیزی به همراه می آورد و ظرفیت حل بخش مهمی از مشکلات جهان اسلام را داراست.
** ادعا نمی کنیم به همه اهداف خود رسیده ایم یا حتی نزدیک شده ایم چون اجرای «سیاست خارجی انقلابی» درعمل با برخی غفلت ها، کم کاری ها، ناهوشمندی ها و موانع خارجی همراه بوده است.
** جایگاه عزتمند فعلی کشور، مدیون سیاست های حکیمانه است و اگر به این اصول عمل نکرده بودیم، خدا می داند در داخل مرزها، با چه مشکلات و ضربات عجیبی، دست به گریبان می شدیم.
** با «استحکام و اقتدار و افتخار»، ادامه اصول انقلابی و راهبردهای ثابت سیاست خارجی را تکرار کنید تا بیگانگان و دنباله های داخلی آنان، به تغییر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی دلخوش نکنند.
** توجه داشته باشید که تاکتیکهای سیاست خارجی باید در خدمت مبانی راهبردی باشد نه اینکه به اسم تاکتیک، بر ضد اصول عمل شود.
**«اعتماد به نفس، صراحت و استحکام در مواجهه با عوامل مخالف و موانع» از الزامات سیاست خارجی است ،البته هنر دیپلماسی این است که ایده ها و موانع را طوری بیان کند که تأثیرگذار باشد.

سیاست منطقه ای
** عامل اصلی این ناامنی ها، حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی است و این سیاستها با سیاست های جمهوری اسلامی صد و هشتاد درجه متفاوت است.
** آمریکایی ها، دنبال تحمیل منافع خود هستند نه حل مسائل، آنها می خواهند 60، 70 درصد خواسته هایشان را در مذاکره تحمیل کنند و بقیه اهدافشان را هم بطور غیرقانونی، عملاً اجرا و تحمیل کنند پس مذاکره چه معنایی دارد؟
** در مسئله فلسطین ما ضمن نفی رژیم غاصب و جعلی و محکومیت شدید فجایع و جنایات روزانه این رژیم، برگزاری انتخابات با حضور همه فلسطینی ها را پیشنهاد کرده ایم که با موازین جاری دنیا نیز کاملاً منطبق است .هر دولتی از دل آرای ملت فلسطین بیرون بیاید تکلیف صهیونیست ها و ساکنان سرزمین های اشغالی را مشخص خواهد کرد. البته در مخالفت با پیشنهاد منطقی ما گفته اند این به معنای فروپاشی رژیم غاصب است که طبیعی است این رژیم جعلی باید دچار فروپاشی شود.

سوریه
** حرف ما در این زمینه ، مستحکم ترین حرف هاست ما معتقدیم معنی ندارد کشورهای دیگر دور هم جمع شوند و راجع به یک نظام حکومتی و رئیس آن حکومت تصمیم بگیرند، این بدعتی خطرناک است که هیچ حکومتی در جهان اجرای آن را درباره خود نمی پذیرد. راه حل مسئله سوریه، انتخابات است و برای این کار باید با قطع کمک های نظامی و مالی به معارضین، ابتدا جنگ و ناآرامی پایان پذیرد تا مردم سوریه در محیطی امن و آرام، هرکس را می خواهند انتخاب کنند.

عراق
** مرجع قرار دادن یکی از گروههای مسلح برای تصمیم گیری و تشکیل دولت، منطقی و مورد قبول نیست و اینگونه فرمولها عملاً باعث ادامه یافتن جنگ می شود.تقسیم این کشور به مناطق عرب شیعه، عرب سنی و کُرد، کاملاً مخالف منافع مردم، عملی نشدنی، بی معنا و غیرقابل قبول است.وحدت سرزمینی، تمامیت ارضی عراق و مرجع بودن آرای مردم، اصول راه حل ایران درباره عراق است.

یمن
** قطع فوری جنایات سعودی و آغاز گفت وگوهای یمنی – یمنی، می تواند پایان بخش درگیریهای این کشور باشد.رفتار سعودی ها در یمن و سوریه، یک بام و دو هواست آنها درباره یمن می گویند به درخواست رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن در این کشور دخالت نظامی کرده اند اما درباره سوریه حاضر نیستند به درخواست رئیس جمهور قانونی این کشور، از حمایت از معارضین مسلح دست بکشند.

بحرین
**مردم بحرین هیچ چیزی جز حق رأی و حق انتخاب نمی خواهند و ما این درخواست آنها را منطقی می دانیم.
** توسعه مستمر روابط با همسایگان، کشورهای اسلامی و کشورهای افریقایی.

وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده
** تعبیر رزمندگان و جنگ آوران خطوط مقدم در عرصه بین الملل شایسته شغل و شأن مسئولان و کارکنان وزارت خارجه است. وزارت خارجه با توجه به اهداف و وظایف خود بخوبی فعال است و به خصوص در تجربه اخیر مذاکرات هسته ای، آقای دکتر ظریف و همکارانشان آزمون خوبی، از سر گذراندند.
** احساس قدرت و نشستن در مقابل 6 قدرت جهانی، دفاع از اهداف و تثبیت حضور و وجود خود به طرفهای مقابل، از جمله نقاط قوت مذاکره کنندگان کشورمان در مذاکرات هسته ای بود.
** ایشان، تدین را مهمترین نقطه قوت آقای ظریف خواندند و افزودند: بنده مکرر برای شما عزیزان دعا می کنم.
** در اجرای برجام نیز باید نکات مهم و مورد نظر را دنبال کنید که تحقق این موارد هم امکان پذیر است، همچنانکه آقای رئیس جمهور نیز به بنده گفتند دستیابی به برخی از نتایج ابتدا باورپذیر نبود اما شما ایستادید و ما هم ایستادیم و ممکن شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: